• Посилання скопійовано

Алгоритм складання розрахунку коригування при поверненні авансу

Підприємство отримало передоплату двома частинами за поставку вугілля (звільнено від оподаткування ПДВ). Постачання товару не відбулось, кошти було повернено. Як правильно оформити ПН та РК в такому випадку? Чи підлягають вони моніторингу?

Відповідно до п. 45 підрозділу 2 розділу XX ПКУ визначено, що тимчасово, до 1 січня 2019 року, звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2703 00 00 00, 2704 00 згідно з УКТ  ЗЕД.

Однак, якщо надходить аванс за таке вугілля, суб’єкт господарювання-постачальник складає податкову накладну. У лівому верхньому кутку в графі «Складена на операції, звільнені від оподаткування» ставиться позначка «Без ПДВ» (п. 201.3 ПКУ). У розділі А у рядку IХ наводяться обсяги постачання товарів/послуг, звільнених від оподаткування. При цьому значення рядків I та IХ будуть однаковими. Рядки II–VIII розділу А не заповнюються. У графі 9 – код пільги згідно з Довідниками податкових пільг, затвердженими ДФС, станом на дату виписування ПН.

На дату повернення авансів, суб’єкт господарювання повинен скласти розрахунок коригування до кожної податкової накладної, що була складена на дату отримання таких авансових платежів. Оскільки здійснюється повне повернення передоплати, то причина складання розрахунку коригування - «Повернення товару або авансових платежів».

Обов’язок реєстрації такого РК у ЄРПН покладається на:

  • постачальника (продавця) товарів/послуг, якщо покупець не є платником ПДВ;
  • отримувача (покупця) товарів/послуг, якщо він є платником ПДВ і передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувача.

 

Складання розрахунку коригування на повне повернення авансових платежів

Згідно із рекомендаціями від ДФСУ, розміщеними у «ЗІР» (категорія 101.17), у разі, якщо після складання податкової накладної відбувається повне повернення суми попередньої оплати (авансу), постачальник (продавець) на дату такого повернення складає розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на дату отримання коштів.

У табличній частині такого розрахунку коригування, зокрема, у розділі Б зазначаються:

  • в графі 1 - номер рядка податкової накладної, що коригується;
  • в графі 2 - причина коригування «Повернення товару або авансових платежів»;
  • в графі 7 «Коригування кількості (зміна кількості, об’єму, обсягу (-) (+))» зі знаком «-» вказується кількість (об’єм, обсяг) товарів/послуг, зазначена у графі 6 рядка податкової накладної, що коригується (з урахуванням фактів попереднього коригування такого рядка);
  • в графі 8 «Коригування кількості (ціна постачання товарів/послуг)» ціна вказується остаточна ціна, зазначена у графі 7 рядка податкової накладної, що коригується (з урахуванням наявності фактів коригування такого рядка); графа 9 «Коригування вартості, зміна ціни (-) (+)» та графа 10 «Коригування вартості, кількість постачання товарів/послуг» залишаються незаповненими.
  • в графах 3, 4.1-4.3, 5, 6, 11 та 12 зазначаються незмінними показники відповідних граф рядка податкової накладної, що коригується;
  • в графі 13 зі знаком «-» вказується загальний обсяг постачання (без ПДВ), зазначений у графі 10 рядка податкової накладної, що коригується (з урахуванням фактів попереднього коригування такого рядка).

Залежно від того як оподатковувалась ПДВ операція, що коригується (за основною ставкою, ставками 7%, 0%, чи звільнялася від оподаткування ПДВ), продавцем заповнюється відповідна графа розділу А розрахунку коригування.

 

Ризик блокування такого РК при реєстрації його в ЄРПН

Пункт 3 Постанови КМУ №117 визначає перелік ознак, при дотриманні яких податкові накладні/розрахунки коригування не підлягають моніторингу, зокрема податкові накладні, складені на неплатника або операції, звільнені від оподаткування.

Отже, розрахунок коригування на повернення передоплати, за зазначеними у запитанні умовами, блокуванню не підлягає.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202418
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202416
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20243221
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202420
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024219