Відповідно до п. 188.1 ПКУ, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.
При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижчою від:
- ціни придбання таких товарів/послуг — при постачанні придбаних товарів/послуг;
- звичайних цін — при постачанні самостійно виготовлених товарів/послуг;
- балансової вартості — у разі постачання необоротних активів.
Якщо з ціною придбання і балансовою вартістю питань не виникає, то визначення звичайної ціни викликає деякі труднощі. Податковий кодекс прямого визначення такої ціни не дає, однак податківці озвучували таку свою думку: «звичайною ціною для здійснення розрахунку бази оподаткування ПДВ операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг є ціна, визначена зацікавленими сторонами у цивільно-правовому договорі, яка, своєю чергою, повинна відповідати ринковій ціні (ціні, що склалася на ринку товарів/послуг)».
Якщо ж база оподаткування менша за базу, визначену за п. 188.1 ПКУ, то суб'єкт господарювання зобов'язаний скласти дві податкові накладні:
- одну — виходячи з фактичної ціни постачання, яка в цьому випадку дорівнює нулю. Така ПН надається покупцю, якщо він є зареєстрованим платником ПДВ;
- другу (з типом причини 15) — виходячи з перевищення ціни придбання (або балансової вартості у випадку з ОЗ) над фактичною ціною постачання. Така ПН покупцю не надається.
Правила складання такої ПН за старою формою Порядку №1307 ми наводили тут. А от з того часу, як наберуть чинності зміни до Порядку №1307, алгоритм складання ПН на перевищення бази оподаткування над фактичною ціною постачання зазнає таких змін:
1) необхідно буде конкретизувати випадок складання зведеної податкової накладної, а саме вказати ознаку зведеної ПН з номером «3»;
2) у разі постачання самостійно виготовлених товарів/послуг у номенклатурі ПН на перевищення бази оподаткування над фактичною ціною необхідно зазначити «операції з використанням продукції власного виробництва, собівартість якої має багатокомпонентний склад».
Зазначимо, що платник податку може складати як окрему накладну на суму перевищення за кожною операцією, так і зведену податкову накладну на всі операції з перевищення бази оподаткування, але не пізніше останнього дня місяця, в якому було здійснено таку операцію.
Щодо безоплатної передачі товару/послуги/необоротного активу, то податківці прирівнюють таку передачу до операції з постачання таких товарів/робіт/необоротних активів за нульовою вартістю і відповідного оформлення такої операції двома ПН (на покупця на нульову вартість і зведену на базу оподаткування, визначену за п. 188.1 ПКУ).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити