• Посилання скопійовано

Добровільна та обов'язкова реєстрація платником ПДВ: які умови?

Які умови добровільної та обов'язкової реєстрації платником ПДВ?

Особа, яка не зареєстрована платником ПДВ, може стати таким платником за однією з двох умов:

1) за добровільним бажанням (ст. 182 ПКУ). При цьому не встановлено жодних вимог щодо наявності відповідного обсягу оподатковуваних операцій — реєстрація проводиться за наявності лише добровільного бажання суб'єкта господарювання та надходження від нього відповідної заяви. Реєстраційна заява подається не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, з якого такі особи вважатимуться платниками податку та матимуть право на податковий кредит і складання податкових накладних (п. 183.3 ПКУ). Стати платником ПДВ за власним бажанням можуть і фізичні та юридичні особи — платники єдиного податку третьої групи, які обрали ставку єдиного податку у розмірі 3 відсотки доходу, а також сільськогосподарські товаровиробники — платники єдиного податку четвертої групи;

2) за відповідності критеріям обов'язкової реєстрації платником ПДВ. Такі критерії визначено у п. 181.1 ПКУ. За ними суб'єкт господарювання зобов'язаний зареєструватися платником ПДВ, якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування податку на додану вартість). Втім, це правило не працює для осіб, які є платниками єдиного податку першої — третьої групи. Платники єдиного податку третьої групи можуть стати платниками ПДВ виключно за власним бажанням. А ось при переході на загальну систему оподаткування колишні платники єдиного податку першої — третьої груп мають порахувати обсяг власних операцій за останні 12 календарних місяців, і, в разі перевищення граничного обсягу операцій, подати заяву про реєстрацію платником ПДВ. Адже навіть у разі обов'язкової реєстрації платником ПДВ майбутній платник має подати до органу ДФС реєстраційну заяву за формою, зазначеною вище (лише причина реєстрації буде інша — перевищення граничного розміру операцій). У разі обов'язкової реєстрації особи як платника ПДВ реєстраційна заява подається до контролюючого органу не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у статті 181 ПКУ (п. 183.2 ПКУ).

Варто зазначити, що, на думку податківців (https://news.dtkt.ua/ua/taxation/pdv/39125), до суми операцій, що підлягають оподаткування, для визначення граничного ліміту, після якого реєстрація платником ПДВ є обов'язковою, включаються операції:

— за основною ставкою ПДВ;

— за ставкою 7%;

— за нульовою ставкою ПДВ;

— звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ.

Зверніть увагу: якщо особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник ПДВ, не подала до контролюючого органу заяву, то вона несе відповідальність за ненарахування або несплату ПДВ на рівні зареєстрованого платника ПДВ без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування податку.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Що з ПДВ при зарахуванні решти до скарбнички?
    ТОВ здійснює роздрібний продаж тютюнової продукції через інтернет-магазин. Пачка коштує 499 грн. Покупець надсилає на розрахунковий рахунок 500 грн. Чи можна в чеку 1 гривню пробивати як скарбничку, тобто заборгованість перед покупцем? Чи виникає податкове зобов'язання з ПДВ на 1 грн?
    03.04.202510
  • У експедитора немає СМГС: що з ПДВ?
    Транспортно-експедиторська компанія організовує залізничні перевезення вантажів. Облік здійснює за транзитними операціями. Замовник (платник ПДВ) замовив організувати послугу, яка складається з надання вагонів (власних або орендованих) та витрат на повернення порожнього вагона після вивантаження. Це експортне перевезення. Послугу з повернення порожнього вагону надає Укрзалізниця за ставкою 0% ПДВ. Це підтверджено електронним документом УЗ за списанням згідно з кожним вагоном. За якою ставкою ПДВ (0% або 20%) експедитор має подати на відшкодування витрати щодо повернення вагонів, якщо СМГС надано замовнику, як платнику тарифу?
    03.04.202530
  • ПДВ при передачі авто як гуманітарної допомоги, якщо оплата від ВПП ООН
    Всесвітня продовольча програма ООН закуповує авто в автосалоні для Благодійного фонду за тристоронньою угодою, де ВПП ООН є платником, автосалон - постачальником, а БФ - отримувачем. В угоді зазначено, що авто є благодійною (гуманітарною) допомогою. Як правильно скласти ПН для цієї операції? Як документально оформити операцію, щоб вона не була об'єктом оподаткування ПДВ або оподатковувалася за нульовою ставкою?
    03.04.202521
  • Який період зазначати в таблиці 1 додатка 2 до декларації ПДВ у разі збільшення залишку від’ємного значення?
    У разі збільшення від’ємного значення за результатами перевірки у графі «Звітний (податковий) період, у якому виникло від’ємне значення» таблиці 1 додатка 2 зазначають звітний період, у якому сформовано ПК за таким узгодженим повідомленням-рішенням за формою «В3»
    03.04.202545
  • Нюанси коригування ПН на операції з експорту окремих видів товарів
    ПН_РЕЗ коригується для приведення її показників у відповідність до МД, на підставі якої здійснено митне оформлення товарів (з урахуванням, за наявності, складених до неї аркушів коригування), та здійснюється шляхом складання та реєстрації в ЄРПН РК_РЕЗ_2
    02.04.202514