Вопрос: В июле 2015 г. по заверенному договору дарения частный предприниматель (единщик ІІ гр.) должен был получить 200 тис. грн (как физлицо). На момент подписания договора деньги были на рассчетном счете в банке, но из-за прекращения финансовой деятельности банка деньги не получены. В январе 2016 г. подписан договор о расторжении договора дарения. Доход не получен, деньги так и остались частью вклада. Подтверждение этому справки из банка ликвидационной комиссии. Должен ли предприниматель заплатить налог на доход, которого не получил? В каком отчете отразить эту операцию? Какие еще надо документы для подтверждения отсутствия дохода?
Ответ: Відповідно до пп. 164.2.10 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з р. IV ПКУ.
Кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються згідно з правилами, встановленими р. IV ПКУ для оподаткування спадщини (п. 174.6 ПКУ).
Вартість будь-якого об'єкта спадщини (подарунка), що успадковується спадкоємцями (обдарованими), які не є членами сім'ї спадкодавця (дарувальника) першого ступеня споріднення, оподатковується за ставкою 5% (пп. 174.2.2 ПКУ).
Особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є особи, які отримали подарунок (п. 174.3 ПКУ).
Дохід у вигляді вартості майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права), отриманого у дарунок, у межах, що підлягає оподаткуванню зазначається в річній податковій декларації (абз. 2 п. 174.3 ПКУ).
Відповідно до п. 1 ст. 722 ЦКУ право власності обдаровуваного на дарунок виникає з моменту його прийняття.
Прийняття обдаровуваним документів, які посвідчують право власності на річ, інших документів, які посвідчують належність дарувальникові предмета договору, або символів речі (ключів, макетів тощо) є прийняттям дарунка.
Тож, якщо у фізособи є підтвердні документи, що вона не отримала гроші у дарунок протягом 2015 року, то вона не зобов’язана сплачувати ПДФО та військовий збір з суми такого дарунку, а також має право не подавати річну декларацію про майновий стан та доходи.
В іншому випадку, коли все ж таки людина прийняла дарунок, а потім в наступному році було розірвано договір дарування, податківці наполягають на обов’язку такої фізособи оподатковувати таку операцію ПДФО та військовим збором, а також подати декларацію за рік, в якому було прийнято дарунок. Податкова декларація про майновий стан і доходи подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників ПДФО - до 1 травня 2016 р.
Фізична особа зобов'язана самостійно до 1 серпня 2016 року сплати суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій нею податковій декларації (п. 179.7 ПКУ).
Отже, якщо подарунок був прийнятий обдаровуваним і не повернутий у звітному році, дохід у вигляді подарунка, отриманий фізичною особою - резидентом від фізичної особи - резидента, що не є членом сім'ї першого ступеня споріднення, у разі розірвання договору дарування в наступному році, оподатковується за ставкою 5 %.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити