Головна Усі консультації Оподаткування ПДФО

Продаж частки в статутному капіталі фізособою фізособі: що з оподаткуванням?

Фізособа - власник 100% у статутному капіталі (5 тис. грн) ТОВ на єдиному податку продає свою частку іншій фізособі (вартістю 5 тис. грн). Нерозподілений прибуток складає 50 тис. грн. Як оподатковується така операція? Які наслідки для ТОВ?

Відповідно до пп. 164.2.9 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються інвестиційний прибуток від проведення платником податку операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах (крім доходу від операцій, зазначених у пп. 165.1.40 та 165.1.52 ПКУ).

Своєю чергою, згідно з пп. 170.2.2 ПКУ інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу з урахуванням курсової різниці (за наявності), та його вартістю, що визначається із суми документально підтверджених витрат на придбання такого активу з урахуванням норм пп. 170.2.4-170.2.6 ПКУ (крім операцій з деривативами). Ставка податку становить 18% ПДФО та 1,5% військового збору.

Придбанням інвестиційного активу вважаються також операції з внесення платником податку коштів або майна до статутного капіталу юрособи - резидента в обмін на емітовані ним корпоративні права.

При цьому, облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат. Для цілей оподаткування інвестиційного прибутку звітним періодом вважається календарний рік, за результатами якого фізособа – платник ПДФО зобов’язаний подати річну податкову декларацію (декларацію про майновий стан і доходи ФО), в якій має відобразити загальний фінансовий результат (інвестиційний прибуток або інвестиційний збиток), отриманий протягом такого звітного року (див. пп. 170.2.1 ПКУ).

Тобто те підприємство, частку якого одна фізособа продає іншій фізособі, не є податковим агентом, оскільки фактично підприємство не здійснює виплату доходу. Таким чином, у звітності підприємство-емітент не відображає дану операцію взагалі, а продавець - фізична особа зобов’язаний за результатами того року, в якому відбувся продаж корпоративних прав, подати декларацію про майновий стан і доходи.

Водночас, оскільки ціна придбання і ціна продажу інвестиційного активу однакові (5 тис. грн і 5 тис. грн), то інвестиційного прибутку не виникає (відповідно, бази для оподаткування не виникає), однак фізособа все одно повинна подати декларацію про майновий стан і доходи із додатком Ф1 до декларації, у якому показати відповідний дохід від продажу інвестиційного активу, а також витрати на придбання такого активу.

 

Облік у товариства

В обліку зміна учасників у емітента відображається виключно в аналітичному обліку за субрахунком 401 «Статутний капітал», зокрема, змінюється власник таких корпоративних прав. Така зміна відображається на дату купівлі-продажу корпоративних прав між фізособами.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДФО
Теги:
Статутний капітал , ПДФО , Підприємці

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі