• Посилання скопійовано

Доходи від продажу земельної ділянки юрособі: що з оподаткуванням?

Підприємство придбало у фізособи земельну ділянку з цільовим призначенням «для ведення садівництва» площею 0,45622 га. Під час нотаріального оформлення ПДФО та військовий збір не сплачувалися. Виплата коштів продавцю планується у серпні 2018 р. Як оподатковується така виплата? Як її відобразити у ф. №1ДФ?

Відповідно до п. 172.1 ПКУ дохід, отриманий платником ПДФО від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 ЗКУ залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується. Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.

За умовами запитання земельна ділянка призначена для ведення садівництва, а її площа складає 0,45622 га.  Відповідно до ст. 121 ЗКУ громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення садівництва - не більше 0,12 га. Отже, площа земельної ділянки, що розглядається у запитанні, перевищує норму безоплатної передачі.

Як ми писали у нашому коментарі до листа ДФС від 13.04.2017 р. № 5161/Б/99-99-13-02-03-14, якщо розмір земельної ділянки перевищує норму безоплатної передачі, визначеної у ст. 121 ЗКУ, то дохід, отриманий фізособою в частині такого перевищення, оподатковується ПДФО за ставкою 5%, визначеною п. 167.2 ПКУ. На це вказують і податківці у «ЗІР» (підкатегорія 103.21, запитання: «Чи оподатковується ПДФО дохід від продажу житлового будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташований такий будинок), що перебуває у власності ФО понад три роки, якщо земельна ділянка перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу України?»).

Вони зазначають: «у разі продажу будинку, що перебуває у власності фізичної особи понад три роки, разом із земельною ділянкою, якщо ділянка перевищує норми безоплатної приватизації, частина доходу, пропорційна сумі доходу від продажу земельної ділянки (з урахуванням норм ст. 121 Земельного кодексу) не оподатковується, а частина доходу від продажу земельної ділянки, яка перевищує норми, встановлені ст. 121 Земельного кодексу, оподатковується за ставкою 5 % пропорційно сумі такого перевищення».  Тобто ПДФО оподатковується лише частина доходу від продажу земельної ділянки, що припадає на надлишок її площі: 0,45622 га – 0,12 га = 0,33622 га.

Відповідно до п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ, до яких включається частина доходу від продажу земельної ділянки. Отже, разом з ПДФО справляється і військовий збір за ставкою 1,5%. 

Якщо стороною договору купівлі-продажу об'єкта нерухомого майна є юридична особа, така особа є податковим агентом платника ПДФО щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету ПДФО у разі обов’язку оподаткування такої операції - п. 172.7 ПКУ. У формі №1ДФ оподатковувана частина доходу від продажу земельної ділянки відображається з ознакою доходу 104.

ПДФО та військовий збір з доходу фізособи від продажу земельної ділянки сплачується під час виплати доходу – п. 168.1.2 ПКУ. Таким чином, продавець земельної ділянки отримує суму доходу за мінусом 5% ПДФО та 1,5 військового збору.

Щодо подання фізособою – продавцем податкової декларації про майновий стан і доходи. Відповідно до п. 179.2 ПКУ обов'язок платника ПДФО  щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи, зокрема, виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу. Таким чином, якщо дохід від продажу земельної ділянки оподатковується податковим агентом, у фізособи не виникає обов’язок подання декларації.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Сплата ПДФО та ВЗ при часткових платежах за нерухомість
    Юрособа планує придбати у фізособи нерухоме майно, включаючи земельну ділянку. За договором оплата буде здійснюватися авансовими платежами протягом року, а перехід права власності відбудеться після здійснення повного розрахунку. Коли слід платити ПДФО і ВЗ – при здійсненні авансових платежів чи після переходу права власності на майно?
    19.04.20246
  • Заповнення декларації про майновий стан і доходи і додатка КІК, якщо фінзвітність з нульовими показниками
    Як заповнити декларацію про майновий стан і доходи та додатки КІК, якщо фінзвітність за 2022 і 2023 роки з нульовими показниками?
    15.04.202476
  • Штраф щодо незастосування 30% неоподатковуваної межі з ДМС
    Чи не буде штрафних санкцій, якщо підприємство при виплаті страховій компанії платежу по ДМС працівників, утримає ПДФО та ВЗ із всього страхового платежу, не застосовуючи пільгу з ПДФО? При цьому договір добровільного страхування відповідає вимогам ПКУ. За яким кодом в такому випадку (якщо пільгу не застосували) зазначати цю страхівку в Додатку 4ДФ?
    08.04.202429
  • Як оплатити послуги коворкінгу для дистанційних працівників без ПДФО та ВЗ?
    Деякі працівники переїхали з Києва, де у компанії офіс, в інші населені пункти та продовжують працювати в компанії. Для виконання своїх обов’язків вони іноді користуються послугами коворкінгу, які оплачують за власний рахунок. Чи виникає ПДФО, ВЗ та ЄСВ при поданні авансового звіту на компенсацію витрат по коворкінгу або оплаті послуг коворкінгу корпоративною карткою?
    02.04.202434
  • Договір добровільного медичного страхування і відшкодування працівнику витрат
    ТОВ уклав договір ДМС із страховою компанією. В договорі передбачено можливість відшкодування медичних витрат, понесених працівником, безпосередньо працівнику. Чи є це перепоною для неоподаткування ПДФО та ВЗ суми, яка не перевищує 30% від зарплати? Якщо так і ТОВ чи страхова компанія не буде утримувати ці суми із працівників, а платитиме за рахунок ТОВ/страхової компанії, які ще податки потрібно нараховувати?
    27.03.2024627