• Посилання скопійовано

Податок на репатріацію при купівлі частки українського ТОВ у нерезидента

Підприємство резидент України купує корпоративні права українського ТОВ (вартість якого сформована переважно за рахунок нерухомості) у нерезидента. Які особливості оподаткування податком на репатріацію?

З продажу яких корпоративних прав утримується податок на репатріацію

Податком на репатріацію оподатковуються в тому числі такі доходи, як прибуток від здійснення операцій з продажу або іншого відчуження корпоративних прав у статутному капіталі юридичної особи - резидента України, за умови що у будь-який час впродовж 365 днів, що передують продажу або іншому відчуженню, вартість таких корпоративних прав на 50% і більше утворювалась за рахунок нерухомого майна, яке розташовано в Україні та належить такій юридичній особі - резиденту України або використовується такою юридичною особою - резидентом України на підставі договору операційної або фінансової оренди (лізінгу) чи аналогічного договору, і таке використання має відображатися в обліку такої юридичної особи як актив, у тому числі актив з права користування, згідно з вимогами НП(С)БО або МСФЗ (див. абз. 6 п. «е» пп. 141.4.1 ПКУ).

Причому вартість корпоративних прав та нерухомого майна визначається на підставі балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку як найвища сума у будь-який момент часу впродовж 365 днів, що передують продажу або іншому відчуженню, та підлягає порівнянню з вартістю іншого майна (активів) згідно з балансовою (залишковою) вартістю за даними бухгалтерського обліку такої юридичної особи (див. абз. 7 п. «е» пп. 141.4.1 ПКУ).

Наведена норма ПКУ сформульована настільки неконкретно, що немає можливості встановити чітку процедуру розрахунку частки нерухомого майна, за рахунок якого утворилися корпоративні права. Тому рекомендуємо з цього питання звернутися до податкової за індивідуальною податковою консультацією.

Поряд з цим в абз. 2 п. «е» пп. 141.4.1 ПКУ наведена ще одна операція, з якої утримують податок на репатріацію – прибуток від здійснення операцій з продажу або іншого відчуження корпоративних прав у статутному капіталі юридичних осіб - резидентів, крім тих, що знаходяться в обігу на фондовій біржі, що входить до Переліку №675.

Тобто, якщо нерезидент продає резиденту України корпоративні права українського ТОВ, які, очевидно, не знаходяться в обігу на фондовій біржі, то незалежно від частки нерухомості, за рахунок якої утворені корпоративні права, з доходу від такого продажу потрібно утримувати податок на репатріацію.

 

Особливості розрахунку податку на репатріацію

Встановлені в пп. 141.4.2 ПКУ.

Податок з доходів утримують за ставкою в розмірі 15 % (крім доходів, зазначених у пп. 141.4.4-141.4.6 ПКУ) їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.

Але в останньому абзаці пп. 141.4.2 ПКУ зазначено, що прибуток від здійснення операцій, визначених у п. «е» пп. 141.4.1 ПКУ, визначається як позитивна різниця між доходом, отриманим від продажу або іншого відчуження інвестиційного активу, та документально підтвердженими витратами на придбання такого активу. Якщо на вимогу особи, яка є відповідальною за сплату податку з прибутку від здійснення такої операції, нерезидент, який відчужує інвестиційний актив, не надає документи, що підтверджують витрати на придбання такого активу, базою оподаткування податком на такий прибуток є вартість операції з відчуження інвестиційного активу.

Тобто, якщо нерезидент надасть підприємству покупцеві документи, які підтверджують вартість придбання ним корпоративних прав, то податок на репатріацію розраховується в розмірі 15% від різниці між ціною продажу і придбання корпоративних прав.

Якщо не надасть таких документів – у розмірі 15% від ціни продажу корпоративних прав.

У разі виплати доходу нерезиденту в іноземній валюті, постає питання, за яким курсом визначати суму доходу з метою утримання податку на репатріацію.

На жаль, в ПКУ про це нічого не сказано.

Але з цього приводу є відповідь податкової на питання в підкатегорії 102.16 ЗІР: «За яким курсом визначається сума доходів, отриманих нерезидентом із джерелом їх походження з України, для утримання та сплати податку на доходи нерезидента, якщо договір укладено в іноземній валюті?».

На думку податкової, потрібно брати курс на дату виплати доходів.

На наш погляд, для визначення витрат з метою розрахунку прибутку також потрібно брати курс на дату виплати доходів. Але ж, повторимося, прямо про це в ПКУ нічого не сказано. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним звернутися до податкової за індивідуальною консультацією.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202418
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202481
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202437
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202437
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202423