• Посилання скопійовано

Оподаткування перехідних операцій платника ЄП

Юрособа (фінкомпанія) виключена з Реєстру фінустанов у липні 2022 р., з 01.09.2022 р. перейшла з загальної системи (без різниць) на ЄП (2%). Перебуваючи на ЄП отримало кошти з погашення дебіторської заборгованості при перебування на ЗС і нарахувало дохід внаслідок розформування резерву збитків. Чи включаються ці кошти до доходу, оподатковуваного ЄП?

Щодо отриманих коштів з погашення заборгованості

Відповідно до пп. 6 п. 292.11 ПКУ до складу доходу, визначеного цією статтею, не включаються суми коштів, що надійшли як оплата товарів (робіт, послуг), реалізованих у період сплати інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом, вартість яких була включена до доходу юридичної особи при обчисленні податку на прибуток підприємств або загального оподатковуваного доходу фізичної особи – підприємця.

Таким чином, суми коштів з погашення дебіторської заборгованості (тіло фінансового кредиту та нараховані відсотки, які були включені у дохід в періоді перебування на загальній системі оподаткування) не включаються до оподатковуваного ЄП доходу.

 

Щодо доходу на розформований резерв збитків

Відповідно до пп. 2 пп. 292.1 ПКУ доходом платника ЄП юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в:

 1. грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); 
 2. матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пп. 292.3 цієї статті.

А в пп. 292.3 ПКУ наведені:

 • доходи від безоплатно отриманих товарів, робіт, послуг;
 • суми кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності;
 • вартість реалізованих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг), за які отримана попередня оплата (аванс) у період сплати інших податків і зборів.

Дохід на розформований резерв збитків не є доходом в грошовій формі, окрім того, не є доходом, визначеним п. 292.3 ПКУ. Тому відсутні підстави віднести його до складу оподатковуваного ЄП доходу на підставі пп. 2 пп. 292.1 ПКУ.

Та ж така логіка, на жаль, не зупиняє податкові органи трактувати норми ПКУ на свою користь. 

Наприклад, на погляд податкової, позитивна курсова різниця від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти, яка в бухгалтерському обліку відноситься до складу доходів, включається до оподатковуваного ЄП доходу. 

Таку відповідь податкової читаємо, приміром, на питання в ЗІР (108.01.02): «Чи включаються до доходу ЮО – платника ЄП третьої групи курсові різниці від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти?».

Хоча в ПКУ немає норм, на підставі яких курсова різниця включається до складу доходу ЄП. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

 • Благодійна допомога на ремонт будинку на обслуговуванні: облік та оподаткування
  ТОВ на ЄП (5%) є балансоутримувачем будинку (послуги – утримання будинку та прибудинкової території), який пошкоджений артилерійським обстрілом. БО надасть благодійну допомогу будівельними матеріалами на ремонт будинку. Як обліковувати ці матеріали? Чи виникає оподатковуваний дохід?
  23.03.202313
 • Нюанси оподаткування сільгоспкооперативу
  Сільськогосподарський кооператив: можливі податкові режими та умови їх набуття. На організаційно-правову форму «сільськогосподарський кооператив» діють ті ж самі нормативи податкового законодавства, що й, наприклад, на ТОВ? Чи є якісь виключення?
  09.03.202319
 • Особливості оподаткування фінрезультату виробників електроенергії у 2022 – 2023 рр.
  У 2022 та 2023 рр. виробники електроенергії за «зеленим» тарифом мають право застосовувати додаткові коригування фінрезультату з метою оподаткування (п. 58 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ). Як врахувати курсові різниці, які виникли в результаті того, що є заборгованість перед постачальником? Також підприємство будувало СЕС, але стався військовий стан і СЕС ще не працює, але є витрати з її охорони – як враховувати їх? Як все це відобразити у додатку РІ?
  02.03.202333
 • Податкові збитки при виділі підприємства
  З підприємства "Р" шляхом виділу утворено підприємство "Д". Обоє - "малодохідники". За даними декларації 2021 р. у "Р" від’ємне значення об’єкта оподаткування, яке не передане "Д". Чи можна це від’ємне значення відобразати в декларації "Р" за 2022 рік?
  02.03.202334
 • З якої дати застосовується нова НГО для потреб податку на землю?
  Чи потрібно збільшувати вартість одиниці площі земельної ділянки на коефіцієнт 1,15, якщо у листопаді 2022 року було проведено нормативно-грошову оцінку земельної ділянки?
  23.02.202379