• Посилання скопійовано

Декларування доходів фізособи від продажу сільгосппродукції

Чи зобов'язана фізособа, яка одноособово обробляє власний земельний пай, який за розміром перевищує 2 гектари та має цільове призначення для товарного сільськогосподарського виробництва, декларувати свої доходи?

Оскільки дохід від продажу сільськогосподарської продукції, вирощеної на такій земельній ділянці (ділянках) оподатковується ПДФО та військовим збором, то декларувати його потрібно у випадку, якщо сільськогосподарську продукцію повністю або частково було продано фізособам, які не мають статусу самозайнятих осіб (згідно з пп. 14.1.226 ПКУ). Звісно, що декларувати свої доходи мають і підприємці, але в запитанні не сказано, що фізособа-продавець має такий статус, тож, цей випадок ми не розглядаємо. 

Якщо дохід від продажу сільськогосподарської продукції фізособі виплачує юрособа або самозайнята особа (підприємець або фізособа, яка здійснює незалежну професійну діяльність), то такий покупець є податковим агентом відносно такої фізособи-продавця. І саме такий податковий агент повинен: 

- сплатити ПДФО та військовий збір до бюджету при виплаті такого доходу (якщо дохід виплачується готівкою або в негрошовій формі, наприклад, при бартерних розрахунках, то не пізніше наступного банківського дня після виплати такого доходу)

- відобразити такий дохід та податки в звіті за формою № 1ДФ (ознака доходу 148). Таке відображення звільняє фізособу-продавця від декларування отриманих доходів (за п. 179.2 ПКУ). 

Якщо ж дохід отримано від продажу сільськогосподарської продукції фізособам, які не мають статусу самозайнятої особи (наприклад, населенню на ринку), то така фізособа-продавець має подати до ДПІ за місцем проживання декларацію про майновий стан та доходи не пізніше 1 травня року, наступного за календарним роком, у якому такий дохід було отримано. Наразі форма такої декларації та інструкція щодо її заповнення затверджені наказом Мінфіну №859 від 02.10.2015 р.

В декларації відображається сума усього доходу, отриманого від продажу сільськогосподарської продукції за звітний календарний рік (з 1 січня по 31 грудня включно), сума ПДФО 18% та військового збору 1,5%, розрахованого з такого доходу (на нашу думку, ці данні слід відобразити у рядку 10.2 декларації). При цьому, якщо частина доходу була отримана від податкових агентів, її теж слід відобразити в декларації, але суму ПДФО та військового збору, утриманого та сплаченого з такого доходу податковими агентами, слід відобразити в графах 4 та 5 рядка 10.2. Суму ж ПДФО та військового збору, які треба сплатити самостійно, відображають, відповідно, у графах 6 та 7 цього рядка.  Звісно, що значення граф рядка 10.2 формують значення підсумкового рядка 10, а також рядка 12 декларації. І зрозуміло, що заповнити слід не тільки їх, а розділ IV декларації та загальні відомості щодо фізособи-декларанта.

Нагадуємо, що бланки податкових декларацій мають безоплатно надаватися контролюючими органами платникам податку на їх запит, а також бути загальнодоступними для населення (п. 179.9 ПКУ). Крім того, за п. 179.10 ПКУ, фізособа має право до 1 березня року, що настає за звітним періодом, звернутися з запитом до відповідного контролюючого органу (ДПІ) з проханням надати роз'яснення щодо заповнення річної податкової декларації, а контролюючий орган зобов'язаний надати безоплатні послуги за таким зверненням. 

Згідно із п. 179.7 ПКУ, суми ПДФО та військового збору, зазначені в декларації до сплати, фізособа має сплатити до бюджету до 1 серпня року, наступного за звітним (роком, за який була подана декларація).  

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Договір добровільного медичного страхування і відшкодування працівнику витрат
    ТОВ уклав договір ДМС із страховою компанією. В договорі передбачено можливість відшкодування медичних витрат, понесених працівником, безпосередньо працівнику. Чи є це перепоною для неоподаткування ПДФО та ВЗ суми, яка не перевищує 30% від зарплати? Якщо так і ТОВ чи страхова компанія не буде утримувати ці суми із працівників, а платитиме за рахунок ТОВ/страхової компанії, які ще податки потрібно нараховувати?
    27.03.2024181
  • Чи можна вивчати іноземну мову і не платити податки?
    Компанія оплатила курси англійської мови для працівників. Це вважається додатковим благом з нарахуванням ПДФО і ВЗ з відображенням у додатку 4ДФ. Але коло працівників, які відвідують курси, чітко не визначено, відвідування занять не регулярне, працівники, які відвідують заняття змінюються. Чи можна в такому разі не нараховувати ПДФО та ВЗ, і не відображати у єдиній звітності?
    15.03.202465
  • «Соцпакет» працівникам: що з ПДФО, ВЗ та ЄСВ?
    Підприємство бажає надавати працівникам додатковий «соцпакет»: довгострокову медичну страховку, страхування їх життя, компенсацію витрат на харчування, оплату їх проїзду на роботу та додому, оплату фітнес-послуг тощо. Які податки треба буде сплатити з цих видів доходів?
    12.03.202490
  • Чи сплачувати ПДФО та ВЗ з вартості квартири, внесеної до статутного капіталу?
    Фізособа за 700 000 грн придбала квартиру, яку передала як внесок до статутного капіталу ТОВ. Вартість внеску оцінена в 2 000 000 грн. На погляд податкової служби, у фізособи в цьому разі виникає оподатковуваний дохід 1 300 000 грн (2 000 000 — 700 000), з якого слід сплатити ПДФО і ВЗ. Чи права податкова служба?
    28.02.202447
  • Куди платити ПДФО при викупі підприємством земельних ділянок у фізосіб?
    Підприємство викуповує земельні ділянки у фізосіб. Куди сплачувати ПДФО – до бюджету за місцем реєсрації фізособи власника, за місцем знаходження земельної ділянки чи за місцем нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу?
    22.02.20241371