Головна Усі консультації Оподаткування Інші податки

Компенсація судових витрат фізособі: що з оподаткуванням?

Як оподатковуються грошові кошти, що виплачуються фізособі за рішенням суду, через державну виконавчу службу (а саме стягнення виконавцем відшкодування юридичної допомоги адвоката), відшкодування витрат по оплаті судового збору? Чи включаються до річної Декларації про доходи фізособи отримані суми, які дорівнюють документально підтвердженим витратам?

Відповідно до ст. 133 ЦПКУ та ст. 132 КАСУ визначено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи.

До витрат, пов’язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема, на професійну правничу допомогу.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом ІV ПКУ, відповідно до пп. 162.1 ПКУ платником ПДФО є, зокрема фізична особа — резидент, яка отримує доходи з джерела її походження в Україні, та податковий агент.

Відповідно до пп. 163.1.1 ПКУ, об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Статтею 165 ПКУ встановлено вичерпний перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Разом з тим, пп. 164.2 ПКУ визначено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, дохід, отриманий платником податку як додаткове благо у вигляді суми грошового або майнового відшкодування будь-який витрат або втрат платника податку, крім тих, що обов'язкового відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з розділом ІV ПКУ (пп. «г» пп. 164.2.17 ПКУ).

Таким чином, сума судових витрат (судовий збір та витрати, пов'язані зі розглядом справи), яка відшкодовується за рішенням суду фізособі, включається податковим агентом до оподаткованого доходу та оподатковується як додаткове благо.

Тож, із суми компенсації потрібно утримати ПДФО за ставкою 18% (пп. 167.1 ПКУ) та ВЗ за ставкою 1,5% (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ (пп. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ)). 

Податковий агент (сторона, що відшкодовує фізособі судові витрати) відображає суму компенсації в Додатку 4ДФ об’єднаної звітності за ознакою доходу "126".

Аналогічна думка міститься у листах:  ДПС у Харківській області від 02.03.2020 р. №874/Б/ІПК/20-40-33-02-10 та ДФСУ від 14.09.2018 р. №4031/6/99-99-13-02-03-15/ІПК.

Щодо подання Декларації фізособою зазначимо, що в даному випадку обов’язок такої фізособи щодо подання податкової декларації про майновий стан і доходи вважається виконаним і Декларація не подається, оскільки така фізособа отримала доходи, зокрема, виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків прямо передбачених розділом ІV ПКУ (пп. 179.2 ПКУ).

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Щербина Світлана
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Інші податки
Теги:
Витрати , Суд

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі