Які операції включаються до розрахунку обсягу 1 млн грн? У тексті п. 181.1 ПКУ говориться про «операції з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню» ПДВ згідно з розділом V ПКУ.
На думку податківців, до цього обсягу включаються:
- оподатковувані операції за ставками 20%, 7%, 0% відповідно до розділів V та ХХ ПКУ;
- операції, звільнені від оподаткування ПДВ, відповідно до розділів V та ХХ ПКУ.
Податківці у своїх листах від 28.12.2015 р. №27865/6/99-95-42-01-16-01 та від 25.05.2016 р. №11343/6/99-99-15-03-02-15, а також у багатьох консультаціях (наприклад, тут) та у «ЗIР» (підкатегорія 101.02) стверджують, що до оподатковуваних операцій з метою реєстрації особи як платника ПДВ належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ, ставкою 7%, нульовою ставкою та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ. При цьому у цих джерелах податківці згадують про те, що слід враховувати оподатковувані та звільнені операції, що наведені у розділі V та розділі ХХ ПКУ.
Операції, що не є об’єктом оподаткування ПДВ, до цього розрахунку обсягу 1 млн грн не включаються (див. лист ДФСУ від 25.05.2016 р. №11343/6/99-99-15-03-02-15 та наш коментар до нього).
Відповідно до пп. «б» п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.
Далі, відповідно до п. 186.3 ПКУ місцем постачання зазначених у цьому пункті послуг вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або - у разі відсутності такого місця - місце постійного чи переважного його проживання. До таких послуг належать, зокрема: консультаційні послуги, послуги з надання персоналу, у тому числі, якщо персонал працює за місцем здійснення діяльності покупця.
Якщо такі послуги надаються нерезиденту, то місце їх постачання знаходиться за межами митної території України. Відповідно, такі операції не є об’єктом оподаткування ПДВ і не включаються до розрахунку обсягу операцій згідно з п. 181.1 ПКУ. Тож підприємство не зобов’язане подавати заяву щодо обов’язкової реєстрації платником ПДВ або здійснювати будь-які інші дії.
Для отримання позиції податкових органів щодо цього питання підприємство може скористатися правом, наданим йому п. 52.1 ПКУ, та звернутися з детальним описом своєї ситуації до контролюючих органів за наданням йому безоплатної ІПК з цього питання.
Звернення платників податків на отримання індивідуальної податкової консультації в письмовій формі повинно містити:
- найменування юр особи, податкову адресу, а також номер засобу зв’язку та адресу електронної пошти, якщо такі наявні;
- код згідно з ЄДРПОУ (для юросіб);
- зазначення, в чому полягає практична необхідність отримання податкової консультації;
- підпис платника податків;
- дату підписання звернення.
Зокрема, в даному випадку можна сформулювати запит так:
«Підприємство надає своїм клієнтам послуги, суть яких полягає в такому: (тут слід навести детальний опис послуг, достатній для того, щоб правильно визначити їх суть та місце їх надання).
Отримувачами послуг є нерезидентами.
Просимо надати відповідь на такі запитання:
1. Чи підпадають вказані послуги під дію пп. «в» та «г» п. 186.3 статті 186 розділу V Податкового кодексу України? Де знаходиться місце постачання таких послуг?
2. Чи є вказані послуги об’єктом оподаткування ПДВ?
3. Чи потрібно підприємству реєструватися платником ПДВ відповідно до вимог ст. 181 ПКУ при досягненні обсягу таких послуг суми в 1000000 гривень?»
Нагадуємо, що відповідно до пп. 53.1 ПКУ не може бути притягнуто до відповідальності, включаючи фінансової (штрафні санкції та/або пеня), платника податків, який діяв відповідно до індивідуальної податкової консультації, наданої йому у письмовій формі, а також узагальнюючої податкової консультації, за діяння, що містить ознаки податкового правопорушення, зокрема, на підставі того, що у подальшому така податкова консультація була змінена або скасована. Ці положення до індивідуальної податкової консультації, за умови що вона зареєстрована в єдиній базі індивідуальних податкових консультацій (див. тут).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити