Відповідно до п. 184.2 ПКУ анулювання реєстрації платника ПДВ на підставі, визначеній у пп. «а» п. 184.1 ПКУ, здійснюється тільки за заявою платника ПДВ, а на підставах, визначених у пп. «б»-«з» п. 184.1 ПКУ, може здійснюватися як за заявою платника ПДВ, так і за самостійним рішенням контролюючого органу. Таким чином, на практиці платник ПДВ може самостійно подавати заяву про анулювання на будь-якій з дев’яти підстав, крім підстави, визначеної у пп. «є» п. 184.1 ПКУ.
У даному випадку анулювання реєстрації платника ПДВ було здійснене за заявою платника, що говорить про те, що платник ПДВ знав, що на певну дату його реєстрація буде анульованою.
Останнім звітним (податковим) періодом для анульованих платників ПДВ буде період, який розпочинається з дня, наступного за останнім днем попереднього податкового періоду (тобто перше число наступного місяця або кварталу) до дати анулювання реєстрації. У даному випадку останній звітний період – з 1 до 16 травня 2018 року.
Пунктом 201.1 ПКУ визначено, що на дату виникнення податкових зобов’язань платник ПДВ зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у термін, встановлений п. 201.10 ПКУ.
Оскільки право на складення податкових накладних та реєстрацію їх в ЄРПН має лише особа, що зареєстрована платником ПДВ, то на дату анулювання реєстрації платника ПДВ таке право вказаною особою втрачається (п. 184.5 ПКУ). Тож платник ПДВ, реєстрацію якого анульовано, вже не має права реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН, незалежно від того, що з дати складання податкових накладних та/або розрахунків коригування ще не минув термін їх реєстрації. Щодо цього див. лист ДФС у м. Києві від 05.04.2016 р. №8078/10/26-15-12-01-18.
Таким чином, платник ПДВ, який подав заяву про анулювання своєї реєстрації як платника ПДВ, залишається зобов’язаним зареєструвати всі податкові накладні у загальному порядку. Він має це зробити до дати анулювання. Якщо цього зроблено не було, то податкові накладні так і залишаться незареєстрованими назавжди. На цей випадок у п. 120-1.1 ПКУ передбачено штраф в розмірі 50% від суми ПДВ - у разі порушення строку реєстрації на 366 та більше календарних днів.
Крім цього, штраф застосовується до всіх податкових накладних, включаючи ті, які складені на покупців - неплатників ПДВ, крім деяких виключень, зазначених у п. 120-1.1 ПКУ (штрафи не застосовуються до ПН, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити