• Посилання скопійовано

Яку податкову різницю застосувати щодо суми процентів за кредитом від нерезидента?

ТОВ має кредит від нерезидента. У додатку РІ здійснено коригування на всю суму нарахованих відсотків відповідно до пп. 140.2 ПКУ. У цьому ж році підприємство подало звіт про контрольовані операції, але коригування у додатку ТЦ не здійснило. Чи можливо застосування два коригування за однією операцією (пп. 140.2 та пп.39.5.4 ПКУ)? Яка відповідальність за непроведене коригування в додатку ТЦ?

Податкові різниці щодо боргових зобов’язань за будь-якими кредитами, позиками, депозитами, операціями РЕПО, зобов’язаннями за договорами фінансового лізингу та іншими запозиченнями незалежно від їх юридичного оформлення застосовують «високодохідники» та платниками, що самостійно прийняли рішення щодо застосування податкових різниць.

При цьому, коригування передбачені пп. 140.2 ПКУ, не здійснюються щодо суми процентів визнаних такими, що не відповідають принципу «витягнутої руки» відповідно до ст. 39 ПКУ.

Умови, за яких госпоперації визнаються такими, що відповідають принципу «витягнутої руки»:

  • якщо ціни (націнки) на товари (роботи, послуги) підлягають державному регулюванню згідно із законодавством, ціна вважається такою, що відповідає принципу "витягнутої руки", якщо вона встановлена відповідно до правил такого регулювання. Це положення не поширюється на випадки, коли встановлюється мінімальна (максимальна) ціна (націнка) продажу або індикативна ціна. У такому разі ціна операції, що відповідає принципу «витягнутої руки», визначається відповідно до цієї статті, але не може бути меншою за мінімальну ціну (націнку) або індикативну ціну та більшою за максимальну ціну (націнку);
  • якщо під час здійснення операції обов'язковим є проведення оцінки, вартість об'єкта оцінки є підставою для встановлення відповідності принципу «витягнутої руки» для цілей оподаткування;
  • у разі проведення аукціону (публічних торгів), обов'язковість проведення якого визначена законом, умови, які склалися за результатами такого аукціону (публічних торгів), визнаються такими, що відповідають принципу "витягнутої руки";
  • якщо продаж (відчуження) товарів, у тому числі майна, переданого у заставу позичальником з метою забезпечення вимог кредитора, здійснюється у примусовому порядку згідно із законодавством, умови, сформовані під час такого продажу, визнаються такими, що відповідають принципу «витягнутої руки» (див. пп. 39.2.1.8 ПКУ).

Отже, якщо суми розрахованих процентів за валютною позикою, отриманої від нерезидента, не відповідають наведеним умовам (принципу «витягнутої руки»), тоді підприємство проводить коригування відповідно до пп. 39.5.4 ПКУ, якщо відповідає - відповідно до п.140.2 ПКУ.

ПКУ не передбачено одночасне застосування двох різниць.

Кожна із застосованих різниць впливає на об’єкт оподаткування податком на прибуток. Тому підприємству необхідно визначити, яку саме різницю потрібно застосовувати та її вплив на об’єкт оподаткування. Адже неправильне застосування податкової різниці може призвести як до недоплати, так і до переплати податку на прибуток.

Звертаємо увагу, що відповідно до пп. 69.1, пп. 69.38 підр. 10 розд. ХХ ПКУ у разі самостійного виправлення платником податків з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 ПКУ, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання у звітних (податкових) періодах, які припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пп. 50.1 ПКУ, та пені.

Тобто якщо підприємство виявить помилку, то воно може її виправити, подавши уточнюючу декларацію або додаток ВП у складі поточної декларації без застосування штрафної санкції.

 ***

Корисний матеріал за темою:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202417
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202481
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202437
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202437
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202420