Згідно з п. 4 П(С)БО 15, дивіденди – це частина чистого прибутку, розподілена між учасниками (власниками) відповідно до частки їх участі у власному капіталі підприємства.
Пунктом 1 ст. 116 ЦКУ встановлено, що учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом брати участь у розподілі прибутку товариства і одержувати його частину (дивіденди).
Рішення про розподіл чистого прибутку та виплату дивідендів приймається на загальних зборах учасників ТОВ. Відповідно таке рішення оформлюється протоколом. У ст. 60 Закону про господарські товариства зазначено, що голова зборів учасників ТОВ організовує ведення протоколу.
Далі директор (або дирекція чи інший виконавчий орган товариства) видає наказ про виплату дивідендів на підставі рішення загальних зборів учасників. Однак такий наказ не обов’язковий. Адже прийнятого учасниками ТОВ рішення достатньо для виникнення обов’язку зі сплати дивідендів таким ТОВ.
При цьому, модельний статут не передбачає якихось правил виплати дивідендів, тому підприємство в даному випадку повинно керуватись п. 4 ст. 26 Закону про ТОВ, за яким виплата дивідендів здійснюється у строк, що не перевищує шість місяців з дня прийняття рішення про їх виплату.
Як зазначено у п. 3.2 та 3.3 Наказу №4 у графі 3а "Сума нарахованого доходу" відображається (за звітний квартал) дохід, який нараховано фізичній особі відповідно до ознаки доходу згідно з довідником ознак доходів, наведеним у додатку до цього Порядку. У разі нарахування доходу його відображення у графі 3а є обов'язковим незалежно від того, виплачені такі доходи, чи ні.
Нарахований дохід відображається повністю, без вирахування ПДФО, суми ЄСВ, страхових внесків до Накопичувального фонду, у випадках, передбачених законом, - обов'язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, суми податкової соціальної пільги за її наявності.
У графі 3 "Сума виплаченого доходу" відображається сума фактично виплаченого доходу платнику податку податковим агентом.
Заробітна плата, що виплачується у встановлені терміни в наступному місяці, повинна бути відображена в податковому розрахунку за той період, у який входить попередній місяць, за який заробітну плату було нараховано. Наприклад, до податкового розрахунку за I квартал входить заробітна плата за січень, яка нарахована у січні та виплачена в лютому, за лютий (нарахована у лютому та виплачена в березні), за березень (нарахована в березні та виплачена у квітні).
Зважаючи на те, що за умовами запитання підприємство затверджує суму дивідендів, що належить засновнику за минулий період, вважаємо, що це є операцією з нарахування дивідендів такому засновнику (при цьому, виплатити підприємство зобов’язано їх протягом 6 місяців, оскільки інше не встановлено установчими документами не залежно від наявності наказу або розпорядження про їх виплату).
Зверніть увагу, що сплата ПДФО за дивідендами відбувається у такому порядку:
- якщо виплата відбувається на картковий рахунок — у день такого перерахування (пп. 168.1.2 ПКУ);
- якщо виплата відбувається з каси підприємства чи у натуральній формі — протягом трьох банківських днів після такої виплати (надання) (пп. 168.1.4 ПКУ);
- якщо дивіденди нараховано, але не виплачено — протягом 30 днів після закінчення місяця, в якому їх було нараховано (пп. 168.1.5 ПКУ).
Таким чином вважаємо, що підприємство повинно відобразити суму нарахованих дивідендів у розрахунку за формою №1ДФ у І кварталі – коли відповідно відбувся розподіл дивідендів (їх нарахування). Таке відображення відбувається у графі 3а. Крім того у графі 4а необхідно відобразити нараховану суму податку. Аналогічним чином заповнюється і ІІ розділ розрахунку.
У кварталі, в якому фактично дивіденди, будуть виплачено заповнюватися буде відповідно графа 3 та графа 4.
Щодо нецільової благодійної допомоги працівникам, то тут діють ті ж правила. Якщо вона фактично біла нарахована у березні (згідно з первинними документами), то у І кварталі відображається лише її нарахування, а у ІІ кварталі відповідно лише тільки її виплата.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити