• Посилання скопійовано

Щодо яких ПН не застосовуються штрафи за несвоєчасну реєстрацію в ЄРПН?

З 1 січня 2017 р. ст. 120-1 ПКУ було змінено і штрафи тепер застосовуються за несвоєчасну реєстрацію всіх ПН/РК, «крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою». Які саме ПН не підпадають під ці штрафи?

З 1 січня 2017 р. формулювання назви і тексту ст. 120-1 ПКУ було змінено і штрафи з цієї дати застосовуються за несвоєчасну реєстрацію всіх ПН/РК, крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: 

1) які звільнені від оподаткування, або;

2) які оподатковуються за нульовою ставкою.

 

Що це за операції?

У п. 8 Порядку №1307 визначено такі типи причини невидачі ПН покупцю (наведемо їх всі):

  • 01 - Складена на суму збільшення компенсації вартості поставлених товарів/послуг (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в п. 13 цього Порядку);
  • 02 - Складена на постачання неплатнику податку;
  • 03 - Складена на постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах із платником податку;
  • 04 - Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання;
  • 05 - Складена у зв’язку з ліквідацією основних засобів за самостійним рішенням платника податку;
  • 06 - Складена у зв’язку з переведенням виробничих основних засобів до складу невиробничих;
  • 07 - Складена на операції з вивезення товарів за межі митної території України;
  • 08 - Складена на постачання для операцій, які не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість;
  • 09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість;
  • 10 - Складена з метою визначення при анулюванні реєстрації платника податку податкових зобов'язань за товарами/послугами, необоротними активами, суми податку за якими були включені до складу податкового кредиту та не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності;
  • 11 - Складена за щоденними підсумками операцій;
  • 12 - Складена на постачання неплатнику, в якій зазначається назва покупця (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в п. 10 цього Порядку);
  • 13 - Складена у зв’язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності;
  • 14 - Складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента;
  • 15 - Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. 188 і 189 ПКУ, над фактичною ціною постачання.

Формулювання «постачання для операцій» зустрічається лише у назві типу причини 09.

Далі у п. 11 Порядку №1307 читаємо про те, що у разі нарахування податкових зобов'язань відповідно до п. 198.5 ПКУ складаються окремі зведені ПН (докладно про зведені ПН ми писали тут) за товарами/послугами, необоротними активами, які призначаються для їх використання / починають використовуватися:

1) в операціях, що не є об'єктом оподаткування (тип причини 08);

2) в операціях, звільнених від оподаткування (тип причини 09);

3) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів (тип причини 04);

4) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (тип причини 13).

Отже, у Порядку №1307 ми знайшли лише правила складання зведеної ПН, складеної на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування (тип причини 09). Складання ПН на постачання товарів/послуг для операцій, які оподатковуються за нульовою ставкою, не передбачено ані нормами ПКУ, ані Порядком №1307. Отже, практично звільнити від штрафу можна лише несвоєчасно зареєстровану ПН з типом причини 09, з сумою ПДВ, що більша за нуль.

Щодо нульової ставки ПДВ, то відповідна ПН складається у разі здійснення операцій (а не на постачання для них!), оподатковуваних за нульовою ставкою, за загальними правилами, але з позначенням коду ставки 901 або 902 згідно з пп. 6 п. 16 Порядку №1307, і може надаватися або не надаватися покупцю. У таких ПН на постачання у разі здійснення «нульових» операцій, сума ПДВ дорівнює нулю і база для розрахунку штрафа просто відсутня. 

Звертаємо увагу, що розрахунки коригування до ПН  формально під звільнення від штрафів не підпадають, адже про них немає згадки у дужках в першому абзаці п. 120-1.1 ПКУ – там йдеться тільки про самі податкові накладні.  

Мінфін у своєму листі від 14.04.2017 р. №11310-09-10/10306  підтверджує наші висновки з приводу п. «б» п. 198.5 ПКУ щодо ПН, складених на постачання для звільнених операцій (тип причини 09). А от з приводу ПН, складених на постачання для «нульових» операцій, думки Мінфіну так і немає.

Таким чином, ПН з ненульовою сумою ПДВ з типом причини 09 не підпадають під штрафи, передбачені п. 120-1.1 ПКУ та п. 120-1.2 ПКУ

Думка ДФСУ з даного питання дещо відрізняється від наведеної вище. А саме, ДФСУ  у листі від  29.12.2017 р. №3246/6/99-95-42-03-15/ІПК зазначає, що за порушення термінів реєстрації ПН/РК у ЄРПН або у разі її відсутності штрафні санкції, визначені ПКУ, не застосовуються винятково до ПН, що не видаються отримувачу (покупцю) та складені на постачання (тобто складені на самі операції з постачання) товарів/послуг, які звільнені від оподаткування (код ставки 903) або оподатковуються за нульовою ставкою (код ставки 901, 902). Наш коментар до цього листа читайте тут. Хоча на практиці і не можна застосувати штраф до таких накладних, адже сума ПДВ у них дорівнює нулю. Головне управління ДФС у Донецькій області також надає аналогічні роз’яснення тут>>

На нашу думку, такий підхід податківців не відповідає нормам ПКУ, якщо аналізувати їх буквально – як ми це зробили вище у цій консультації.

Враховуючи неоднозначність питання, платник ПДВ може надати власний запит на отримання індивідуальної податкової консультації з цього приводу – на підставі ст. 52 ПКУ. У такому запиті можна використати викладені тут аргументи «на користь» звільнення від штрафів за несвоєчасну реєстрацію ПН з типом причини 09, і запросити відповідь саме щодо такої податкової накладної. Також можна задати питання, які податкові накладні маються на увазі у словах «складання ПН на постачання товарів/послуг для операцій, які оподатковуються за нульовою ставкою». 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Дата складання РК до ПН, за операцією з отримання передоплати за товар, при зміні місця відвантаження за межі митної території
    Якщо на дату отримання передоплати за товар, відвантаження якого нерезиденту планувалось на митній території України, складено ПН, але надалі у зв’язку зі зміною умов договору товар буде вивезено за межі митної території України, РК складається на дату зміни призначення передоплати
    Сьогодні 16:042
  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    03.07.202561
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    03.07.202550
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    03.07.2025153
  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    03.07.202578