• Посилання скопійовано

Матеріальна допомога від роботодавця при народженні дитини: як оподаткувати та облікувати?

Положенням про преміювання підприємства передбачено виплату допомоги в зв’язку із народженням дитини у розмірі двох окладів. Як відобразити в обліку та оподаткувати суму такої матеріальної допомоги?

ПДФО та військовий збір

Об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний оподатковуваний дохід (пп. 163.1.1 ПКУ).

Зокрема, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту) (пп. 164.2.1 ПКУ).

Фонд основної заробітної плати включає нарахування винагороди за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадових обов'язків). До його складу, в тому числі, належать інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно з пп. 2.3.3 Інструкції №5 до інших заохочувальних та компенсаційних виплат належить матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, указаних у п. 3.31).

Своєю чергою, як роз’яснюють чернівецькі податківці, якщо виплата матеріальної допомоги має систематичний характер і така допомога надається всім або більшості працівникам, наприклад, допомога на оздоровлення, при цьому її виплати передбачені положеннями про оплату праці найманих працівників (колективним договором, галузевою угодою тощо), прийнятими згідно з нормами трудового законодавства, то така матеріальна допомога з метою оподаткування прирівнюється до заробітної плати і вся сума такої допомоги включається до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку і оподатковується за ставкою 18%, встановленою пп. 167.1 ПКУ, з врахуванням вимог пп. 164.6 ПКУ (аналогічну позицію висловлювали податківці і у ІПК від 26.09.2017 р. №2052/6/99-99-13-02-03-15/ІПК).

Оскільки надання допомоги на народження дитини передбачено трудовим договором (в даному випадку у положенні про преміювання), то вся сума отриманої такої допомоги працівником оподатковується ПДФО за ставкою 18%.

Окрім цього така сума оподатковується військовим збором за ставкою 1,5%.

Враховуючи те, що допомога при народженні дитини включається до складу заробітної плати, у розрахунку за формою №1ДФ її слід відображати з ознакою доходу «101».

 

ЄСВ

Базою нарахування єдиного внеску для роботодавців є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону «Про оплату праці», та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Статтею 2 Закону «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, яка складається із основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних і компенсаційних виплат.

При цьому до інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми, зокрема, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв’язку з екологічним станом).

Оскільки, як було зазначено вище, така допомога має систематичний характер, надається всім працівникам (за умови народження дитини) і здійснюється згідно з умовами положення про преміювання, на суми такої допомоги роботодавець нараховує ЄСВ за ставкою 22%.

У додатку 4 сума такої допомоги відображається у складі заробітної плати у місяці, у якому її було нараховано.

 

Бухгалтерський облік

Зважаючи на те, що така допомога включається до Фонду оплати праці, то у бухобліку вона відображається у складі заробітної плати бухгалтерським записом: Дт 91, 92, 93, 94 або 23 Кт 661.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Горбовцов Станіслав

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Виплати до 8 березня жінкам (членам профспілки) від Профспілки: оподаткування
    Вищестояща профспілкова організація перерахувала кошти як винагороду до свята жінкам, які є її членами та одночасно найманими працівниками профспілки. Яким чином оподатковуються такі виплати ПДФО, військовим збором та чи нараховується на них ЄСВ?
    19.03.20269
  • Що потрібно врахувати ТОВ при співпраці з ФОПом, зареєстрованим на ТОТ?
    Підприємство отримало послугу від ФОПа, який зареєстрований в м.Маріуполі сплачує податки і надає звітність в ДПС у Донецькій обл. (надав квитанцію 2 до звітності), перевірили в електронному реєстрі платників єдиного подату - рахується на ІІІ групі, але переєстрацію на території України проходити не хоче, чи повинно підприємство утримати ПДФО та ВЗ при виплаті доходу ФОП?
    19.03.202626
  • Оподаткування неповерненої поворотної фіндопомоги від засновника
    Засновник надав підприємству поворотну фінансову допомогу за безвідсотковим договором, але до кінця року її не повернули. За яких умов та в який момент сума такої допомоги підлягає оподаткуванню як дохід підприємства (на загальній або спрощеній системі оподаткування), якщо строк повернення за договором перевищує 12 місяців або не визначений?
    19.03.202642
  • Порядок подання заяви про виключення з реєстру волонтерів антитерористичної операції за ф. №3-РВ
    Заява подається до тероргану ДПС у е-формі через Е-кабінет або за допомогою е-комунікацій за ідентифікатором F1308403 або паперовій формі. В ній ФО – благодійником зазначається дата припинення діяльності як волонтера, яка не може бути пізніше дати подання заяви
    19.03.20267
  • Оплата алкоголю для представницьких витрат корпоративною карткою та оподаткування у 2026 році
    Чи має право Товариство розрахуватися за алкогольні напої, що купуються для представницьких витрат/проведення корпоративного заходу, із застосуванням корпоративної платіжної картки? Чи підлягають такі витрати оподаткуванню як додаткове благо, якщо так, то чи застосовується при цьому «натуральний коефіцієнт»? Чи обов’язково у таких випадках складати авансовий звіт?
    19.03.202634