• Посилання скопійовано

Податкові накладні при поставці імпортних товарів

Надано відповідь на низку запитань щодо реєстрації в ЄРПН, правил виписування та заповнення податкових накладних при поставці імпортних товарів.

1. Чи слід реєструвати в ЄРПН податкову накладну при постачанні імпортних товарів?

Відповідно до п. 11 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, податкова накладна (далі — ПН), в якій сума ПДВ перевищує 10 тисяч гривень при здійсненні операцій з постачання не лише товарів, а й послуг, з 01.01.2012 р. підлягає включенню до ЄРПН. Податкова накладна, виписана при здійсненні операцій з постачання підакцизних товарів і товарів, імпортованих на митну територію України, з 01.01.2012 р. підлягає включенню до ЄРПН незалежно від суми ПДВ в одній ПН.

Абзац 2 п. 201.10 ПКУ накладає на продавця обов'язок надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН. Але не обов'язково реєструвати ПН у день виникнення ПЗ з ПДВ. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до ПН у ЄРПН здійснюється не пізніше 15 календарних днів, наступних за датою їх складання (п. 201.10 ПКУ). Докладний механізм реєстрації ПН та РК в ЄРПН прописано у Порядку №1246.


2. Чи підлягають реєстрації в ЄРПН накладні, виписані при постачанні імпортованих товарів, операції з постачання яких звільнені від сплати ПДВ?

На нашу думку, що підтверджується висновком ДПСУ, розміщеним в Єдиній базі податкових знань, ПН, виписані на операції з постачання товарів, ввезених на митну територію України, та які підлягають звільненню від оподаткування ПДВ на території України відповідно до норм ПКУ, починаючи з 01.01.2012 р. повинні підлягати реєстрації в ЄРПН у загальновстановленому порядку. Адже винятків щодо реєстрації ПН в ЄРПН по імпортних товарах, які звільнено від оподаткування ПДВ, ПКУ не містить.

3. Як виписати ПН при поставці імпортних товарів?

При постачанні товарів, ввезених платником на митну територію України, важливим є питання визначення митної вартості. Адже саме з урахуванням цієї вартості сплачується, зокрема, і ПДВ на митниці. Для питань оподаткування ПДВ митна вартість з 01.01.2011 р. відіграє важливу роль при подальшому постачанні товару, попередньо імпортованого. Адже, відповідно до абз. 3 п. 188.1 ПКУ, «база оподаткування операцій з постачання товарів, ввезених платником на митну територію України, визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, але не нижче митної вартості товарів, з якої були визначені податки і збори, що справляються під час їх митного оформлення, з урахуванням акцизного податку та ввізного мита, за винятком податку на додану вартість, що включаються в ціну товарів/послуг згідно із законом».

Це означає, що при реалізації товару, раніше ввезеного на територію України за будь-якою ціною, у т. ч. й акційною, але меншою за митну, ПЗ з ПДВ визначають виходячи з митної вартості. При таких операціях виписують дві податкові накладні: одну — для покупця на загальну суму реалізації, де базою для ПДВ буде договірна ціна, а другу — на суму різниці між митною вартістю та продажною (договірною ціною). Два примірники другої ПН залишаються в імпортера. Щодо виписування першої ПН у підприємства-продавця проблем не має бути — тут звичайна ситуація. А от як правильно виписати ПН на різницю між митною вартістю і продажною ціною? Зазначимо, що у Порядку №1379 деталі такого виписування не прописано. Але можна заповнити таку ПН так, як показано на зразку, що разом із прикладом розміщений далі.

Зверніть увагу: якщо договірна (контрактна) вартість дорівнює митній або більша за неї, то, звичайно, проблем з виписуванням ПН не має бути. Така накладна виписується звичайним способом — на суму реалізації, й оригінал такої ПН видається покупцеві імпортного товару.

Приклад Підприємство «Альфа» є імпортером товару, який реалізується на митній території України. Фактурна вартість товару становить 200000 грн, митна вартість — 240000 грн Товар реалізовано 21.01.2013 р. за договором купівлі-продажу від 10.01.2013 р. №99 на території України на суму 264000,00 грн (у т. ч. ПДВ). У цьому випадку, керуючись абз. 3 п. 188.1 ПКУ, потрібно виписати дві ПН:

1) одна ПН з договірної вартості — на суму 220000,00 грн (ПДВ — 44000 грн) — видається покупцеві;

2) друга ПН складається на суму перевищення митної вартості над сумою реалізації імпортного товару (договірної вартості): 240000,00 - 220000,00 = 20000,00 грн (ПДВ — 4000 грн).

На нашу думку, податкові накладні мають бути заповнені таким чином, як показано на зразках 1 і 2.

Зразок 1

зразок 1

Зразок 2

зразок 2

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Кондзелка Марьяна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»