• Посилання скопійовано

Необґрунтоване повідомлення-рішення щодо транспортного податку: як бути?

Як бути, якщо від податківців надійшло необґрунтоване повідомлення-рішення щодо транспортного податку?

Як ми бачимо, на розрахунок однієї з важливих характеристик автомобіля (середньоринкової вартості) впливає чимало чинників. Наприклад, дані про фактичний пробіг автомобіля можуть змінити кінцевий результат у розрахунку. Платник податку може здійснити свій незалежний розрахунок такої середньоринкової вартості і визначити, що його розрахунок не збігається з розрахунком, наведеним у податковому повідомленні-рішенні. Наприклад, фізособа може визначити, що її автомобіль з урахуванням пробігу коштує менше 1033500 грн, а відповідно, такий автомобіль взагалі не є об'єктом оподаткування.

У такому разі, згідно з пп. 267.6.10 ПКУ, фізособи — платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем своєї реєстрації для проведення звіряння даних щодо:

а) об'єктів оподаткування, які перебувають у власності платника податку;

б) розміру ставки податку;

в) нарахованої суми податку.

ПКУ не передбачено переліку документів, що впливають на середньоринкову вартість легкового автомобіля, і не визначено органи, що мають право видавати такі документи. Проте в ЗIР, підкатегорія 111.05*, податківці наводять як приклади вищезгаданих документів акт приймання-передачі транспортного засобу, його складових частин (систем) для надання послуг з технічного обслуговування та ремонту тощо. Крім того, пп. 267.6.10 ПКУ вказує на оригінали документів, що підтверджують право власності на об'єкт оподаткування, перехід права власності на об'єкт оподаткування, а також інші документи, що впливають на середньоринкову вартість легкового автомобіля (зокрема, це стосується пробігу, адже цей показник змінюється протягом використання об'єкта оподаткування).

Податківці в роз'ясненні наголошують: якщо під час звіряння з фізособами — платниками податку будуть виявлені розбіжності між даними контролюючих органів та документами платника податку, які впливають на середньоринкову вартість автомобіля, то визначає середньоринкову вартість з урахуванням додаткових даних від фізособи також виключно Мінекономрозвитку. Перерахунок суми податку, надіслання (вручення) нового податкового повідомлення-рішення здійснюватимуться податківцями після отримання оновленої інформації від Мінекономрозвитку.

А згідно з пп. 267.6.10 ПКУ, у разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними платника податку контролюючий орган за місцем реєстрації платника податку здійснює перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

Окрім вартості автомобіля, досить багато розбіжностей із податківцями виникає і щодо часу п'ятирічного терміну його використання (для 2015 р.) чи п'ятирічного стажу з часу випуску (для 2016 р.). Уточнення «п'ять років включно» з'явилося щойно в 2016 році, що могло бути предметом суперечок для обчислення транспортного податку за 2015 рік. Також, на думку окремих судів**, у разі реєстрації (випуску) автомобіля в середині року весь рік реєстрації (випуску) можна вважати одним календарним роком.

* Відповідь на запитання «Які документи надає контролюючому органу ФО — платник транспортного податку в разі виявлення розбіжностей у відомостях щодо фактичного пробігу з метою проведення перерахунку суми податку?».

** Див. постанову Колегії суддів Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.01.2016 р. у справі №820/10269.

Отже, якщо згоди з податківцями так і не було досягнуто і є достатньо аргументів на свій захист, то платник податку також має право оскаржити податкове повідомлення-рішення через податкову вищого рівня або суд.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олефіренко Олександра

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Чи нараховується пеня внаслідок зменшення плати за землю?
    ФОП має договір оренди землі комунальної власності на території активних бойових дій. Згідно з пп. 69.14 підр. 10 розд. ХХ ПКУ 14.03.2024 р. подано уточнюючий розрахунок за 2022 рік на зменшення орендної плати. До цього був податковий борг за 2022 р. Але датою подання уточнюючого розрахунку в ІКПП нарахована пеня. Чи правомірне нарахування пені?
    27.03.202414
  • Зміна цільового призначення земельної ділянки: що з земельним податком?
    Релігійна організація придбала земельну ділянку з кодом цільового призначення 02.07 (для іншої житлової забудови). В майбутньому планується на цій ділянці будувати храм. Якщо код цільового призначення буде змінено на 03.04 (для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій), чи може релігійна організація застосувати пільгу відповідно до пп. 283.1.8 ПКУ?
    14.03.202450
  • Залучення платних фахівців для проєкту благодійного фонду: оплата та оподаткування
    Благодійний фонд планує запустити проєкт для навчання дітей (творчу студію). Для проведення зайнять планується запрошувати фахівців на оплатній основі. Як оформити таку оплату?
    13.03.202422
  • Чи повинні релігійні організації подавати декларацію з плати за землю за 2024 рік?
    Релігійна організація має пільгу з податку на землю згідно з пп. 283.1.7 ПКУ. В минулому році декларацію подавали, хоча податок не сплачували, в довіднику пільг був відповідний код – 18010505. Але в останньому довіднику пільг такого коду вже немає. Як складати декларацію у 2024 році?
    07.03.202459
  • Чи сплачувати податок з доходів нерезидентів з вартості послуг зберігання інформації?
    ТОВ сплачує за послуги зберігання інформації нерезиденту, юрособі з Німеччини. Чи потрібно заповнювати додаток ПН? Якщо, так, чи правильно сплачену суму за послуги показати в рядку 17 "Інші доходи"? Чи потрібно отримати якісь документи від постачальника-нерезидента, що підтверджують його податковий статус, якщо з Німеччиною є Конвенція для запобігання подвійного оподаткування?
    07.03.2024189