• Посилання скопійовано

Які податки повинно сплатити підприємство при продажу автомобіля?

ТОВ, платник податку на прибуток та ПДВ, реалізовує автомобіль (первісна вартість 164 тис. грн, знос 100%) фізособі за 100 тис. грн. Експертною оцінкою встановлена вартість 300 тис. грн. Як оподаткувати таку реалізацію? Як її оформити? Яким буде оподаткування у випадку, якщо покупець - юрособа?

Перш за все зазначимо, що порядок оподаткування ПДВ та податком на прибуток не залежить від того, чи є покупець юридичною чи фізичною особою.

 

Документальне оформлення

Якщо автомобіль обліковується підприємством як основний засіб, то внаслідок продажу автомобіля цей об'єкт списується з балансу. Перш за все, відбувається переведення ОЗ до групи вибуття, утримуваної для продажу, а потім відображається операція продажу. Якщо прийнято рішення про продаж основного засобу, що перебуває на балансі підприємства, насамперед потрібно підтвердити це наказом (розпорядженням) керівника. Можливість продажу визначає постійно діюча комісія. Саме ця комісія складає акти на приймання-передачу (у цьому разі на вибуття ОЗ). Якщо переведення ОЗ до необоротних активів, утримуваних для продажу, відбулося одночасно з реалізацією ОЗ, то Акт приймання-передачі ОЗ (типова форма №ОЗ-1) складається у трьох примірниках: перші два залишаються у підприємства-продавця (перший примірник додається до звіту, а другий — до повідомлення на передачу та для акцепту), третій примірник передається покупцю.

Iнформацію про вибуття ОЗ також слід відобразити в Iнвентарній картці обліку основних засобів (типова форма №ОЗ-6) та Картці обліку руху основних засобів (типова форма №ОЗ-8).

 

Договір

Договір продажу автомобіля між юридичною та фізичною особою укладається у письмовій формі (ч. 2 ст. 208 ЦКУ).

Необхідність нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу встановлено лише для договірів купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна, крім договорів купівлі-продажу майна, що перебуває у податковій заставі.

Однак, Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів №1388, встановлено, що для держреєстрації (перереєстрації транспортного засобу) необхідно мати документ, що підтверджує правомірність придбання ТЗ (п. 8 Порядку №1388). До таких документів, зокрема,  відносяться:

  • договори, укладені на товарних біржах на зареєстрованих, в уповноваженому органі МВС, бланках;
  • договори, укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС;
  •  нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу транспортних засобів.

Отже, ЦКУ не визначено необхідність нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу ТЗ між юридичною та фізичною особою, але така необхідність виникає при держперереєстрації такого транспортного засобу.

Згідно з інформаційним листом від 04.11.2010 р.  №31-32/265 при посвідченні договорів відчуження транспортних засобів, інших самохідних машин і механізмів, нотаріусу подається експертний висновок про вартість транспортного засобу.

 

ПДФО та військовий збір

Оскільки фізособа за зазначеною операцією є покупцем і сплачує за придбаний актив, то його вартість не є оподаткованим доходом такого покупця та у  формі №1ДФ не відображається.

Однак, в пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ згадані такі додаткові блага, як суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку – для випадку, коли автомобіль продається фізособі зі знижкою від середньоринкової ціни, зокрема, якщо така знижка досить значна.

Згідно з пп. 14.1.71 ПКУ звичайна ціна - це ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено ПКУ. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін.

Ринковою ціною є ціна, за якою товари (роботи, послуги) передаються іншому власнику за умови, що продавець бажає передати такі товари (роботи, послуги), а покупець бажає їх отримати на добровільній основі, обидві сторони є взаємно незалежними юридично та фактично, володіють достатньою інформацією про такі товари (роботи, послуги), а також ціни, які склалися на ринку ідентичних (а за їх відсутності - однорідних) товарів робіт, послуг) у порівняних економічних (комерційних) умовах (пп. 14.1.219 ПКУ).

Сьогодні методика визначення звичайної ціни в неконтрольованих операціях законодавством не встановлена. Формально з метою визначення доходу від продажу ОЗ звичайною ціною, тобто ринковою, буде вважатися його ціна, передбачена умовами договору. Однак, не можна виключати можливості виникнення розбіжностей з контролюючими органами щодо неправомірного визначення звичайної ціни для цілей оподаткування і необхідності доведення встановленої ціни.

Об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ. Відповідно розмір такої знижки буде оподатковуватись і військовим збором за ставкою 1,5%.

Законодавством не встановлено окремих норм, якщо придбання ТЗ здійснюється пов’язаною особою, тож в такому випадку діють вищезазначені правила щодо «знижки» на різницю між договірною вартістю авто та його ринковою вартістю – звісно, якщо така «знижка» була надана пов’язаній фізособі.

 

ПДВ

Якщо постачання автомобіля здійснюється на митній території України, це є оподатковуваною операцією згідно з п. 185.1 та п. 186.1 ПКУ. За загальним правилом за ст. 187 ПКУ, датою виникнення ПЗ з ПДВ буде дата першої події.

База оподаткування ПДВ визначається виходячи з договірної вартості такого авто, встановленої в договорі купівлі-продажу. Пам'ятайте про вимогу абз. 2 п. 188.1 ПКУ: база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижчою від балансової (залишкової) вартості за даними бухобліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції. У даному випадку, залишкова вартість автомобіля дорівнює нулю, тож підприємство нараховує ПДВ на договірну вартість автомобіля, якою б низькою вона не була.

 

Прибуток

Враховуючи порядок визначення об'єкта оподаткування встановлений пп. 134.1.1 ПКУ, прибуток визначається за правилами бухобліку. І якщо навіть платник податку на прибуток визначає об'єкт оподаткування шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінрезультату на різниці, які виникають відповідно до положень розділу ІІІ ПКУ, за умовами цієї операції різниці не виникають, якщо такий ОЗ не має залишкової вартості і в податковому обліку, тобто і в такому обліку повністю замортизований.

Якщо ж в податковому обліку такий ОЗ ще не замортизований, то відповідно фінрезультат до оподаткування слід зменшити на суму залишкової вартості ОЗ, визначеної за ПКУ (п. 138.2 ПКУ).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202419
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202484
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202438
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202438
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202424