• Посилання скопійовано

Оподаткування дивідендів, які виплачуються засновнику-фізособі від юрособи-єдинника

Яким чином потрібно оподатковувати нараховані дивіденди засновнику-фізособі від підприємства – платника єдиного податку? Як відобразити в обліку нарахування та виплату дивідендів такому засновнику?

Ставки ПДФО. Згідно з пп. 170.5.2 ПКУ, будь-який резидент, який нараховує дивіденди фізичній особі, є податковим агентом під час нарахування дивідендів.

Відповідно до пп. 164.2.8 ПКУ, дивіденди відносяться до пасивних доходів й тому включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізособи. Відповідно сума нарахованих дивідендів засновнику-фізособі оподатковується ПДФО та військовим збором. Виключення становлять дивіденди, зазначені в пп. 165.1.18 ПКУ, -  не оподатковуються ПДФО, і, відповідно, військовим збором дивіденди, які нараховуються на користь платника податку у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих юридичною особою - резидентом, що нараховує такі дивіденди, за умови, що таке нарахування жодним чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному фонді емітента, та в результаті якого збільшується статутний фонд емітента на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів.

З 01.01.2016 р. ставка ПДФО залежить від статусу емітента корпоративних прав та виду платежу:

— з дивідендів за акціями та корпоративними правами, нарахованих резидентами — платниками податку на прибуток (крім доходів у вигляді дивідендів за акціями, інвестиційними сертифікатами, які виплачуються інститутами спільного інвестування), ставка 5%;

— з дивідендів за акціями та/або інвестиційними сертифікатами, що виплачуються інститутами спільного інвестування, ставка 18%;

— з дивідендів за акціями та корпоративними правами, нарахованих резидентами — неплатниками податку на прибуток (платниками єдиного податку), ставка 18%.

Сплата ПДФО та військового збору. За загальним правилом ПДФО має бути сплачено до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом (пп. 168.1.2 ПКУ). Це ж стосується й сплати військового збору до бюджету.

Податковий агент повинен перерахувати до бюджету податок на доходи фізичних осіб у разі нарахування оподатковуваного доходу, але не виплаченого, у вигляді дивідендів у строк не пізніше 30 календарних днів, наступних за місяцем нарахування доходу.

Дивіденди у ф. №1ДФ. Суми дивідендів і утриманого з них ПДФО відображаються в розділі І та ІІ ф. №1ДФ. У відповідності з Довідником ознак доходів суми дивідендів приводяться у розділі І ф. №1ДФ під ознаками доходів:

• «109» – суми дивідендів, оподатковувані ПДФО (незалежно від розміру ставки);

• «142» - суми дивідендів, неоподатковувані ПДФО.

Тож, оскільки підприємство є платником єдиного податку, то, у разі виплати дивідендів в 2016 році своєму засновнику (фізособі), вони будуть оподатковуватися ПДФО за ставкою 18%. Не слід забувати й про обов’язок підприємства оподатковувати суми нарахованих дивідендів військовим збором за ставкою 1,5%.

Бухгалтерський облік нарахування та виплати дивідендів 

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Дт

Кт

Дивіденди фізособі-засновнику

Нараховано дивіденди

443

671

Утримано ПДФО (18%) з суми нарахованих дивідендів

671

641

Утримано військовий збір (1,5%) з суми дивідендів

671

642

Перераховано ПДФО та військового збору до бюджету

641

642

311

311

Отримано у касу з банку суму дивідендів, яку слід виплатити фізособі-засновнику

Виплачено дивіденди фізособі–засновнику з каси

301

 

671

311

 

301

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Крадіжка ДП у закордонному відрядженні: витрати та ПДФО та ВЗ з водія
    Водій-далекобійник перебував у закордонному відрядженні. За даними тахографа водій зупинився на території без охорони. Під час відпочинку водія було злито з баку дизпаливо. Директор в телефонному режимі прийняв рішення не залучати поліцію країни перебування водія. Після повернення водій надав доповідну записку і директор видав наказ з рішенням не стягувати з водія компенсацію вкраденого палива. Чи може підприємство включити до витрат вартість вкраденого палива і чи потрібно утримувати з водія ПДФО і ВЗ?
    25.04.202420
  • Сплата ПДФО та ВЗ при часткових платежах за нерухомість
    Юрособа планує придбати у фізособи нерухоме майно, включаючи земельну ділянку. За договором оплата буде здійснюватися авансовими платежами протягом року, а перехід права власності відбудеться після здійснення повного розрахунку. Коли слід платити ПДФО і ВЗ – при здійсненні авансових платежів чи після переходу права власності на майно?
    19.04.202423
  • Заповнення декларації про майновий стан і доходи і додатка КІК, якщо фінзвітність з нульовими показниками
    Як заповнити декларацію про майновий стан і доходи та додатки КІК, якщо фінзвітність за 2022 і 2023 роки з нульовими показниками?
    15.04.2024133
  • Штраф щодо незастосування 30% неоподатковуваної межі з ДМС
    Чи не буде штрафних санкцій, якщо підприємство при виплаті страховій компанії платежу по ДМС працівників, утримає ПДФО та ВЗ із всього страхового платежу, не застосовуючи пільгу з ПДФО? При цьому договір добровільного страхування відповідає вимогам ПКУ. За яким кодом в такому випадку (якщо пільгу не застосували) зазначати цю страхівку в Додатку 4ДФ?
    08.04.202434
  • Як оплатити послуги коворкінгу для дистанційних працівників без ПДФО та ВЗ?
    Деякі працівники переїхали з Києва, де у компанії офіс, в інші населені пункти та продовжують працювати в компанії. Для виконання своїх обов’язків вони іноді користуються послугами коворкінгу, які оплачують за власний рахунок. Чи виникає ПДФО, ВЗ та ЄСВ при поданні авансового звіту на компенсацію витрат по коворкінгу або оплаті послуг коворкінгу корпоративною карткою?
    02.04.202434