• Посилання скопійовано

Як дізнатися, чи повинно підприємство сплачувати екологічний податок?

Чи повинно звітувати та сплачувати екологічний податок підприємство, яке використовує верстати з числовим програмним управлінням, термопіч, газифікатор, та піч шахтну у своїй господарській діяльності?

Відповідно до пп. 14.1.57 ПКУ, екологічний податок – це загальнодержавний обов'язковий платіж, що справляється, зокрема,  з фактичних обсягів викидів у атмосферне повітря. Згідно з пп. 14.1.230 ПКУ  стаціонарне джерело забруднення – підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об'єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу та/або скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти.

Для відповіді на задане питання потрібно з’ясувати, чи є вказані об’єкти стаціонарним джерелом забруднення і чи здійснюють вони викиди в атмосферне повітря. У свою чергу, щоб це з’ясувати, потрібно звернутись за дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам - підприємцям експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.

Відповідно до ст. 11 Закону про охорону атмосферного повітря до першої групи належать об’єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До другої групи належать об’єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До третьої групи належать об’єкти, які не належать до першої і другої груп. 

Об’єкти, вказані у запитанні, скоріше за все належать до третьої групи. В такому разі за дозволом на викиди потрібно звертатися до обласних, Київської та Севастопольської міської державної адміністрації. Докладніше про це див. тут.

Для з’ясування виду і кількісного складу забруднюючих речовин, що викидаються у атмосферне повітря суб’єкту господарювання необхідно провести інвентаризацію викидів, тому для отримання дозволу суб'єкт господарювання оформляє заяву та готує документи, в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин; проводить інвентаризацію стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, видів та обсягів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (див. п. 8 Порядку №302).

При відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснення господарської діяльності підприємством вважатиметься як таке, що суперечить чинному природоохоронному законодавству та тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену статтями 78, 164 КУАП, а також передбачає сплату збитків, які заподіяні державі внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Відповідно до пп. 242.1.1 ПКУ об'єктом та базою оподаткування є, зокрема, обсяги та види забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Ця інформація як раз і буде отримана в результаті проведення інвентаризації викидів джерелами, зазначеними у запитанні.

Далі, на підставі інвентаризації викидів розраховується сума екологічного податку за ставками, зазначеними у ст. 243 ПКУ. Порядок обчислення податку, подання декларації  та сплати податку визначені у ст. 249 та ст. 250 ПКУ.

Для інформації зазначимо, що окремо справляється екологічний податок за викиди в атмосферне повітря двоокису вуглецю, але тільки тими платниками, які здійснюють викиди двоокису вуглецю в обсязі більше 500 тон на рік (п. 240.7 ПКУ).

Отже, в цьому випадку план дій підприємства може бути таким:

  1. Замовити роботи з інвентаризації стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, видів та обсягів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами;
  2. Звернутися до обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації за наданням дозволу на викиди;
  3. За результатами інвентаризації нараховувати і сплачувати екологічний податок, якщо буде визначено, що використовувані об’єкти здійснюють викиди в атмосферне повітря.

***

Також читайте: Хто не сплачує екологічний податок у 2023 році: нагадування від ДПС

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202418
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202481
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202437
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202437
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202423