• Посилання скопійовано

Компенсація комунальних платежів: як заповнити ПН та акти?

Орендодавець хоче отримувати на місяць вперед компенсацію витрат щодо електроенергії, а наприкінці місяця робити остаточний перерахунок та виписувати один акт послуг. При цьому орендодавець зазначає різну номенклатуру в рахунках та актах. У ПН зазначено номенклатуру згідно з виставленим рахунком. Чи правильно це?

Запитання:

Орендодавець хоче отримувати на місяць вперед компенсацію витрат щодо електроенергії, а в кінці місяця робити остаточний перерахунок та виписувати один акт послуг. В першому рахунку на оплату найменування «Компенсація вартості електроенергії», в другому - «Компенсація послуг з оренди приміщення та компенсація вартості комунальних платежів». В акті послуг найменування зазначено: «Послуги з оренди приміщення та компенсація вартості комунальних платежів» та зазначено загальну сума обох рахунків. У ПН зазначено номенклатуру згідно з виставленим рахунком. Чи правильно це?

 

Відповідь:

Податкова накладна повинна містити ідентичні показники (номенклатура товарів/послуг продавця, одиниця виміру товару/послуги, кількість, ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ)  тим, що зазначені в первинних документах в частині, яку оплачено контрагентом-покупцем. Ми прокоментували це тут>> 

Тому найменування номенклатури в ПН та в актах надання послуг повинні співпадати.

Отже, постачальнику слід привести у відповідність найменування послуг в актах та у податкових накладних.

На нашу думку, оптимальним варіантом буде зазначення тієї номенклатури, яка зазначається в актах:

  • послуги з оренди приміщення;
  • компенсація вартості комунальних платежів, до якої включається компенсація електроенергії та інших комунальних послуг.

Отже, на передплату за електроенергію слід формувати рахунки з номенклатурою «Компенсація вартості комунальних платежів» і аналогічно заповнювати графу 2 у податковій накладній.

Якщо сторони оберуть інший варіант номенклатури, наприклад, «Компенсація витрат по електроенергії», то таку ж номенклатуру слід зазначати й в податковій накладній, а суми компенсації інших комунальних послуг зазначати в окремому рядку окремими сумами.

Також при цьому слід дотримуватися загального правила першої події (пп. 187.1 ПКУ) та визначати суми податкової накладної на передоплату та за підсумками акту з урахуванням того, які події настають першими на дату складання ПН: оплата чи підписання акту.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Дата складання РК до ПН, за операцією з отримання передоплати за товар, при зміні місця відвантаження за межі митної території
    Якщо на дату отримання передоплати за товар, відвантаження якого нерезиденту планувалось на митній території України, складено ПН, але надалі у зв’язку зі зміною умов договору товар буде вивезено за межі митної території України, РК складається на дату зміни призначення передоплати
    04.07.20259
  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    03.07.202568
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    03.07.202570
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    03.07.2025206
  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    03.07.2025105