Об’єктом оподаткування для фізичної особи-отримувача є її загальний місячний дохід, до складу якого і включається як додаткове благо вартість безоплатно отриманих послуг (благодійна допомога у вигляді послуг щодо відновлення житла), визначена за правилами звичайної ціни, яка відповідає рівню ринкової (див. пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ). Оскільки виплата здійснюється у негрошовій формі, до бази оподаткування ПДФО застосовується підвищуючий коефіцієнт відповідно до пп. 164.5 ПКУ.
При визначенні суми зобов’язання з військового збору підвищуючий коефіцієнт відповідно до пп. 164.5 ПКУ не застосовується
Це підтверджують і податківці в ЗІР (категорія 126.05): «Чи застосовується підвищуючий коефіцієнт, визначений пп. 164.5 ПКУ, до доходів, виплачених у негрошовій формі при розрахунку військового збору?».
ТОВ може скористатися пільгою відповідно до пп. «б» пп. 170.7.8 ПКУ.
Для застосування даної пільги має виконуватися дві умови, зокрема: сума (вартість) благодійної допомоги сукупно протягом звітного (податкового) року не має перевищувати 500 розмірів мінімальної заробітної плати (4000000,00 грн у 2025 р.) та фізична особа має бути в переліку платників податку, визначених пп. 165.1.54 ПКУ.
Перелік осіб, яким можна надати неоподатковану благодійну допомогу відповідно до пп. 165.1.54 ПКУ:
учасники бойових дій, військовослужбовці та члени їх сімей (абз. другий пп. «в» пп. 165.1.54 ПКУ);
працівники підприємств, установ, організацій, сил цивільного захисту, які залучаються (залучалися) та беруть (брали) безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, перебуваючи безпосередньо в районах проведення бойових дій та у період здійснення бойових дій, у порядку, встановленому законодавством, або на користь членів їхніх сімей (абз. третій пп. «в» пп. 165.1.54 ПКУ);
фізичні особи, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, в яких проводяться (проводилися) бойові дії, та/або які вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням бойових дій у таких населених пунктах (абз. четвертий пп. «в» пп. 165.1.54 ПКУ). Перелік ТОТ та територій бойових дій див. тут.
військовослужбовці (резервісти), які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров’я, захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, під час безпосередньої участі у відсічі збройної агресії та забезпеченні національної безпеки, усуненні загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності у період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні, у разі якщо такі особи безпосередньо перебували в районах здійснення зазначених заходів, або на користь членів сімей таких військовослужбовців (резервістів), які загинули, померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва (абз. п’ятий пп. «в» пп. 165.1.54 ПКУ).
Якщо загальна сума (вартість) отриманої благодійної допомоги протягом звітного (податкового) року перевищує зазначений граничний розмір, сума перевищення над таким розміром оподатковується за ставкою, встановленою пп. 167.1 ПКУ (18%), і платник податку зобов’язаний подати річну податкову декларацію із зазначенням сум благодійної допомоги.
Всю суму благодійної допомоги потрібно відобразити в додатку 4ДФ - ознака доходу «205».
Надання благодійної допомоги оформляється такими документами:
- лист-запит/прохання щодо надання допомоги із зазначенням виду благодійної допомоги та її цільового призначення. Для підтвердження пошкодження житла доцільно додати матеріали фото- та відеозйомки, акти органів державної влади (зокрема, Нацполіції чи ДСНС щодо факту пожежі чи інших руйнувань, якщо відповідні органи викликались на місце події та фіксували їх).
або
- лист-пропозиція від підприємства, в якому висловлюється бажання добровільно надати допомогу, зазначити її вид та цілі, на які буде спрямовано таку допомогу. У такому разі варто також отримати відповідь про згоду на отримання такої допомоги;
- погодження керівником надання благодійної допомоги у відповідному наказі по підприємству. Більш детально див. роз’яснення ДПС.
Звертаємо увагу:
- Благодійну допомогу можуть надавати і ТОВ, не обов’язково бути благодійною організацією. Це прямо передбачено ч. 1 ст. 4 Закону №5073;
- Благодійна допомога може надаватися як працівникам та і іншим фізичним особам, які не пов’язані трудовими відносинами з ТОВ.
Висновки:
1. В загальному порядку вартість послуг з відновлення житла, сплачених ТОВ, вважається для фізичної особи додатковим благом і включається до її оподатковуваного доходу;
2. Якщо фізична особа входить до переліку пільгових категорій (пп. 165.1.54 ПКУ), а сума допомоги не перевищує 500 МЗП (4 000 000 грн у 2025 р.), допомога не оподатковується.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс
Передплатити