Згідно з пп. 267.1.1 ПКУ платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до пп. 267.2.1 ПКУ є об'єктами оподаткування.
Відповідно до пп. 267.6.5 ПКУ у разі переходу права власності на об'єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом звітного року податок обчислюється попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об'єкт оподаткування, а новим власником - починаючи з місяця, в якому він набув право власності на цей об'єкт.
Як бачимо, норми ст. 267 ПКУ говорять, що транспортний податок має сплачуватися з легкових авто, а сплачувати податок повинні фізособи чи юрособи не лише у разі держреєстравції таких авто у сервісних центрах МВС, а й у разі, якщо авто є власністю фізособи чи юрособи, тобто вони мають права власності на авто.
Тому виникає запитання: чи напівпричіп є автомобілем, та ще і легковим? На жаль, у ПКУ визначення того, що таке легковий автомобіль з метою сплати транспортного податку, немає. Тож, слідкуючи нормі п. 5.3 ПКУ відповідь на це питання слід шукати в інших нормативних документах.
Стаття 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-III дає наступні визначення:
- легковий автомобіль - це автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння не більше ніж дев'ять з місцем водія включно. Своєю чергою, автомобіль це колісний транспортний засіб, який приводиться в рух джерелом енергії, має не менше чотирьох коліс, призначений для руху безрейковими дорогами і використовується для перевезення людей та (чи) вантажів, буксирування транспортних засобів, виконання спеціальних робіт;
- напівпричіп - це причіп, вісь (осі) якого розміщено позаду центра мас транспортного засобу (за умови рівномірного завантаження) і який обладнано зчіпним пристроєм, що забезпечує передачу горизонтальних і вертикальних зусиль на інший транспортний засіб, що виконує функції тягача. Тобто, напівпричіп не приводиться в рух джерелом енергії, і не може рухатися самостійно, без допомоги транспортного засобу, до якого він прикріпляється.
Якщо говорити про визначення за кодами УКТ ЗЕД, то легкові автомобілі належать до групи 8703, тоді як напівпричепи – до групи 8716.
Отже, судячи із вищесказаного, напівпричіп не є легковим автомобілем. А тому навіть при переході права власності на напівпричіп до лізингоодержувача, обов’язку сплачувати транспортний податок в нього немає, адже, повторимося, об’єктом оподаткування транспортним податком є виключно легкові автомобілі.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити