• Посилання скопійовано

Оподаткування доходів ФОП з АР Крим або із зони АТО

З 01.01.2017 р. дохід, виплачений фізособі-підприємцю, якщо його місце проживання це тимчасово окупована територія (АР Крим) або зона АТО. Чи потрібно виконувати цю норму, якщо такий підприємець надає довідку переселенця? Чи потрібно податковому агенту мати копію цієї довідки?

Дійсно, згідно з новою нормою п. 38.9 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, тимчасово, на період проведення АТО для платників податків під час нарахування (виплати) ФОП, місцеперебуванням або місцем проживання яких є тимчасово окупована територія та/або територія населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення (незалежно від системи оподаткування), доходу від здійснення ними підприємницької діяльності суб'єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, зобов'язані утримати податок на доходи у джерела виплати.

При цьому на таких осіб не поширюється дія п. 177.8 ПКУ, відповідно до якого під час нарахування (виплати) ФОП доходу від здійснення нею підприємницької діяльності суб'єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи у джерела виплати, якщо фізичною особою - підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документа, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності.

Втім, автор вважає, що ця норма розроблена для ситуації, коли ФОП не перереєструвався на підконтрольній території України, однак й надалі проводить свою підприємницьку діяльність, зокрема, і на цій підконтрольній території. В такому випадку раніше (до 01.01.2017 р.) виходило, що податковий агент, отримавши витяг з ЄДР від такого підприємця, не утримував податки із виплаченого доходу, а лише відображав його у формі №1ДФ. Тоді як ФОП не сплачував такі свої «основні податки» як ЄП та ПДФО, ВС, адже вони мали перераховуватися в місцеві бюджети за місцем реєстрації (місцем проживання) ФОП. 

Зауважимо!

Згідно з п. 38.1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ:

- тимчасово окупована територія - територія окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, визначена відповідно до Постанови Верховної Ради України "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями", на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, визначається КМУ.

- населені пункти на лінії зіткнення - населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, перелік яких визначений КМУ.

Наразі чинний Перелік населених пунктів, на території яких органи влади не здійснюють повноважень, і населених пунктів на лінії розмежування, затверджений Розпорядженням КМУ від 07.11.2014 р. №1085-р.

Якщо ФОП пройшов процедуру перереєстрації на підконтрольній Україні території, вважаємо, що цей пункт перестає діяти, і ФОП та податковий агент мають діяти за нормами п. 177.8 ПКУ та пп. 165.1.36 ПКУ. Детально про перереєстрацію ФОП ми говорили тут.

Таким чином, податковий агент при нарахуванні (виплаті) доходу підприємцю має перевірити: чи місце проживання, зазначене у ЄДР, збігається із одним із населених пунктів, зазначених у Розпорядженні КМУ від 07.11.2014 №1085-р або знаходиться на території АР Крим. Якщо так (тобто ФОП так і не перереєструвався на підконтрольну Україні територію), то відповідно такий податковий агент зобов’язаний згідно із нової норми п. 38.9 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ не тільки відобразити дохід у формі №1ДФ, а й утримати податки (ПДФО та ВЗ).

Вважаємо, що додатково отримувати від ФОП документального підтвердження, що він перереєструвався на підконтрольну Україні територію, не потрібно, якщо ФОП надав податковому агенту копію витягу (виписки) з ЄДР із відповідною інформацією щодо місця проживання.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Крадіжка ДП у закордонному відрядженні: витрати та ПДФО та ВЗ з водія
    Водій-далекобійник перебував у закордонному відрядженні. За даними тахографа водій зупинився на території без охорони. Під час відпочинку водія було злито з баку дизпаливо. Директор в телефонному режимі прийняв рішення не залучати поліцію країни перебування водія. Після повернення водій надав доповідну записку і директор видав наказ з рішенням не стягувати з водія компенсацію вкраденого палива. Чи може підприємство включити до витрат вартість вкраденого палива і чи потрібно утримувати з водія ПДФО і ВЗ?
    25.04.202422
  • Сплата ПДФО та ВЗ при часткових платежах за нерухомість
    Юрособа планує придбати у фізособи нерухоме майно, включаючи земельну ділянку. За договором оплата буде здійснюватися авансовими платежами протягом року, а перехід права власності відбудеться після здійснення повного розрахунку. Коли слід платити ПДФО і ВЗ – при здійсненні авансових платежів чи після переходу права власності на майно?
    19.04.202423
  • Заповнення декларації про майновий стан і доходи і додатка КІК, якщо фінзвітність з нульовими показниками
    Як заповнити декларацію про майновий стан і доходи та додатки КІК, якщо фінзвітність за 2022 і 2023 роки з нульовими показниками?
    15.04.2024140
  • Штраф щодо незастосування 30% неоподатковуваної межі з ДМС
    Чи не буде штрафних санкцій, якщо підприємство при виплаті страховій компанії платежу по ДМС працівників, утримає ПДФО та ВЗ із всього страхового платежу, не застосовуючи пільгу з ПДФО? При цьому договір добровільного страхування відповідає вимогам ПКУ. За яким кодом в такому випадку (якщо пільгу не застосували) зазначати цю страхівку в Додатку 4ДФ?
    08.04.202434
  • Як оплатити послуги коворкінгу для дистанційних працівників без ПДФО та ВЗ?
    Деякі працівники переїхали з Києва, де у компанії офіс, в інші населені пункти та продовжують працювати в компанії. Для виконання своїх обов’язків вони іноді користуються послугами коворкінгу, які оплачують за власний рахунок. Чи виникає ПДФО, ВЗ та ЄСВ при поданні авансового звіту на компенсацію витрат по коворкінгу або оплаті послуг коворкінгу корпоративною карткою?
    02.04.202434