• Посилання скопійовано

Зміна КВЕД з виробництва на торгівлю: наслідки для податків на землю та нерухомість

Чи призведе зміна основного коду виду економічної діяльності (КВЕД) з виробництва на торгівлю до зміни розміру плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки?

Зміна основного КВЕД з виробництва на торгівлю може безпосередньо вплинути на розмір податкових зобов'язань з податку на нерухомість та потенційно — на плату за землю. Це пов'язано з тим, що певні пільги та ставки цих податків залежать від виду діяльності підприємства та цільового призначення його активів.

 

Вплив на плату за землю

Плата за землю справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Розмір ставки земельного податку встановлюється рішеннями органів місцевого самоврядування (сільських, селищних, міських рад) і залежить переважно від:

  • Нормативної грошової оцінки (НГО) земельної ділянки;
  • Цільового призначення землі, зазначеного в документах на право власності або користування.

Безпосередньої прив'язки ставки земельного податку до основного КВЕД платника Податковий кодекс України (ПКУ) не встановлює. Проте, місцеві ради у своїх рішеннях можуть встановлювати різні ставки для земель промисловості та земель комерційного призначення (торгівлі). 

Таким чином, зміна КВЕД сама по собі не змінює ставку податку. Однак, якщо зміна діяльності з виробничої на торговельну супроводжується зміною цільового призначення земельної ділянки (що має бути відображено у відповідних правовстановлюючих документах), це може стати підставою для застосування іншої ставки земельного податку, встановленої місцевою радою.

Рекомендація: Для точної відповіді необхідно проаналізувати рішення відповідної місцевої ради за місцезнаходженням земельної ділянки. Інформацію про встановлені ставки можна знайти на офіційному сайті ради або на порталі Державної податкової служби. 

 

Вплив на податок на нерухоме майно

Зміна основного КВЕД з виробництва на торгівлю має більш прямий і суттєвий вплив на оподаткування нерухомості, зокрема промислових будівель.

Згідно з пп. «є» пп. 266.2.2 ПКУ, не є об'єктом оподаткування будівлі промисловості, віднесені до групи «Будівлі промислові та склади» (код 125) Державного класифікатора будівель та споруд. Однак ця пільга застосовується за одночасного дотримання двох умов:

  1. Будівлі використовуються за призначенням у господарській діяльності;
  2. Основна діяльність суб'єкта господарювання класифікується у секціях B - F КВЕД ДК 009:2010 (добувна та переробна промисловість, будівництво тощо). 

Діяльність у сфері торгівлі переважно належить до секції G КВЕД. Відповідно, при зміні основного КВЕД з виробничого (наприклад, секція С "Переробна промисловість") на торговельний (секція G), підприємство втрачає право на пільгу зі сплати податку на нерухомість для своїх виробничих та складських приміщень. 

З цього моменту такі об'єкти нерухомості стають об'єктом оподаткування на загальних підставах. Ставка податку встановлюється рішенням місцевої ради в розмірі, що не перевищує 1,5% від мінімальної заробітної плати за 1 кв. метр. 

Важливо: Навіть, якщо частина виробничої будівлі використовується під офіс, така частина оподатковується податком на нерухомість, оскільки офісні будівлі належать до іншого класу та не підпадають під промислову пільгу. 

Висновки:

1. Плата за землю: Зміна основного КВЕД з виробництва на торгівлю безпосередньо не впливає на ставку земельного податку. Однак ставка може змінитися, якщо така зміна діяльності призведе до зміни цільового призначення земельної ділянки, і для нового призначення місцевою радою встановлено іншу ставку;

2. Податок на нерухомість: Зміна основного КВЕД з виробничого (секції B-F) на торговельний (секція G) призводить до втрати пільги зі сплати податку на нерухомість для будівель промисловості. Такі об'єкти почнуть оподатковуватися за ставками, встановленими місцевою радою для нежитлової нерухомості.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Рентна плата за воду для напоїв: хто сплачує при продажу вторинному споживачу
    Підприємство видобуває мінеральну воду на підставі відповідних дозвільних документів, але не здійснює її розлив, а продає вторинним споживачам (виробникам напоїв). Чи виникає у нього обов'язок нараховувати рентну плату за спеціальне водокористування за підвищеною ставкою, встановленою пп. 255.5.6 ПКУ для води, що "входить виключно до складу напоїв"?
    Сьогодні 12:124
  • Зміна КВЕД з виробництва на торгівлю: наслідки для податків на землю та нерухомість
    Чи призведе зміна основного коду виду економічної діяльності (КВЕД) з виробництва на торгівлю до зміни розміру плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки?
    Сьогодні 08:5715
  • Які податки платити при видобуванні води зі свердловини?
    Підприємство для виробництва бетонних сумішей використовує воду із власної свердловини. Встановлено лічильник та оформлено всі необхідні дозволи. Чи необхідно сплачувати рентну плату за видобування корисних копалин? Якщо так, то як правильно розрахувати цю плату? Чи буде першим звітним періодом для подання декларації з рентної плати - ІІ квартал 2025 року, якщо свердловину почали використовувати у червні?
    14.07.2025329
  • Благодійна допомога на відновлення житла: як оподаткувати?
    ТОВ надає благодійну допомогу на відновлення житла фізособі, яка постраждала від російської агресії, шляхом перерахування коштів ТОВ, яке буде відновлювати житло. Як буде оподатковуватися така допомога?
    11.07.2025111
  • Подання уточнюючої декларації з оренди землі за новою ділянкою
    Як правильно заповнити та подати декларацію з орендної плати за землю, якщо 20.03.2025 р. було отримано витяг на нову орендовану ділянку? Річна декларація вже була подана на інші ділянки. Уточнюючу декларацію планується подати 07.07.2025 р.
    10.07.202592