Бухоблік
Якщо земельна ділянка та будинки з початку призначені для продажу, то вони вносяться до статутного капіталу як необоротні активи та групи вибуття, утримувані для продажу: Дт 286 Кт 46. Амортизація на такі об’єкти не нараховується.
Податок на прибуток
Дохід від продажу земельної ділянки та нерухомості відображається проведенням Дт 361 Кт 712, списання їх вартості – Дт 943 Кт 286. Обидва проведення впливатимуть на фінрезультат до оподаткування – як різниця між доходом та витратами.
ПДВ
Якщо операція з продажу земельної ділянки та нерухомості перевищує 1 млн грн за договірною вартістю купівлі-продажу, то підприємству необхідно реєструватися платником ПДВ відповідно до ст. 181 та ст. 183 ПКУ. При цьому, якщо продаж землі та нерухомості оформлятиметься різними договорами, їх слід розглядати як окремі операції з метою визначення досягнення обсягу 1 млн грн.
Та операція, яка спричинила перевищення обсягу 1 млн, ще не оподатковується ПДВ, а також не оподатковуються ПДВ операції, що здійснені до дати реєстрації платником ПДВ.
Під оподаткування ПДВ підпадатимуть лише ті операції, які будуть здійснені після дати реєстрації підприємства платником ПДВ. Більш докладно про це та про порядок реєстрації платником ПДВ читайте тут>>
Базою оподаткування ПДВ буде договірна вартість продажу землі та нерухомості, але не нижче їх вартості, за якою вони внесені до статутного капіталу – п. 188.1 ПКУ.
Звертаємо увагу, що деякі операції з землею звільнені від ПДВ, а саме постачання (продаж, передача) земельних ділянок, земельних часток (паїв), крім тих, що розміщені під об'єктами нерухомого майна та включаються до їх вартості відповідно до законодавства (з урахуванням положень абзацу першого пп. 197.1.13 ПКУ) – див. пп. 197.1.21 ПКУ. Якщо земельна ділянка, що вказана у запитанні, підпадає під дію пп. 197.1.21 ПКУ, то її продаж не оподатковується ПДВ, але ця операція бере участь при розрахунку обсягу доходу 1 млн грн для цілей обов’язкової реєстрації платником ПДВ.
Земельний податок і податок на нежитлову нерухомість сплачуються на загальних підставах за період, у якому земля та нерухомість перебуватимуть у власності підприємства.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись