• Посилання скопійовано

Застосування «вугільної» пільги та відмова від неї: коли є право на ПК у покупця?

Підприємство придбало вугілля для власних потреб. Постачальник зареєстрував в ЄРПН податкові накладні на вугілля за ставкою 20%, але не подав до ДФС заяву про незастосування пільги. Чи має право покупець на податковий кредит за такими ПН?

Відповідно до п. 45 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ тимчасово, до 1 січня 2022 року, звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД.

У разі застосування зазначеної пільги норми п. 198.5 ПКУ  не застосовуються в частині товарів/послуг, необоротних активів, суми ПДВ з вартості яких були включені до податкового кредиту у звітних (податкових) періодах, що передували періоду початку застосування пільги.

Платник податків може відмовитися від використання зазначеної пільги чи зупинити її використання на один або декілька звітних (податкових) періодів шляхом подання заяви. Заява, у якій зазначається перелік товарних позицій товарів згідно з УКТ ЗЕД, і період, на який платник відмовляється чи зупиняє використання пільги, подається до контролюючого органу за місцем реєстрації платника податків до настання звітного періоду, в якому платник податку не передбачає використання зазначеної пільги. Відмова від використання пільги, зазначеної у цьому пункті, чи зупинення її використання застосовується з першого числа звітного (податкового) періоду, зазначеного у заяві.

Отже, якщо постачальник не подавав таку заяву про відмову від пільги, то за замовчуванням пільга застосовується. Це означає, що продаж вугілля відбувається без нарахування ПДВ, а отже, постачальник не має права складати податкові накладні за ставкою 20% на продаж вугілля. Відповідно, у покупця немає права на податковий кредит за такими ПН, якщо вони все-таки були складені та зареєстровані в ЄРПН.

Право на податковий кредит при придбанні вугілля у покупця буде лише в тому разі, якщо постачальник подав вищевказану заяву про незастосування пільги.

На жаль, у покупця немає можливості самостійно перевірити факт подання постачальником такої заяви, тому рекомендуємо узгоджувати це питання на етапі укладення договору про постачання вугілля. Наприклад, покупець у договорі може зобов’язати постачальника підтверджувати інформацію про подання ним заяви про незастосування пільги з ПДВ, якщо він продає вугілля за ставкою 20% та надає покупцю податкову накладну.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»