• Посилання скопійовано

Чи потрібно платити земельний податок у разі придбання частки нерухомості в житловому будинку?

Юридична особа придбала нежитлове приміщення на першому поверсі житлового дому. Чи потрібно платити земельний податок?

Статтею 206 ЗКУ передбачено, що використання землі в Україні є платним. Ставки земельного податку та пільги визначаються органами місцевого самоврядування і затверджуються відповідними рішеннями до 15 липня року, що передує звітному.

У разі, якщо сільська, селищна, міська рада або рада об'єднаних територіальних громад, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів, що є обов'язковими згідно з нормами ПКУ, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок, а плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю (пп. 12.3.5 ПКУ).

Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру та дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (пп. "а", "б" пп. 286.1 ПКУ).

Відповідно пп. 271.1 ПКУ, базою оподаткування є: 

  • нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; 
  • площа земельної ділянки, нормативну грошову оцінку якої не проведено.

Згідно з пп. 287.8 ПКУ, власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку сплачує до бюджету податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Відповідно до пп. 286.4 ПКУ, за нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.

У разі зміни протягом року об'єкта та/або бази оподаткування платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни.

Таким чином, власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку є платником земельного податку і має подати податкову звітність протягом 20 к.д. з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Але якщо право власності на земельну ділянку не оформлено на власника нежилого приміщення, у нього не буде підстав для сплати земельного податку. Як правило, право власності на земельну ділянку оформляють на ОСББ тощо, які і є платниками земельного податку. А власники приміщень відшкодовують витрати на сплату земельного податку таким ОСББ.

Аналогічна думка наведена, наприклад, в ІПК ДПСУ від 12.04.2024 р. №2006/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК, від 27.04.2023 р. №1027/ІПК/99-00-24-03-03-06, від 21.12.2022 р. №2279/ІПК/99-00-04-01-04-06.

Читаємо щодо цього також Узагальнюючу податкову консультацію щодо сплати земельного податку власником нерухомого майна, що розташоване на земельній ділянці, права на яку у такої особи не оформлені, затверджену Наказом Мінфіну від 06.07.2018 р. №602«Що стосується особи, яка володіє нерухомим майном у багатоквартирному будинку, то, виходячи із викладеного вище, права на земельну ділянку під багатоквартирним будинком та прибудинкову територію виникають у всіх співвласників (власників житлових та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку) з моменту державної реєстрації таких прав на земельну ділянку під цим багатоквартирним будинком та відповідну прибудинкову територію у Державному земельному кадастрі у порядку, визначеному законом. Тому, безпосереднім платником земельного податку в цьому випадку буде виступати особа, щодо якої здійснено державну реєстрацію прав на земельну ділянку під багатоквартирним будинком з урахуванням прибудинкової території (установа або організація, яка здійснює управління багатоквартирним будинком державної або комунальної власності; об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, яке є суб'єктом реєстрації відповідно до рішення співвласників), з моменту такої реєстрації прав особи на земельну ділянку».

Висновки:

  • Власник нежитлового приміщення в багатоквартирному будинку сплачує земельний податок за площу під приміщенням та пропорційну частку прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності, якщо земельна ділянка оформлена на нього;
  • Без оформлення права власності на земельну ділянку власник нежитлового приміщення не сплачує земельний податок безпосередньо; зазвичай платником є ОСББ чи інша організація, яка управляє ділянкою, а власники приміщень відшкодовують ці витрати; 
  • Податкова декларація подається протягом 20 календарних днів після реєстрації права власності або зміни об’єкта/бази оподаткування, якщо власник є платником земельного податку.

Світлана Яценко

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»