• Посилання скопійовано

Компенсація судових витрат фізособі: що з оподаткуванням?

Як оподатковуються грошові кошти, що виплачуються фізособі за рішенням суду, через державну виконавчу службу (а саме стягнення виконавцем відшкодування юридичної допомоги адвоката), відшкодування витрат по оплаті судового збору? Чи включаються до річної Декларації про доходи фізособи отримані суми, які дорівнюють документально підтвердженим витратам?

Відповідно до ст. 133 ЦПКУ та ст. 132 КАСУ визначено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи.

До витрат, пов’язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема, на професійну правничу допомогу.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом ІV ПКУ, відповідно до пп. 162.1 ПКУ платником ПДФО є, зокрема фізична особа — резидент, яка отримує доходи з джерела її походження в Україні, та податковий агент.

Відповідно до пп. 163.1.1 ПКУ, об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Статтею 165 ПКУ встановлено вичерпний перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Разом з тим, пп. 164.2 ПКУ визначено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, дохід, отриманий платником податку як додаткове благо у вигляді суми грошового або майнового відшкодування будь-який витрат або втрат платника податку, крім тих, що обов'язкового відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з розділом ІV ПКУ (пп. «г» пп. 164.2.17 ПКУ).

Таким чином, сума судових витрат (судовий збір та витрати, пов'язані зі розглядом справи), яка відшкодовується за рішенням суду фізособі, включається податковим агентом до оподаткованого доходу та оподатковується як додаткове благо.

Тож, із суми компенсації потрібно утримати ПДФО за ставкою 18% (пп. 167.1 ПКУ) та ВЗ за ставкою 1,5% (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ (пп. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ)). 

Податковий агент (сторона, що відшкодовує фізособі судові витрати) відображає суму компенсації в Додатку 4ДФ об’єднаної звітності за ознакою доходу "126".

Аналогічна думка міститься у листах:  ДПС у Харківській області від 02.03.2020 р. №874/Б/ІПК/20-40-33-02-10 та ДФСУ від 14.09.2018 р. №4031/6/99-99-13-02-03-15/ІПК.

Щодо подання Декларації фізособою зазначимо, що в даному випадку обов’язок такої фізособи щодо подання податкової декларації про майновий стан і доходи вважається виконаним і Декларація не подається, оскільки така фізособа отримала доходи, зокрема, виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків прямо передбачених розділом ІV ПКУ (пп. 179.2 ПКУ).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Оплата операції фізособі: податкові наслідки
    Підприємство хоче оплатити медичну операцію фізичній особі, яка не є її працівником. Які податкові наслідки у підприємства та фізичної особи? Як оформити оплату?
    02.05.202412
  • Особливості плати за землю за пп. 284.4 ПКУ
    Підприємство займається діяльністю за кодом КВЕД 08.11. Має держакт на право постійного користування земельною ділянкою площею 25,0856 га з цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами. Але в спецдозволі на користування надрами зазначено тільки 16,2 га з ймовірними покладами корисних копалин. Як застосовувати пп. 284.4 ПКУ?
    02.05.202416
  • Як оформити та оподаткувати безповоротну фіндопомогу фізособі?
    Як документально оформити надання від ТОВ безповоротної фінансової допомоги фізособі - працівнику або непрацівнику ТОВ? Чи обов’язково зазначати підставу надання фіндопомоги, якщо зі всієї суми будуть сплачуються податки?
    02.05.202418
  • Придбали майновий комплекс, а землю не оформили: хто сплачує земельний податок?
    Підприємство придбало нежитловий майновий комплекс (виробничі, адміністративні, господарські будівлі). Оформлення земельної ділянки під будівлями не було проведено. Підприємство проводить дії по укладанню договору оренди земельної ділянки з місцевою територіальною громадою. Ці приміщення здаються в оренду. Чи є у підприємства підстави сплачувати земельний податок?
    01.05.202419
  • Хто сплачує податок на нежитлову нерухомість, якщо її передано в оренду?
    Фізична особа – власник нежитлового приміщення (склад для зберігання зерна) передала його в оренду ТОВ. ТОВ використовує його за цільовим призначенням. Хто в даному випадку є платником податку на нерухомість?
    30.04.202430