• Посилання скопійовано

Як оподаткувати винагороду за перемогу у дитячому конкурсі?

Юрособа, платник ЄП 5%, організувала дитячий конкурс. За результатами конкурсу належить оплатити (10 тис. грн) навчання дітей-переможців у будь-якому вибраному ними гуртку. Кошти перераховуються безпосередньо на поточний рахунок закладу (гурток, спортивна школа тощо). Призначення платежу приблизно таке: за абонемент Сидоренка Івана. Чи виникає ПДФО та ВЗ з таких виплат (кошти перераховуються юрособі, але додаткове благо виникає у дитини)?

За умовами запитання юрособа бере на себе обов’язок оплатити навчальні послуги (дитячі гуртки, спортивні школи тощо) для дитини – переможця конкурсу. При цьому оплата відбувається виключно на користь надавача таких послуг, а не фізособі – самій дитині або її батькам. Переможець конкурсу визначається юрособою без ідентифікації його особи за документами та без отримання від неї інформації про її ІПН. Натомість фізособа повідомляє організатору конкурсу, від кого вона хоче отримати освітню послугу. Навіть якщо у призначенні платежу зазначається ім’я та прізвище дитини, яка отримує навчальні послуги, юрособа не отримує інформацію про ІПН фізичної особи, яка отримала цей дохід (самої дитини або її батьків). А це унеможливлює оподаткування такої винагороди.

Якщо виходити з того, що персоніфікація переможця неможлива, зокрема з причини небажання переможця надавати свої персональні дані юрособі-організатору, то можна сказати, що й оподатковуваний дохід у фізособи тут не виникає. А раз так, то оплату на користь суб’єкта господарювання за надання навчальних послуг юрособа може просто списати на інші операційні витрати – Дт 377 Кт 311 – оплата, Дт 949 Кт 377 – списання витрат, не персоніфікувати дохід та не нараховувати ПДФО та ВЗ з доходу фізособи. На оподаткування юрособи єдиним податком ця операція не впливає.

Проте у податківців можлива інша думка щодо можливості персоніфікації нагороди за перемогу у конкурсі. Якщо проводиться конкурс і визначається конкретна фізособа-переможець, то цього переможця однозначно можна ідентифікувати, якщо докласти до цього зусиль. Одного тільки небажання персоніфікувати особу-отримувача недостатньо для того, щоб не сплачувати ПДФО та ВЗ. 

Щоб не було непорозумінь з учасниками з приводу небажання переможця надавати персональну інформацію для ідентифікації, цю вимогу можна прописати в умовах конкурсу, з якими повинні бути знайомі всі учасники, і надавати винагороду тільки після отримання необхідної інформації для її оподаткування.

У пп. 170.6 ПКУ визначені правила оподаткування виграшів та призів, але не будь-яких, а тільки таких, які відповідають вимогам цього підпункту. А саме, пп. 170.6 ПКУ стосується виграшів (призів) у лотерею чи в інші розіграші, у букмекерському парі, у парі тоталізатора, призів та виграшів у грошовій формі, одержаних за перемогу та/або участь в аматорських спортивних змаганнях, у тому числі у більярдному спорті. В даному випадку конкурс не підпадає під ці ознаки, тому цей пункт ПКУ не застосовується.

Отже, винагорода переможця даного конкурсу за умови його ідентифікації буде оподатковуватися ПДФО та ВЗ як додаткове благо відповідно до пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ. Оскільки в даному випадку винагорода надається переможцю не у грошовій формі, а у формі оплати послуг третіх осіб, це негрошовий дохід для самого переможця. Далі, якщо у фізособи немає іншого грошового доходу від цього податкового агента, виникає питання, за рахунок чого сплачувати ПДФО та ВЗ. Ця проблема не нова, але й досі не вирішена – див. нашу публікацію тут.

Як варіант, можна встановити винагороду у грошовій формі за умови її цільового використання виключно на оплату навчальних послуг, збільшити розмір самої винагороди, утримати з такої збільшеної суми ПДФО та ВЗ, а решту перерахувати СГ – постачальнику освітніх послуг (див. таблицю). Не зайвим буде отримати від переможця заяву, у якій він просить перерахувати суму винагороди, яка залишається після оподаткування, на користь того чи іншого надавача навчальних послуг.

Зміст господарської операції

Д-т

К-т

Сума, грн

Нараховано грошову винагороду переможцю конкурсу

949

685

12422,36

Утримано ПДФО

685

641

2236,02

Утримано ВЗ

685

642

186,34

Перераховано оплату за  навчальні послуги суб’єкту господарювання – за заявою переможця

377

311

10000,00

Зараховано оплату в рахунок винагороди переможця

685

377

10000,00

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

 • Підприємство оплачує послуги охорони працівника: яке буде оподаткування?
  ТОВ уклало договір з охоронною фірмою для отримання послуг з охорони працівника. Розуміє, що це додаткове благо, де сплачений ПДФО та ВЗ потрібно утримувати з зарплати. Коли саме потрібно перераховувати податки - протягом 3 банківських днів з моменту перерахування коштів за послуги? Чи потрібно нараховувати ЄСВ на цю суму? Чи є податкова різниця з податку на прибуток з приводу цієї операції?
  30.11.202326
 • Добові є більшими за граничну норму: що з ПДФО?
  Працівник знаходився у відрядженні у Львові 2 доби та потім у Варшаві на форумі 3 доби. Виплата добових більша граничної норми. Чи застосовувати коефіцієнт в розрахунку ПДФО на суму перевищення? Коли необхідно сплачувати ПДФО та ВЗ? Чи вважається пересадкою зупинка у Львові, якщо виїзд зі Львова та перетин кордону відбувається в один день (добові нараховувати за цей день як за кордон)?
  29.11.20234361
 • Квитки у подарунок дітям працівників
  Фірма хоче придбати для дітей працівників квитки до цирку. Як це оформити і як оподатковувати ЄСВ, ВЗ, ПДФО і податком на прибуток?
  24.11.2023374
 • Роздача гуманітарних наборів фізособам релігійною організацією: ПДФО та ПДВ
  Релігійна організація активно допомагає населенню, роздаючи продуктові та гігієнічні набори, що або придбані за власні кошти (за рахунок добровільних пожертв членів церкви), або отримані як гуманітарна допомога від партнерів. Через дану операцію постало питання:
  23.11.202346
 • Договір доручення з фізособою чи ФОПом: що з ПДФО?
  Підприємство підписало договір доручення на проведення закупівлі програмної продукції з фізособою. При перевірці його в базі YouControl було з’ясовано, що він також є ФОП, але виду діяльності на виконання цих послуг не додано. Що буде з оподаткуванням ПДФО та ВЗ?
  23.11.2023796