Головна Усі консультації Оподаткування ПДФО

Сплатили податки за фізособу - продавця авто: які наслідки?

Підприємство придбало вантажний автомобіль у фізособи (договором, який складено у сервісному центрі МВЗ, визначено суму - 924 тис. грн). Підприємство сплатило продавцю 924 тис. грн, а також податки ПДФО (46,2 тис. грн.) та ВЗ (13,86 тис. грн). Наразі виявили таку помилку. Як правильно відобразити в формі №1ДФ?

Як зазначено у пп. 162.1.1 та 162.1.3 ПКУ, платниками ПДФО, зокрема, є:

  • фізособа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи;
  • податковий агент.

При цьому, відповідно до пп. 168.1.1 ПКУ, податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 ПКУ (при продажу рухомого майна – ставка складає 5%).

Водночас, пп. 173.3 ПКУ встановлено, що у разі, якщо стороною договору купівлі-продажу об'єкта рухомого майна є юрособа чи фізособа - підприємець, така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов'язана виконати всі визначені цим розділом функції податкового агента. Податковий агент утримує податок за ставками, визначеними відповідно до пп. 173.1 або 173.2 ПКУ з урахуванням інформації про черговість продажу рухомого майна, зазначеної платником податку у договорі купівлі-продажу чи в окремій заяві.

Таким чином, сума ПДФО і військового збору повинна бути утримана безпосередньо з доходу фізичної особи, що підлягає сплаті. Тобто з суми зазначеної у договорі повинна бути вирахувана сума податків, яка сплачується податковим агентом, а продавець, відповідно, отримує дохід за вирахуванням сплачених податків.

Якщо підприємство приймає рішення здійснити сплату податків за продавця - фізособу, то відповідна сплачена сума податків також буде включена до доходу такої ФО і підлягати оподаткуванню ПДФО та ВЗ (але вже за ставкою 18% та 1,5%).

Застосовувати натуральний коефіцієнт в даному випадку вважаємо, що не потрібно, оскільки фактично дохід ФО було виплачено у грошовій формі.

Однак, тут випливає інший цікавий момент. Як було зазначено вище, сума сплаченого ПДФО та ВЗ також повинна бути оподаткована ПДФО та ВЗ – які також має сплатити сама ФО. Оскільки ці податки також сплачує підприємство, то з їх розміру доведеться знову сплатити ПДФО та ВЗ.

Для того, що уникнути циклічного нарахування податків на суму сплачених податків, підприємство має нарахувати суму податків зверху на суму додаткового блага у вигляді сплаченої суми ПДФО та військового збору з доходу від продажу автомобіля.

До прикладу:

Як зазначено у запитанні, сума сплачених податків за фізособу – 46,2 тис. грн + 13,86 тис. грн = 60,06 тис. грн. Відповідно з цієї суми має бути сплачено фізособою 10,81 тис. грн ПДФО та 0,9 тис. грн військового збору. Якщо підприємство сплатить і ці податки за власний рахунок, то воно буде зобов’язане включити до доходу і цю суму (10,81 тис. грн + 0,9 тис. грн = 11,71 тис. грн) і знову утримати з неї ПДФО та ВЗ.

Щоб цього уникнути, розрахунок повинен виглядати так:

Нараховуємо податки «зверху», тобто вважаємо 60,06 тис. грн «чистою» сумою доходу після оподаткування:

60,06 тис. грн : (1 – (0,18+0,015)) = 60,06 : 0,805 = 74,61 тис. грн – це і буде сумою доходу-брутто до оподаткування.

Тепер коли ми утримаємо з цієї суми ПДФО та ВЗ ми отримаємо:

  • 13,43 тис. грн – ПДФО до сплати додатково;
  • 1,12 тис. грн – військовий збір до сплати додатково;
  • 60,06 тис. грн – сума сплачених підприємством за фізособу податків з продажу авто.

У розрахунку за формою №1ДФ вартість авто за договором (924 тис. грн) відображається з ознакою доходу «105», а загальна сума додаткового блага у вигляді сплачених податків (74,61 тис. грн) з ознакою доходу «126».

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДФО
Теги:
1-ДФ , Автотранспорт , Звітність , ПДФО , Облік , Транспортні засоби , Військовий збір

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі