• Посилання скопійовано

Хто є податковим агентом при виплаті кешбеку?

ТОВ проводить маркетингову акцію із страховою компанією (СК), за якою власники авто фізособи купують поліс ОСЦПВ, розраховуючись певними платіжними картками, за що подекадно, за домовленістю між ТОВ, банком і СК банк виплачує 10% кешбеку. ТОВ за підсумками акції відшкодовує банку суму кешбеку, з урахуванням ПДФО і ВЗ. Що з податками?

Що таке кешбек?

Кешбек — це сума знижки, яка надається не відразу в момент придбання товару, послуги, а через деякий час, у вигляді повернення певної частини оплачених товарів — коштами.

Наприклад, якщо фізособа придбала страховий поліс на повну суму 500 грн, то якщо згідно з маркетинговою програмою знижка у вигляді кешбеку 10%, то фізособі повернуть 50 грн (500 х 10%).

Причому в розглядуваній ситуації суму кешбеку надає не СК, а банк з власних коштів. Далі ці кошти банку відшкодовує ТОВ, яке провадить маркетингову акцію. Таким чином, у виплаті кешбеку (наданні знижки) СК участі не приймає. 

 

Чи є тут оподатковуваний дохід

Згідно з пп. "е" пп. 164.2.17 ПКУ до доходу, отриманого як додаткове благо, серед іншого, відносяться суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку.

Тобто, додатковим благом є не будь-яка знижка, а тільки та, яку отримує конкретний платник, а інші платники не отримують.

Дивимося, як відповідає ДПС на подібне питання в ЗІР (103.02): "Який порядок оподаткування доходу ФО при отриманні товару зі знижкою звичайної ціни (вартості) від ЮО?”.

ДПС відповідає, що при отриманні фізичною особою товару зі знижкою звичайної ціни (вартості) від юридичної особи сума знижки включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку виключно у випадку, якщо дана знижка носить індивідуальний (персональний) характер. Якщо знижка поширюється на будь-якого платника податку та не є індивідуальною, то сума такої знижки не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку

Але тут мова йде про знижку, яку фізособі платнику податків надає суб’єкт господарювання, що надав товари, послуги. В такому разі кешбек не належатиме до додаткового блага і не оподатковуватиметься ПДФО і ВЗ.

Але в розглядуваній ситуації послуги надала СК, а кешбек виплачує фізособам банк за рахунок власних коштів. З точки зору банку кешбек не є знижкою вартості послуг, адже банк послуги не надавав. З точки зору банку він виплачує фізособам, на наш погляд, інші оподатковувані доходи, згідно з пп. 164.2.20 ПКУ, які в загальному порядку оподатковуються ПДФО (18%) і ВЗ (1,5%).

Зазначені доходи банк має відобразити в додатку 4ДФ з ознакою доходу "127". Так само консультує і податкова (див. тут, тут).

 

Відшкодування кешбеку в обліку ТОВ

Кешбек виплачується в рамках маркетингової акції ТОВ. Тому відшкодування банку виплаченого кешбеку є для ТОВ витратами на збут. 

Якщо банк спершу виплачує кешбек, а потім отримує відшкодування від ТОВ (суми умовні):

 • Дт 93 Кт 631 — 5 000 грн (отримано від банку документ - акт, звіт тощо, - про виплачені суми кешбеку);
 • Дт 631 Кт 311 — 5 000 грн (відшкодовано банку кешбек).

Якщо ТОВ спершу перераховує кошти на виплату кешбеку, а потім отримує документ від банку:

 • Дт 39 Кт 311 — 5 000 грн (перераховано кошти банку);
 • Дт 93 Кт 39 — 5 000 грн (отримано документ від банку про виплачений кешбек).

 

Чи повинно ТОВ суму відшкодованого банку кешбеку відображати в додатку 4ДФ?

Ні. Тому що воно не є податковим агентом — не виплачує доходи фізособам. Це робить в розглядуваній ситуації банк.

 

Чи відображається кешбек в обліку СК?

Ні. Тому що в рамках розглядуваної схеми СК не надає своїм покупцям фізособам знижку у вигляді кешбеку.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

 • Подарункові сертифікати партнерам на єдиному податку
  ТОВ, платник ПДВ, планує здійснити закупку подарункових сертифікатів вартістю 3000 грн/шт з метою подарувати партнерам - ФОПам на ІІІ групі ЄП (5%). Які податки будуть у ЮО, якщо отримувач ФОП на ЄП ІІІ групи 5%? Які податкові зобов'язання виникнуть у ФОПа при отриманні подарункового сертифікату? Хто має сплачувати податки: податковий агент чи обдарований ФОП самостійно?
  27.09.202319
 • Придбання облігації внутрішньої держпозики: що з податком на прибуток?
  Підприємство, резидент Дія. Сіті, платник податку на прибуток на особливих умовах, "малодохідник", прийняло рішення придбати облігації внутрішньої державної позики. Чи обкладається ця операція податком на прибуток? Якщо так, то за якою ставкою? Чи є ще якісь податкові наслідки, які потрібно врахувати?
  26.09.202317
 • Податок на нерухомість для ФОПа: що з декларацією?
  ФОП у 2022 р. придбав нежитлове приміщення як фізособа. З квітня 2023 р. по сьогодні частина приміщення надається в оренду ТОВ. З вересня 2023 р. решта ФОП використовує у власній діяльності під магазин. Чи потрібно було подавати декларацію про податок на нерухомість?
  15.09.202379
 • Оподаткування при безоплатній передачі майна з балансу комунального підприємства на баланс іншого
  Комунальне підприємство за кошти, отримані до СК, придбало автогрейдер, відобразило ПК, використовувало в своїй діяльності. За рішенням місцевої ради передає його безоплатно іншому комунальному підприємству. Які наслідки з ПДВ та податку на прибуток? Як оформити? Чи потрібно вносити зміни до статуту і зменшувати СК?
  06.09.202329
 • Податкові наслідки збиткового надання послуг ФОПа на загальній системі оподаткування
  ФОП на загальній системі надає послуги транспортних перевезень. Буває так, що немає завантаження назад, або заявка відміняється і тоді автомобіль їде порожнім назад. Відповідно, таке перевезення виходить збитковим. Що загрожує ФОПу в такому випадку при податковій перевірці?
  01.09.202378