• Посилання скопійовано

Сплата збору за спецводокористування орендодавцем

Чи треба сплачувати збір за спеціальне водокористування у разі, якщо власне нежитлове приміщення підприємства надається в оренду іншому підприємству для здійснення госпдіяльності? При цьому орендар використовує воду для задоволення власних питних і санітарно-гігієнічних потреб, але договір між орендарем і водоканалом щодо цього приміщення безпосередньо не укладено.

Відповідно до п. 323.1 ПКУ, платниками збору за спеціальне водокористування є: СГД (як юрособи, так і фізособи, а також представництва і відокремлені підрозділи без статусу юросіб), які використовують воду, отриману шляхом забору води з водних об’єктів (первинні водокористувачі) та/або від первинних або інших водокористувачів (вторинні водокористувачі). Додатковою умовою для сплати збору є використання цієї води для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва, але до цього питання ця умова не має відношення.

Не є відповідно до пунктів 323.1 — 323.2 ПКУ платниками цього збору:

— бюджетні установи;

— водокористувачі, що використовують воду виключно для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб населення або таких же власних потреб. При цьому, згідно з п. 323.2 ПКУ, використанням для санітарно-гігієнічних потреб вважається використання води:

— у туалетах;

— у душових, ванних кімнатах;

— в умивальниках;

— для утримання приміщень у належному санітарно-гігієнічному стані.


Згідно з п. 326.2 ПКУ, за обсяги води, переданої одним водокористувачем (у нашому випадку орендодавцем) іншому водокористувачеві (у нашому випадку орендареві) без укладення з ним договору про постачання такої води, збір повинен як нараховуватися, так і сплачуватися таким водокористувачем-постачальником.

Проте ДПСУ наказом від 21.12.2012 р. №1180 (див. у «ДК» №3/2013) затвердила узагальнюючу податкову консультацію, в якій заявила таке. Для того щоб водокористувач-орендодавець (у т. ч. і платник єдиного податку) не платив за воду, спожиту орендарем, він повинен дотримати умов:

— використовувати воду в решті приміщень, що використовуються в його госпдіяльності, винятково для задоволення власних питних і санітарно-гігієнічних потреб;

— мати дозвіл на спецвикористання води та/або договір з постачальником води;

— надавати в оренду власне приміщення орендареві, який, своєю чергою, використовує воду лише для задоволення власних питних і санітарно-гігієнічних потреб.

Таким чином, для того щоб орендодавцеві не довелося платити збір за спецводокористування за воду, що використовується орендарем, за відсутності договору постачання води між орендарем і Водоканалом, необхідне виконання всіх перелічених вище умов. При порушенні хоч би однієї з них, незважаючи на те що фактично воду використовує орендар, саме такий орендодавець повинен буде сплачувати збір за використану воду.

При цьому довести, що вода використовувалася для задоволення його власних питних і санітарно-гігієнічних потреб орендодавцеві буде майже неможливо — адже приміщення разом із системою водопостачання перебуває в оренді іншої особи. Отже, скористатися пільгою з оподаткування орендодавець не зможе, і йому доведеться платити за весь такий обсяг спожитої води.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202418
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202481
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202437
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202437
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202423