Запитання: Підприємство здійснювало протягом 2016 р. госпоперації з нерезидентом, який не зареєстрований у «низько податковій» країні (Велика Британія), однак кінцевий бенефіціар якого зареєстрований у такій країні (Республіка Сейшельські Острови). При цьому загальний обсяг таких операцій не перевищує 5 млн грн, й річний дохід становить менше 50 млн грн (за вирахуванням непрямих податків). Чи є така операція контрольованою для цілей 2016 р. та чи буде для цілей 2017 р.?
Відповідь:
2016 рік
Засади визначення операцій контрольованими встановлені пп. 39.2.1 ПКУ.
Для цілей нарахування податку на прибуток контрольованими операціями є:
- згідно з пп. 39.2.1.1 ПКУ:
• госпоперації, що впливають на об’єкт оподаткування сторін (сторони) таких операцій, що здійснюються платниками податків з пов’язаними особами - нерезидентами;
• зовнішньоекономічні господарські операції з продажу товарів через комісіонерів – нерезидентів;
- згідно з пп. 39.2.1.2 ПКУ:
• господарські операції, що впливають на об’єкт оподаткування платника податків, однією із сторін яких є нерезидент, зареєстрований у державі (на території), що включена до переліку «низькоподаткових» держав (територій), затвердженого КМУ. Наразі це Перелік, затверджений постановою КМУ від 16.09.2015 р. №977-р.
Зверніть увагу!
Для цілей 2016 року має значення саме реєстрація самого нерезидента, з яким працює резидент, а не реєстрація кінцевого бенефіціара такого нерезидента.
При цьому що в першому випадку, що в другому, аби операція була контрольованою має виконуватися й вартісний критерій, прописаний у пп. 39.2.1.7 ПКУ.
Господарські операції, передбачені пп. 39.2.1.1 та пп. 39.2.1.2 ПКУ, визнаються контрольованими тільки, якщо одночасно виконуються такі умови:
- річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 50 млн грн (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
- обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 5 млн грн (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік. Тобто вартісний критерій у 5 млн грн стосуються не однієї госпоперації, а всіх операцій, що вплинули на об’єкт оподаткування у звітному періоді.
Відповідно до роз’яснення в підкатегорії 137.03 ресурсу «ЗІР» господарська операція здійснена резидентом з нерезидентом – непов’язаною особою, зареєстрованим у державі (на території), що включена до переліку держав (територій), затвердженого КМУ, визнається для резидента контрольованою за умови досягнення ним обсягу річного доходу більше як 50 млн грн та обсягу господарських операцій з таким контрагентом більш як 5 млн грн.
Судячи із умов питання, резидент у 2016 році не досягнув жодних вартісних критеріїв (ні 5 млн грн, ні 50 млн грн), більше того, країна реєстрації нерезидента – Велика Британія не включена до Переліку «низькоподаткових» країни згідно з постановою КМУ від 16.09.2015 р. №977-р, тому операції, здійснені із таким контрагентом у 2016 році не є контрольованими.
2017 рік
По-перше, з 01.01.2017 року суттєво збільшено вартісні критерії, за умови досягнення яких у звітному році операції можуть визнаватися контрольованими. Так, обсяг річного доходу платника податків збільшено утричі (з 50 до 150 млн грн) та вдвічі — обсяг операцій платника з одним контрагентом (з 5 до 10 млн грн). Це насамперед пов’язано із значною девальвацією національної валюти та зосередженням уваги контролюючих органів на великих платниках податків.
По-друге, з 2017 року перелік низькоподаткових юрисдикцій буде діяти не лише в аспекті реєстрації, а і резидентства контрагентів у таких юрисдикціях (новий пп. «в» пп. 39.2.1.1 ПКУ).
Таким чином, оскільки країна резидентства контрагента, що зареєстрований у Великій Британії, є країною, що входить до переліку «низькоподаткових» країн - Республіка Сейшельські Острови, то операції із таким контрагентом будуть визнані контрольовані лише за умови досягнення резидентом - платником податку обсягу річного доходу більше як 150 млн грн та обсягу господарських операцій з таким контрагентом більш як 10 млн грн (в обох суми вказані вже за вирахуванням непрямих податків).
Якщо за результатами 2017 року вартісні критерії не будуть досягнені, то операції із контрагентом, у якого країна резидентва входить до переліку «низькоподаткових» країн, не є контрольованими!
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити