• Посилання скопійовано

Мінімальне податкове зобов'язання щодо землі для ведення підсобного сільського господарства

Чи потрібно юрособі розраховувати мінімальне податкове зобов'язання за земельною ділянкою, якф знаходиться в постійному користуванні з призначенням - для ведення підсобного сільського господарства (код 01.04)?

Відповідно до пп. 14.1.114-2 ПКУ, мінімальне податкове зобов’язання - мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до цього Кодексу.

Тобто, МПЗ розраховується тільки щодо сільгоспугідь.

Відповідно до пп. 14.1.233 ПКУ, сільськогосподарські угіддя: 

1. рілля, 

2. багаторічні насадження, 

3. сіножаті, 

4. пасовища та 

5. перелоги.

Поряд з цим згідно з пп. 14.1.123 ПКУ несільськогосподарські угіддя - господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім віднесених до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо.

Таким чином, якщо земельна ділянка належить до ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ чи перелогів, щодо неї визначається МПЗ, якщо не належить – МПЗ не визначається.

Класифікація угідь наведена в додатку 4 «Перелік угідь згідно з Класифікацією видів земельних угідь (КВЗУ)» до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою КМУ №1051.

На наш погляд, вид угідь визначається на рівні підгрупи. Це питання ми аналізували тут. Тож до сільгоспугідь належать:

1. рілля (код 001.01);

2. багаторічні насадження (код 002.03) (підгрупа включає ділянки, зайняті насадженнями для отримання плодів, ягід, винограду, хмелю; насадження ефіроолійних культур, розсадники (крім лісових); плантації декоративних багаторічних насаджень (квітники) для декоративного оформлення територій, а також для реалізації квітів; лікарські багаторічні насадження (беладона, наперстянка, шалфей лікарський та інші));

3. сіножаті (код 002.01) (підгрупа включає сільськогосподарські угіддя, які систематично використовуються для сінокосіння (ГОСТ 26640-85), до яких потрібно включати рівномірно вкриті деревинною та чагарниковою рослинністю площею до 20 відсотків ділянки);

4. пасовища (код 002.02) (підгрупа включає сільськогосподарські угіддя, які систематично використовуються для випасання худоби (ГОСТ 26640-85); рівномірно вкриті деревинною та чагарниковою рослинністю площею до 20 відсотків ділянки);

5. перелоги (код 001.02) (підгрупа включає орні землі, які раніше оралися, а згодом більше року починаючи з осені не використовувалися для засіву сільськогосподарських культур і не готуються під пар).

А до якого з цих класифікаційних груп відноситься земельна ділянка для ведення підсобного сільського господарства (код 01.04)?

Ділянка з такою назвою і кодом наведена в додатку 59 «Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок» до Порядку №1051.

Тобто, це зовсім інший класифікатор, ніж класифікатор угідь. Цей класифікатор визначає не вид угідь, а вид цільового призначення. Для встановлення виду угідь можна отримати витяг з ДЗК щодо даної ділянки, звернувшись, приміром, до державного кадастрового реєстратора за місцезнаходженням земельної ділянки. Або замовивши витяг онлайн на сайті ДЗК.  

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

 • Благодійна допомога на ремонт будинку на обслуговуванні: облік та оподаткування
  ТОВ на ЄП (5%) є балансоутримувачем будинку (послуги – утримання будинку та прибудинкової території), який пошкоджений артилерійським обстрілом. БО надасть благодійну допомогу будівельними матеріалами на ремонт будинку. Як обліковувати ці матеріали? Чи виникає оподатковуваний дохід?
  23.03.202313
 • Нюанси оподаткування сільгоспкооперативу
  Сільськогосподарський кооператив: можливі податкові режими та умови їх набуття. На організаційно-правову форму «сільськогосподарський кооператив» діють ті ж самі нормативи податкового законодавства, що й, наприклад, на ТОВ? Чи є якісь виключення?
  09.03.202319
 • Особливості оподаткування фінрезультату виробників електроенергії у 2022 – 2023 рр.
  У 2022 та 2023 рр. виробники електроенергії за «зеленим» тарифом мають право застосовувати додаткові коригування фінрезультату з метою оподаткування (п. 58 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ). Як врахувати курсові різниці, які виникли в результаті того, що є заборгованість перед постачальником? Також підприємство будувало СЕС, але стався військовий стан і СЕС ще не працює, але є витрати з її охорони – як враховувати їх? Як все це відобразити у додатку РІ?
  02.03.202333
 • Податкові збитки при виділі підприємства
  З підприємства "Р" шляхом виділу утворено підприємство "Д". Обоє - "малодохідники". За даними декларації 2021 р. у "Р" від’ємне значення об’єкта оподаткування, яке не передане "Д". Чи можна це від’ємне значення відобразати в декларації "Р" за 2022 рік?
  02.03.202334
 • З якої дати застосовується нова НГО для потреб податку на землю?
  Чи потрібно збільшувати вартість одиниці площі земельної ділянки на коефіцієнт 1,15, якщо у листопаді 2022 року було проведено нормативно-грошову оцінку земельної ділянки?
  23.02.202379