ПДВ
Згідно з пп. «а» та «б» п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку, зокрема, з постачання товарів (послуг), місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ (у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю).
В даному ж випадку кошти від місцевого бюджету було отримано не як оплату за товари послуги, а як цільове фінансування збитків минулих періодів. Враховуючи те, що отримання платником ПДВ коштів, які виділяються з бюджету для фінансування збитків минулих періодів, не передбачає постачання товарів (послуг) чи компенсації втрат, пов’язаних з пошкодженням основного капіталу, то об’єкта оподаткування ПДВ при отриманні таких коштів не виникає.
Податок на прибуток
Підпунктом 134.1.1 ПКУ встановлено, що об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(с)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень цього розділу.
При цьому, ПКУ не передбачено коригувань фінансового результату на суми, що отримано від бюджету на покриття збитків минулих періодів. Таким чином, такі операції для визначення об’єкта оподаткування враховуються виключно за правилами бухгалтерського обліку.
Бухоблік
Відповідно до п. 19 П(С)БО 15 цільове фінансування для компенсації витрат (збитків), яких зазнало підприємство, та фінансування для надання підтримки підприємству без установлення умов його витрачання на виконання у майбутньому певних заходів визнаються дебіторською заборгованістю з одночасним визнанням доходу.
Отже, в бухобліку таке фінансування відображається такими бухгалтерськими записами:
- Дт 377 «Розрахунки з іншими дебіторами» Кт 482 «Кошти з бюджету та державних цільових фондів»;
- Дт 482 «Кошти з бюджету та державних цільових фондів» Кт 718 «Дохід від безоплатно одержаних оборотних активів»;
- Дт 311 «Поточні рахунки в національній валюті» Кт 377 «Розрахунки з іншими дебіторами».
Своєю чергою зазначимо, що визнавати дебіторську заборгованість підприємство повинно у той момент, коли виникає впевненість у отриманні такого бюджетного фінансування (тобто, коли існує документ, що підтверджує, що таке фінансування підприємством буде отримано).
У тому ж випадку, якщо впевненість у отриманні коштів виникає лише в момент їх отримання (тобто, коли немає документу, що підтверджує рішення держоргану про надання такого фінансування) вважаємо, що отримані кошти можна обліковувати відразу на кредиті субрахунку 482 «Кошти з бюджету та державних цільових фондів» із одночасним їх віднесенням у кредит субрахунку 718 «Дохід від безоплатно одержаних оборотних активів». Бухгалтерські записи в такому випадку будуть виглядати так:
- Дт 311 Кт 482;
- Дт 482 Кт 718.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити