• Посилання скопійовано

Добровільна та обов'язкова реєстрація платником ПДВ: які умови?

Які умови добровільної та обов'язкової реєстрації платником ПДВ?

Особа, яка не зареєстрована платником ПДВ, може стати таким платником за однією з двох умов:

1) за добровільним бажанням (ст. 182 ПКУ). При цьому не встановлено жодних вимог щодо наявності відповідного обсягу оподатковуваних операцій — реєстрація проводиться за наявності лише добровільного бажання суб'єкта господарювання та надходження від нього відповідної заяви. Реєстраційна заява подається не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, з якого такі особи вважатимуться платниками податку та матимуть право на податковий кредит і складання податкових накладних (п. 183.3 ПКУ). Стати платником ПДВ за власним бажанням можуть і фізичні та юридичні особи — платники єдиного податку третьої групи, які обрали ставку єдиного податку у розмірі 3 відсотки доходу, а також сільськогосподарські товаровиробники — платники єдиного податку четвертої групи;

2) за відповідності критеріям обов'язкової реєстрації платником ПДВ. Такі критерії визначено у п. 181.1 ПКУ. За ними суб'єкт господарювання зобов'язаний зареєструватися платником ПДВ, якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування податку на додану вартість). Втім, це правило не працює для осіб, які є платниками єдиного податку першої — третьої групи. Платники єдиного податку третьої групи можуть стати платниками ПДВ виключно за власним бажанням. А ось при переході на загальну систему оподаткування колишні платники єдиного податку першої — третьої груп мають порахувати обсяг власних операцій за останні 12 календарних місяців, і, в разі перевищення граничного обсягу операцій, подати заяву про реєстрацію платником ПДВ. Адже навіть у разі обов'язкової реєстрації платником ПДВ майбутній платник має подати до органу ДФС реєстраційну заяву за формою, зазначеною вище (лише причина реєстрації буде інша — перевищення граничного розміру операцій). У разі обов'язкової реєстрації особи як платника ПДВ реєстраційна заява подається до контролюючого органу не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у статті 181 ПКУ (п. 183.2 ПКУ).

Варто зазначити, що, на думку податківців (https://news.dtkt.ua/ua/taxation/pdv/39125), до суми операцій, що підлягають оподаткування, для визначення граничного ліміту, після якого реєстрація платником ПДВ є обов'язковою, включаються операції:

— за основною ставкою ПДВ;

— за ставкою 7%;

— за нульовою ставкою ПДВ;

— звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ.

Зверніть увагу: якщо особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник ПДВ, не подала до контролюючого органу заяву, то вона несе відповідальність за ненарахування або несплату ПДВ на рівні зареєстрованого платника ПДВ без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування податку.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.2024955
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202429
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202429
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20249255
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202435