Згідно із пп. 200.4 ПКУ при від’ємному значенні суми, розрахованої згідно з пп. 200.1 цієї статті (тобто, якщо сума податкового кредиту звітного періоду перевищила суму податкового зобов’язання), така сума:
а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пп. 200-1.3 ПКУ на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -
б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пп. 200-1.3 ПКУ на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;
в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Усі останні зміни з ПДВ –
у вашій поштовій скриньці!
Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите
ПідписатисьХочете подивитись, як це виглядає?
Тобто погашення податкового боргу за рахунок такого від’ємного значення можливо двома шляхами. Якщо йдеться про податковий борг з ПДВ за пп. «а». Якщо ж йдеться про податковий борг з інших податків – лише в межах бюджетного відшкодування за пп. «б». І обидва ці випадка працюють лише в межах реєстраційного ліміту. Якщо ж сума від'ємного значення перевищує реєстраційний ліміт, то таке перевищення потрапляє до податкового кредиту наступного звітного періоду.
Довідково: податковий борг може складатися не лише з сум несплачених своєчасно податків, а й з сум штрафів та пені. Черговість їх погашення податківці наводять тут.
Саме так це було реалізовано у формі податкової декларації з ПДВ:
- Спочатку сума наявного від’ємного значення порівнюється із сумою реєстраційного ліміту (рядок 19.1)
- Сума в межах такого ліміту (рядок 20) спрямовується за дозволеними напрямками. Якщо ми говоримо про погашення податкового боргу з ПДВ – вона відображається у рядку 20.1. Сума бюджетного відшкодування відображається в іншому рядку (20.2).
- Сума перевищення наявного від’ємного значення суми реєстраційного ліміту зараховується до податкового кредиту наступного періоду (рядок 21).
Про це, власне, пишуть й самі податківці.
Тепер щодо впливу такого погашення боргу на реєстраційний ліміт. Так, одним з показників, які його зменшують (і це закладено в формулу, встановлену пп. 200-1.3 ПКУ), є показник ∑Відшкод.
∑Відшкод – це загальна сума податку, заявлена платником до бюджетного відшкодування з урахуванням сум коригувань та результатів перевірок, що проводяться відповідно до цього Кодексу (абз. 19 пп. 200-1.3 ПКУ).
У даній ситуації заяви про бюджетне відшкодування не було. Підстав вважати погашення податкового боргу з ПДВ поверненням сплачених коштів платнику податку немає.
Але податківці вважають інакше. Зокрема, в ІПК від 05.06.2018 р. №2466/6/99-99-15-03-02-15/ІПК вони наголошують: сума, яка задекларована у рядку 20.1 податкової декларації з ПДВ, зменшує реєстраційну суму згідно з вимогами діючого законодавства та вважається відшкодованою в рахунок погашення податкового боргу.
Тому, щоб відновити зменшений реєстраційний ліміт, доведеться або отримати ІПК з таким висновком та потім її оскаржити через суд (щоб змусити податківців змінити точку зору), або ж оскаржити дії податківців щодо зменшення реєстраційного ліміту.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити