Відповідно до пп. «б» п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.
Далі, за умовами запитання, відповідно до пп. «б» пп. 186.2.2 ПКУ таким місцем постачання послуг є фактичне місцезнаходження нерухомого майна, у тому числі, що будується, для тих послуг, які пов'язані з нерухомим майном, а саме - послуг з підготовки та проведення будівельних робіт. У грудні 2018 р. підприємство здійснювало лише неоподатковувані операції, а саме – виконувало роботи за межами території України.
Згідно з п. 199.1 ПКУ, у разі, якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник ПДВ зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Це означає, що у разі повного використання придбаних товарів/послуг в оподатковуваних або неоподатковуваних операціях норми ст. 199 ПКУ не застосовуються та розрахунок частки використання в неоподатковуваних операціях не виконується, адже він може бути або 0% (повне використання придбаних товарів/послуг тільки в оподатковуваних операціях), або 100% (повне використання придбаних товарів/послуг тільки в неоподатковуваних операціях).
Усі останні зміни з ПДВ –
у вашій поштовій скриньці!
Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите
ПідписатисьХочете подивитись, як це виглядає?
За умовами запитання всі товари/послуги, які придбані у грудні 2018 р. на суму 12 000 грн без ПДВ, сума ПК з ПДВ – 2500 грн, були повністю використані в неоподатковуваних операціях, які здійснювалися в цьому ж періоді. У такому випадку застосовується норма пп. «а» п. 198.5 ПКУ: платник ПДВ зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені п. 201.10 ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з ПДВ, у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, місце постачання яких розташоване за межами митної території України.
Згідно з п. 11 Інструкції №141 сума податкового зобов’язання з ПДВ, нарахованого відповідно до п. 198.5 ПКУ, відображається за дебетом субрахунку 643 «Податкові зобов’язання», аналітичний рахунок «Податкові зобов’язання, що підлягають коригуванню», і кредитом субрахунку 641 «Розрахунки за податками», аналітичний рахунок «Розрахунки за податком на додану вартість», суми нарахованого податку зараховуються до первісної вартості послуг у кореспонденції з кредитом субрахунку 643 «Податкові зобов’язання», аналітичний рахунок «Податкові зобов’язання, що підлягають коригуванню»: Дт 949 Кт 643.
Як скласти зведену ПН на підставі п. 198.5 ПКУ?
Відповідно до п. 11 Порядку №1307, у разі нарахування податкових зобов'язань відповідно до п. 198.5 ПКУ платник податку складає окремі зведені податкові накладні за товарами/послугами, необоротними активами, які призначаються для їх використання/починають використовуватися, зокрема, в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку. Такі зведені податкові накладні складаються не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду (тобто можна складати їх і раніше).
У графі «Зведена податкова накладна» зазначається код ознаки 1 – складання зведеної ПН у разі нарахування податкових зобов’язань відповідно до п. 198.5 ПКУ.
У таких зведених податкових накладних у графі «Отримувач (покупець)» платник податку зазначає власне найменування (П. І.Б.), у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «600000000000», рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється, а у верхній лівій частині зазначається відповідний тип причини відповідно до п. 8 Порядку №1307 (в даному випадку 08 — «Складена на постачання для операцій, які не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість»).
Відповідно до п. 16 Порядку №1307, у разі складання зведених податкових накладних, особливості заповнення яких викладені у п. 11 Порядку №1307, у графі 2 платником зазначаються дати складання та порядкові номери податкових накладних, складених на такого платника податку при постачанні йому товарів/послуг, необоротних активів, за якими він визначає податкові зобов'язання відповідно до п. 198.5 ПКУ.
У графі 4 вказується «грн». У графі 10 вказується вартість (частина вартості) товару, на яку нараховується ПДВ відповідно до п. 198.5 ПКУ, згідно з основною ставкою ПДВ та ставкою податку 7%, які застосовуються при нарахуванні податкових зобов'язань. Графи 3.1, 3.2, 3.3, 5-9, 11 не заповнюються. Решта граф заповнюються у загальному порядку.
До цієї зведеної ПН слід включити весь обсяг вхідного ПДВ в сумі 2500 грн, що був отриманий від постачальників у грудні 2018 р.
Про нарахування податкових зобов’язань за п. 198.5 ПКУ також читайте тут>>
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити