• Посилання скопійовано

Обов’язок реєстрації платником ПДВ для неприбуткової організації

Неприбуткова організація (неплатник ПДВ) для проведення заходу отримала з бюджету кошти за кодом бюджетної класифікації 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)». Чи потрібно реєструватися платником ПДВ?

Не зважаючи на той факт, що неприбуткова організація не є платником ПДВ, потрібно пам’ятати про норму п. 181.1 ПКУ. У разі, якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V та ХХ ПКУ, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн грн (без урахування ПДВ), така особа зобов'язана зареєструватися як платник ПДВ. Виключення із цієї норми відноситься тільки до осіб, які є платником єдиного податку І-ІІІ групи.

Визначення термінів «постачання послуг» та «постачання товарів» наводиться у пп. 14.1.185  та пп. 14.1.191 ПКУ. Відповідно до пп. 14.1.186 ПКУ оподатковувана операція для цілей розділу V ПКУ - це  операція, яка підлягає оподаткуванню ПДВ. А до оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ, ставкою 7%, ставкою ПДВ 0% та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ. Отже, робимо висновок, що неприбуткова організація повинна проаналізувати весь обсяг своїх оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців. 

Згідно з п. 1.5 розділу 1 Інструкції №333, поточні видатки одержувачів бюджетних коштів здійснюються, зокрема, за кодом економічної класифікації видатків бюджету 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)».

Пунктом 1.6 розділу 1 Інструкції №333 визначено, що:

  • субсидії – це усі невідплатні поточні виплати підприємствам, які не передбачають компенсації у вигляді спеціально обумовлених виплат або товарів і послуг в обмін на проведені платежі, а також видатки, пов’язані з відшкодуванням збитків державних підприємств;
  • трансфертні платежі – це невідплатні і безповоротні платежі, які не є придбанням товарів чи послуг, наданням кредиту або виплатою непогашеного боргу.

Отже, якщо субсидії і трансфертні платежі, що видаються неприбутковій організації – одержувачу коштів за кодом бюджетної класифікації 2610 не передбачають компенсації вартості товарів/послуг, що постачаються такою організацією, то при їх отриманні об’єкта оподаткування ПДВ не виникає (незалежно від суми), оскільки така операція не є постачанням товарів/послуг. Відповідно така операція не відноситься до оподатковуваних, а значить, не включається до загального обсягу операцій за останні 12 календарних місяців. 

Але, якщо зазначені кошти надходять на виконання будь - якої цільової програми, то для цілей оподаткування ПДВ такі кошти слід вважати оплатою (компенсацією) виконаних робіт, наданих послуг неприбутковою організацією в межах таких програм. А тому їх сума має бути включена до загального обсягу оподатковуваних операції у проміжку 12 календарних місяців для визначення щодо обов’язкової реєстрації ПДВ (додатково читайте тут).

Отже, для обов’язкової реєстрації платником ПДВ неприбуткова організація повинна одночасно відповідати таким умовам:

  • здійснювати посачання товарів/послуг (а не отримувати субсидії або трансфертні платежі, визначитись із цим допоможе укладений договір);
  • обсяг оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців є більшим за 1 млн грн.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Як відобразити отримання коштів через еквайринг або від фінустанови та визнати дату ПЗ з ПДВ?
    Підприємство – платник ПДВ приймає платежі від населення через еквайринг та інші фінансові установи, з якими укладено договори на прийом платежів без відкриття рахунку. Кошти зараховуються на рахунок підприємства за вирахуванням комісії еквайєра або фінустанови. Наприклад, фізична особа заплатила 240 грн, а зараховано 235 грн. Як відобразити цю операцію в обліку та оподаткувати ПДВ?
    29.10.202443
  • Чи коригувати ПДВ при викупі векселя з дисконтом?
    ТОВ придбало товар на 100000 грн, в т.ч. - ПДВ. ПДВ віднесено до складу ПК. Згодом ТОВ видало простий вексель в рахунок погашення заборгованості за отриманий товар на 100000 грн. Через рік ТОВ викупає у третьої особи за договором купівлі-продажу свій вексель за 20000 грн і погашає його. Таким чином, виникає дохід 80000 грн. Чи є підстави вважати, що ТОВ на 80000 грн безоплатно отримало товар, у заборгованість за який видано вексель? Чи треба коригувати ПК?
    29.10.202421
  • Чи складати ПН, якщо імпортні товари повертаються виробнику для гарантійного ремонту?
    Товар був придбаний у нерезидента і ввезений в Україну. Згодом знадобився гарантійний ремонт, який виконав інший нерезидент – виробник товару. Товар експортували нерезиденту-виробнику в режимі реекспорту, характер угоди в МД 049. Гарантійний ремонт був безкоштовний. Виробник повернув відремонтований товар вчасно, характер угоди за імпортом 041. Чи потрібно складати ПН на експорт та на імпорт цього товару і відображати в декларації з ПДВ?
    25.10.202424
  • Які наслідки, якщо не подати заяву про обов’язкову реєстрацію платником ПДВ?
    ФОП – платник ЄП ІІ групи, працював з 01.01.2024 по 30.06.2024 р. Річний ліміт доходу був використаний, тому ФОП перейшов на загальну систему і призупинив діяльність. 14.10.2024 р. зателефонували податківці і сказали, що ФОП повинен зареєструватися платником ПДВ. 01.07.2024 р. на рахунок надійшли еквайрингові кошти за чеками РРО від 30.06.2024 р. Контролери вимагають виписки банку з 01.07.2024 р. і по сьогоднішній день. Що робити ФОПу?
    25.10.20245983
  • Чим відрізняється тип причини невидачі ПН покупцю "04" від типу причини "13"?
    Чи є суттєва різниця між ПН/РК з типом причини "04" та "13" (крім граф заповнення)? У яких випадках їх застосовують?
    18.10.2024927