Платниками податку на нерухоме майно є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості (пп. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 Податкового кодексу).
Об’єктом оподаткування є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі його частка.
Підпунктом «ж» пп. 266.2.2 п. 266.2 вищезазначеної статті встановлено, що не є об’єктом оподаткування будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності.
Поняття «сільськогосподарський товаровиробник» визначено пп. 14.1.235 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу. Зокрема, це юридична особа незалежно від організаційно-правової форми, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції та/або розведенням, вирощуванням і виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власновиробленої сировини на давальницьких умовах, та здійснює операції з її постачання.
Як зазначалося вище, платником податку на нерухоме майно є власник такого майна. Це означає, що незважаючи на те, що об’єкт нерухомості є внеском до статутного фонду, засновником якого є власник цього майна, а також на те, що ця нерухомість обліковується на балансі такого господарства, право власності на об’єкт цього нерухомого майна належить фізичній особі.
Отже, враховуючи те, що право власності на нежитлову нерухомість належить фізичній особі, платником податку на нерухоме майно є його власник.
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з пп. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком) (пп. 266.7.2 вищезазначеного пункту).
При цьому платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних щодо:
- об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку;
- розміру загальної площі об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;
- права на користування пільгою зі сплати податку;
- розміру ставки податку;
- нарахованої суми податку (пп. 266.7.3 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу).
Обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об’єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Згідно з пп. 266.10.1 п. 266.10 ст. 266 Податкового кодексу податкове зобов’язання за звітний рік з такого податку фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.