Податківці в ресурсі "ЗІР" (підкатегорія 103.25) зауважують, що ст. 165 ПКУ встановлено перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізособи, зокрема, вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань) - у частині, що не перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року (в 2020 році - 1180,75 грн), за винятком грошових виплат у будь-якій сумі (пп. 165.1.39 ПКУ).
Водночас, доходи, які включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, визначено пп. 164.2 ПКУ, зокрема:
- дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з розд. IV ПКУ (пп. 164.2.10 ПКУ);
- дохід, отриманий таким платником як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 ПКУ), у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни (пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ).
Відповідно до пп. 164.5 ПКУ під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з ПКУ, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою:
К = 100 : (100 - Сп),
де:
- К - коефіцієнт;
- Сп - ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.
Крім того, згідно з пп. 174.6 ПКУ доходи у вигляді дарунка, нараховані (виплачені, надані) платнику податку юридичною особою або самозайнятою особою, оподатковуються на загальних підставах, передбачених розд. IV ПКУ для оподаткування додаткового блага.
Таким чином, вартість подарунків, наданих фізичній особі не в грошовій формі юридичною особою або фізичною особою – підприємцем, яка у розрахунку на місяць не перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного податкового року, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізособи. Водночас, якщо вартість подарунків перевищує вказаний розмір, то сума такого перевищення оподатковується ПДФО як додаткове благо з урахуванням положень пп. 164.5 ПКУ.
Отже, сума в 25% від мінімальної зарплати застососується сукупно до вартості всіх подарунків, наданих фізособі у негрошовій формі протягом місяця. Перевищення цієї суми є базою оподаткування ПДФО (із застосуванням натурального коефіцієнта) та ВЗ.
За умовами запитання, якщо фізособа буде обдаровано дарунком(-ами) у негрошовій формі щомісяця вартістю в межах 1180,75 грн (в 2020 році), ПДФО та ВЗ в такому випадку не виникатиме.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити