Згідно з пп. 187.1 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (послуг), що підлягають постачанню;
б) дата відвантаження товарів, а для послуг - дата оформлення документа, який засвідчує факт постачання послуг платником податку.
На дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін (пп. 201.1 ПКУ).
У даному випадку виконавцем було надано послуги на 17 280 грн (на що було складено відповідні податкові накладні). При цьому, оскільки покупцем було сплачено суму у розмірі 20 000 грн і різницю у розмірі 2 720 грн було зараховано до рахунку майбутнього постачання наступних послуг, то виконавець зобов’язаний був скласти ПН і визначити ПЗ з ПДВ на суму різниці як на передоплату за надання майбутніх послуг.
Отже, постачальнику потрібно скласти ще одну податкову накладну від 21.12.2018 р. на суму 2 720 грн.
Водночас, в майбутньому при наданні цих послуг виконавець складає ПН і визнає ПЗ з ПДВ на суму наданих послуг за вирахунком попередньої переплати покупця на яку вже було складено ПН і визнано ПЗ (тобто на 10 000 грн).
Наслідки для покупця
В першу чергу зазначимо, що податкова накладна, яка складена на більшу суму ПДВ ніж потрібно, є помилковою, а отже, не відповідає ознакам первинного документу. Відповідно право на ПК у покупця виникне лише у місяці реєстрації РК до такої помилкової накладної (за умови, що РК було зареєстровано своєчасно) і у сумі, на яку фактично постачальник повинен був визнати ПЗ і зареєструвати ПН.
Отже, включення покупцем до ПК ПДВ з суми у розмірі 12 720 грн є неправомірним. Якщо постачальник склав РК до помилкової ПН у січні і своєчасно його зареєстрував, то покупець у січні має право лише на ПК з суми у розмірі 10 000 грн.
У разі ж якщо постачальник склав РК у наступному періоді (або зареєстрував РК з порушенням термінів), то покупець взагалі не має права на ПК за такою ПН у січні.
Включення покупцем до ПК ПДВ з суми 12 720 грн є порушенням. Для виправлення цього порушення платник податку зобов’язаний подати уточнюючий розрахунок за відповідний період.
Якщо виправлення помилки призвело до збільшення суми податку, що підлягає сплаті, то платник податку зобов’язаний сплатити штраф у розмірі 3%, а також пеню (якщо з граничного терміну податку минуло 90 днів).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити