Підпунктом 165.1.35 ПКУ визначено, що вартість путівок на відпочинок, оздоровлення та лікування, у тому числі на реабілітацію осіб з інвалідністю, на території України платника податку та/або його дітей віком до 18 років, які надаються йому безоплатно або із знижкою (у розмірі такої знижки) професійною спілкою, до якої зараховуються профспілкові внески платника податку - члена такої професійної спілки, створеної відповідно до законодавства України, або за рахунок коштів відповідного фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.
Даний підпункт не поширюється на транспортні послуги (перевезення), якщо вони оплачені окремо.
Своєю чергою, безоплатно отримані послуги є додатковим благом (див. пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ). Якщо договір на перевезення не дає можливості ідентифікувати отримувачів послуг, то ні ПДФО, ні ВЗ утримувати не потрібно. Більш детально про це ми писали тут.
На нашу думку, якщо в договорі буде зазначено, що профспілка отримує послуги з перевезення за маршрутом умовно від пункту «А» до пункту «В», то цього недостатньо для ідентифікації і відповідно немає підстав визнавати додаткове благо. Та на жаль ДПС весь час наполягає на визначенні отримувача послуг, наприклад, як в своїх ІПК від 02.03.2016 р. №4809/6/99-99-17-03-03-15 та ІПК від 20.12.2017 р. №3059/6/99-99-13-02-03-15/ІПК.
І ризик дійсно є, адже в наведеній ситуації ідентифікувати отримувача достатньо просто, кожен пасажир матиме путівку. Тому додаткового блага вірогідніше всього не уникнути. В цьому разі податковим агентом щодо ВЗ та ПДФО буде саме профспілкова організація.
Наступним питанням буде: як саме утримати та сплатити ці податки?
На практиці трапляються три варіанти:
- підприємство утримує ВЗ та ПДФО з іншого грошового доходу працівника;
- фізособа, якій виплачують дохід, відшкодовує суму утриманого ВЗ та ПДФО профспілці (вносить до каси чи перераховує на рахунок);
- профспілка сплачує ВЗ та ПДФО за власні кошти.
Кожен з цих варіантів ми описали в наших консультаціях тут і тут. Відображення в обліку див. тут.
Зауважимо, що ПКУ не передбачено відшкодування фізичною особою ВЗ та ПДФО при виплаті доходу, хоча і немає заборони.
В цій ситуації, найбільш логічним було б якщо фізична особа самостійно сплатила суму ПДФО та ВЗ. Проте ПКУ таку можливість не визначає, адже сплатити має саме податковий агент. Тому працюємо з тим, що є.
Отже, якщо за договором транспортування не можна ідентифікувати отримувача послуг, то ні ПДФО, ні ВЗ утримувати не потрібно. Якщо ж можна - то профспілка є податковим агентом і, відповідно має утримати ПДФО та ВЗ.
***
Читайте також:
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити