• Посилання скопійовано

Як нараховувати ПЗ з ПДВ, виходячи з визначеної частки використання на підставі п. 199.2 ПКУ?

Підприємство, яке продає товари, що оподатковуються ПДВ, на вторинному ринку продало акції чужого емітента, які не є об’єктом оподаткування ПДВ на підставі пп. 196.1.1 ПКУ. Чи треба розподіляти ПК щодо загальногосподарських витрат (оренда, канцтовари тощо)? Як відповідно п. 199.1 ПКУ нараховувати ПЗ з ПДВ, виходячи з визначеної частки використання на підставі п. 199.2 ПКУ?

Відповідно до п. 199.3 ПКУ платники податку, у яких протягом попереднього календарного року були відсутні неоподатковувані операції, а почали здійснюватися лише у звітному періоді, у поточному календарному році розраховують частку використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях на підставі розрахунку, визначеного за фактичними даними обсягів з постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій першого звітного податкового періоду, у якому задекларовані такі операції.

Розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях подається до контролюючого органу одночасно з податковою декларацією звітного податкового періоду, у якому задекларовані такі оподатковувані та неоподатковувані операції (абз. 2 п. 199.1 ПКУ).

Такий розрахунок наводиться у рядку 2 таблиці 1 додатку 7 (Д7) до Декларації з ПДВ звітного періоду, у якому вперше декларуються неоподатковувані операції. Показники цього рядка застосовуються протягом поточного календарного року для визначення податкового зобов'язання при заповненні рядків 4.1 та 4.2 Декларації є ПДВ

Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум ПДВ) до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум ПДВ) за цей же період. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року (п. 199.2 ПКУ).

Тому на придбані та/або виготовлені протягом звітного періоду товари/послуги, необоротні активи, що частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково – ні (оренда, канцтовари тощо), платник ПДВ зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) ПДВ під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях (абз. 1 п. 199.1 ПКУ).

У п. 11 Порядку №1307 зазначено, що у разі нарахування податкових зобов'язань відповідно до пп. 198.5 та 199.1 ПКУ платник ПДВ складає окремі зведені податкові накладні за товарами/послугами, необоротними активами, які призначаються для їх використання/починають використовуватися:

1) в операціях, що не є об'єктом оподаткування;

2) в операціях, звільнених від оподаткування;

Такі зведені податкові накладні складаються не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду.

У разі складання зведеної податкової накладної її графи заповнюються так:

  • у графі «Зведена податкова накладна» робиться помітка «X»;
  • у графі «Отримувач (покупець)» платник податку зазначає власне найменування (П. І. Б.);
  • у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «600000000000»;
  • у верхній лівій частині зазначається відповідний тип причини відповідно до п. 8 Порядку №1307 (зокрема, 08 – Складена на постачання для операцій, які не є об'єктом оподаткування ПДВ).

Особливості проведення перерахунку частки використання товарів/послуг в оподатковуваних операціях за результатами 2016 року роз'яснено у листі ДФС від 12.01.2017 р. №599/7/99-99-15-03-02-17.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Оформлення ПН: подарунковий сертифікат та доплата
    Здійснюється продаж товару вартістю 60 тис. грн (1 одиниця). Оплата здійснюється подарунковим сертифікатом на 40 тис. грн (ПН на нього була складена як на першу подію) та грошовою доплатою 20 тис. грн. Як на дату відвантаження товару коректно оформити ПН? Чи правильно буде складання РК до ПН на сертифікат (зміна номенклатури на товар) та нової ПН на суму доплати? Як при цьому відобразити кількість неподільного товару?
    Сьогодні 17:036
  • Дата складання РК до ПН, за операцією з отримання передоплати за товар, при зміні місця відвантаження за межі митної території
    Якщо на дату отримання передоплати за товар, відвантаження якого нерезиденту планувалось на митній території України, складено ПН, але надалі у зв’язку зі зміною умов договору товар буде вивезено за межі митної території України, РК складається на дату зміни призначення передоплати
    04.07.202526
  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    03.07.2025406
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    03.07.2025119
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    03.07.2025704