Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Річний перерахунок ПДВ: як скласти РК до зведених ПН?

За 2017 р. розраховано коефіцієнт 52/48. При перерахунку за 2018 р. коефіцієнт становить 58/42. Як скласти РК до зведених ПН у випадку збільшення суми ПЗ, якщо в деяких місяцях сума за отриманими ПН, зазначених у зведеній ПН, менша, ніж потрібно нарахувати ПЗ? Який код коригування та як відображати в декларації з ПДВ?

Пунктом 199.4 ПКУ встановлено, що платник ПДВ за підсумками календарного року здійснює перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій.

Пунктом 199.5 ПКУ визначено, що частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, визначена з урахуванням норм пп. 199.2-199.4 ПКУ, застосовується для проведення коригування сум ПДВ, які відносяться до податкового кредиту за операціями, зазначеними у п. 199.1 ПКУ. Результати перерахунку сум податкового кредиту відображаються у податковій декларації за останній податковий період року.

На суму ПДВ, визначену за результатами перерахунку, яка має збільшити або зменшити суму податкових зобов'язань до кожної з таких зведених податкових накладних складаються розрахунки коригування, які підлягають реєстрації в ЄРПН.

Процедуру розрахунку частки неоподатковуваних операцій ДФС роз'яснила в листі від 12.01.2017 р. № 599/7/99-99-15-03-02-17.

При цьому сумою часток використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних та в неоподатковуваних операціях є одиниця, а якщо обчислювати ці частки у відсотках, то 100% (п. 199.2 ПКУ встановлено, що визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року), саме так і здійснюється розрахунок таких часток у додатку 7 (Д7) до декларації з ПДВ:

  • графа 6 табл. 1 додатка 7 (Д7) до декларації «Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях» обчислюється як співвідношення у відсотках обсягу оподатковуваних операцій (графа 5 табл. 1 додатка 7 (Д7) до декларації) до загального обсягу постачання (графа 4 табл. 1 додатка 7 (Д7) до декларації);
  • графа 7 табл. 1 додатка 7 (Д7) до декларації «Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях» обчислюється як різниця між 100% та значенням графи 6 табл. 1 додатку 7 (Д7) до декларації.

Тобто, на суму ПДВ, яка протягом звітного року мала бути включена до складу податкового кредиту (при цьому враховується сума ПДВ, як включена до податкового кредиту, так і та, що підлягала включенню до податкового кредиту, але не була до нього включена), і яка відповідає частці обсягу неоподатковуваних операцій в загальному обсязі операцій з постачання товарів/послуг, платник податку повинен донарахувати податкові зобов'язання.

Донарахування податкових зобов'язань здійснюється шляхом складання РК до ПН, складених протягом року відповідно до п. 199.1 ПКУ.

Усі останні зміни з ПДВ
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись, як це виглядає?

Відповідно до п. 11 Порядку №1307 такі зведені ПНі складаються не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду. У разі складання зведеної ПН у графі «Зведена податкова накладна» зазначається код ознаки «2» у разі нарахування податкових зобов'язань відповідно до п. 199.1 ПКУ.

У зведених ПН, у яких зазначено код ознаки «2», у графі «Отримувач (покупець)» платник податку зазначає власне найменування (П. І. Б.), у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «600000000000», рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється.

Згідно з п. 25 Порядку № 1307 РК, зокрема, до ПН, що не видаються отримувачу (покупцю) – платнику податку (за наявності законодавчих підстав для складання таких РК), підлягають реєстрації в ЄРПН постачальником (продавцем).

У роз'ясненні з категорії 101.16 «ЗІР»  зазначено, що платник ПДВ у разі складання зведених ПН відповідно до вимог п. 199.1 ПКУ має право скласти до них РК.

У РК вказується дата складання та порядковий номер зведеної ПН, що була складена відповідно до вимог п. 199.1 ПКУ, до якої такий РК складається.

