• Посилання скопійовано

Штрафи за несвоєчасну сплату податків на держдивіденди не поширюються

Чи може бути накладено на державне підприємство штраф, передбачений Податковим кодексом за несвоєчасну сплату податків, у разі несвоєчасної сплати до бюджету держдивідендів? Чи вважаються держдивіденди податковим платежем?

Після того як у 2011 р. змінами до Закону від 21.09.2006 р. №185-V «Про управління об’єктами державної власності» (ст. 11-1) було передбачено на постійній основі норми щодо сплати держпідприємствами частки прибутку до держбюджету, постановою Кабміну від 23.02.2011 р. №138 було затверджено порядок їх сплати (далі — Порядок №138). Згідно з п. 3 цього порядку, частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до держбюджету, визначається держпідприємствами та їхніми об’єднаннями відповідно до форми розрахунку, встановленої ДПС (наказ ДПАУ від 16.05.2011 р. №285), та зазначається у декларації з податку на прибуток підприємства.

До прийняття Податкового кодексу України, відповідно до чинного тоді Закону України «Про систему оподаткування», відрахування частини прибутку державних і комунальних підприємств включалися до складу податку на прибуток підприємства, його розмір зазначався в декларації з цього податку як зобов’язання, в адмініструванні цих платежів та контролі за його сплатою брали участь податкові органи.


Після набрання чинності ПКУ відрахування частини прибутку державних і комунальних підприємств не відноситься до податків і зборів, його розмір не визначається в податкових деклараціях. Податкові органи надалі контролюють сплату відрахувань частини прибутку відповідно до згаданого Порядку №138 та Постанови Кабміну від 16.02.2011 р. №106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов’язкових платежів) та інших доходів бюджету».

Строки сплати частини прибутку встановлено у п. 2 зазначеного Порядку №138 — вони відповідають строкам сплати податку на прибуток. Крім того, держпідприємства подають податковим органам розрахунок частини прибутку за формою, визначеною згаданим наказом ДПАУ від 16.05.2011 р. №285.

Однак з огляду на те, що частина чистого прибутку не є податком чи збором, відповідальність за їх несплату Податковим кодексом не передбачено. У разі несплати таких платежів не виникає податкова застава на майно, закріплене за підприємством. Щодо їх сум не можуть здійснюватися заходи примусового стягнення боргу, передбачені зазначеним кодексом.

У податковій декларації з податку на прибуток державні підприємства зазначають суму частини прибутку (але лише при її виплаті) разом з усіма іншими юрособами, що виплачують дивіденди. Адже при їх виплаті здійснюється додаткова сплата авансового внеску з податку на прибуток на загальних засадах.

Нагадаємо також, що як Порядок №138, так і обов’язок подавати до податкових органів відповідні розрахунки, передбачені наказом ДПАУ від 16.05.2011 р. №285, не поширюються на комунальні підприємства. Такі підприємства сплачують частину прибутку до бюджету у розмірах, установлених відповідними місцевими радами.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202418
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202481
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202437
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202437
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202423