У всіх РК, складених починаючи з 01.12.2018 р. до ПН, зареєстрованих в ЄРПН до 01.12.2018 р., у полі «До зведеної податкової накладної» замість позначки «Х», яка вказана в ПК, вказується код ознаки «2» (позначка «Х» не проставляється).

У РК, складених до ПН, зареєстрованих в ЄРПН починаючи з 01.12.2018 р., код ознаки, який вказується у полі «До зведеної податкової накладної», має відповідати коду ознаки «Зведена податкова накладна», який вказано у зведеній ПН, до якої складається РК, тобто «2». Такі РК підлягають реєстрації в ЄРПН платником ПДВ, який склав такі зведену ПН.

Разом із тим варто врахувати, що з 01.12.2018 р. податкові накладні та розрахунки коригування складаємо за новою формою. Особливості їх складання ДФС також виклала в листі від 27.11.2018 р. № 36942/7/99-99-15-03-02-17.

Зокрема, в РК, складених починаючи з 01.12.2018 р. до ПН, зареєстрованих в ЄРПН до 01.12.2018 р., у полі «До зведеної податкової накладної» замість позначки «Х», яку було зазначено в ПН, потрібно вказати відповідний код ознаки (позначку «Х» проставляти не потрібно). 

У графі 2.1 «код причини» розділу Б РК до зведеної ПН зазначається код причини «202».

У графі 2.2 «№ з/п групи коригування» розділу Б РК в усіх рядках, пов'язаних з коригуванням одного рядка ПН (рядок, у якому зі знаком «-» зазначено відповідні показники ПН, що коригується, і за наявності новий рядок із виправленими показниками, які його замінюють), у графі 2.1 належить проставити однаковий код причини коригування. Водночас, усім таким рядкам присвоюється один номер групи коригування, який зазначається в графі 2.2 розділу Б РК.

Інші графи РК заповнюються в такому ж порядку, що й ПН. При цьому графи 4.1 – 4.3, 6 – 12, 15 заповнювати не потрібно.

Перерахунок частки використання товарів/послуг в оподатковуваних операціях, виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій, здійснюється у порядку та за формою згідно з таблицею 2 «Перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях» (Д7) (додаток 7). Тобто у таблиці 2 додатку (Д7) заносяться показники всіх РК, складених до зведених ПН за кожний податковий період.

При цьому сума обсягів постачання, які підлягають коригуванню (показник графи 6 табл. 2 додатку (Д7)), визначається шляхом різниці між сумою обсягу постачання (графа 10 зведеної ПН, яка коригується) та результатом ділення добутку обсягу постачання (графа 10 зведеної ПН, яка коригується) та розміру частки, визначеної за перерахунком поточного року, та розміру частки, визначеної за перерахунком минулого року.

 

Приклад

  • Сума обсягу постачання, зазначена в графа 10 зведеної ПН за січень 2018 р., яка коригується – 16 800 грн;
  • Розмір частки, визначеної за перерахунком минулого року – 48%;
  • Розмір частки, визначеної за перерахунком поточного року – 42%.
  • Сума обсягів постачання, які підлягають коригуванню (показник графи 6 табл. 2 додатку (Д7)) дорівнює 2 100 грн (16800 - 16800 х 0,42/0,48).
  • Сума ПДВ, яка збільшує суму податкових зобов'язань (показник графи 8 табл. 2 додатку (Д7)) становитиме 420 грн (2100 х 20%).
  • Аналогічно розраховуються показники граф 6 та 8 (або граф 7 та 9) табл. 2 додатку (Д7) за кожний місяць минулого року.

Найбільший Telegram-канал для бухгалтерів в Україні

За результатами перерахунку ПДВ за 2018 рік необхідно скласти:

  • додатки (Д7) (таблиці 1 та 2) та (Д1) до декларації за грудень 2018 р.;
  • додаток Д7 (табл. 1) до декларації за січень 2019 р.

Коригування податкових зобов'язань за наслідками перерахунку за 2018 рік зазначаються в складі рядку 7 декларації з ПДВ. 

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Бондаренко Олена
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
Коригування , ПДВ , Податкова накладна

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі