• Посилання скопійовано

Хто платить ренту за орендовану свердловину та екоподаток?

Хто має платити рентну плату за користування надрами та водокористування у разі оренди свердловини: орендар чи орендодавець? Хто буде платником екоподатку за розміщення відходів на відповідних орендованих об’єктах (полігонах зберігання відходів): орендар чи орендодавець?

Рентна плата за спецводокористування

Відповідно до норм пп. 255.1 ПКУ, платниками є відповідні водокористувачі, тобто, суб’єкти господарювання, які добувають та/чи використовують воду.

Згідно із пп. 255.11.2 ПКУ, рентна плата обчислюється виходячи з фактичних обсягів використаної води (підземної, поверхневої) водних об’єктів, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, лімітів використання води, ставок рентної плати та коефіцієнтів.

Таким чином, для добування води водокористувач має отримати відповідний дозвіл (див. норми ст. 49 Водного кодексу).

З наведених норм випливає, що платником рентної плати є той суб’єкт господарювання, який фактично використовує воду. Оскільки використовує воду орендар, то саме він і має бути платником. Поряд з цим, такий орендар має отримати дозвіл.

Хоча відсутність дозволу не є підставою не платити рентну плату. Якщо дозволу немає, то рентна плата сплачується як за понадлімітне використання – в п’ятикратному розмірі (див. пп. 255.11.13, пп. 255.11.15 ПКУ).

Так само консультує податкова, відповідаючи на питання в підкатегорії 118.01, ЗІР: «Хто є платником рентної плати за спеціальне використання води у разі передачі в оренду земельної ділянки із свердловиною одним СГ (власником) іншому (в тому числі бюджетній установі) для видобування підземних вод?».

 

Рентна плата за надра

Відповідно до пп. 252.1.4 ПКУ платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є землевласники та землекористувачі, крім суб’єктів підприємництва, які відповідно до законодавства відносяться до фермерських господарств, що провадять господарську діяльність з видобування підземних вод на підставі дозволів на спеціальне водокористування.

Таким чином, якщо земельна ділянка під свердловиною надана в користування орендареві на підставі відповідного договору (оренди, емфітевзиса), такий орендар буде платником рентної плати за надра.

 

Екологічний податок

Відповідно до пп. 240.1.3 ПКУ, платниками екологічного податку є суб’єкти господарювання тощо, під час провадження діяльності яких на території України здійснюються, зокрема, розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об’єктах) суб’єктів господарювання).

Розміщення відходів - постійне (остаточне) перебування або захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об’єктах (місцях розміщення відходів, сховищах, полігонах, комплексах, спорудах, ділянках надр тощо), на використання яких отримано дозволи уповноважених органів (пп. 14.1.223 ПКУ).

Таким чином, платником екологічного податку є особа, під час провадження діяльності якої здійснюється розміщення відходів. Тобто, якщо під час діяльності орендаря він здійснює розміщення відходів, такий орендар буде платником екологічного податку.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Нецільова благодійна допомога фізособі грошима: правила оподаткування
    Чи є обмеження щодо суми надання нецільової благодійної допомоги працівнику та не працівнику підприємства і як вона оподатковується? Чи є збільшення фінансового результату до оподаткування на цю допомогу?
    19.04.202452
  • Що буде з податками у ФОПа-таксиста, який уклав договір про використання платформи Bolt?
    ФОП – платник єдиного податку ІІІ групи, без ПДВ, укладає договір щодо перевезень з Bolt-нерезидентом. Кошти від пасажирів надходять на рахунок Bolt - нерезидента. Потім ФОП отримує від цього нереидента оплату за послуги з перевезення, але на валютний рахунок. Чи виникає податкове зобов’язання з ПДВ у ФОПа?
    19.04.202431
  • Чи є пільга з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    ТОВ має основний вид діяльності за кодом 23.70 «Різання, оброблення та оздоблення декоративного та будівельного каменю». Уклало договір на переробку давальницької сировини, за яким отримує від замовника блоки з каменю і використовуючи власні приміщення, станки, електроенергію, робочу силу тощо виготовляє пам’ятники, плитку тощо. Чи має ТОВ пільгу з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    16.04.202419
  • Коли сплачувати орендну плату за земельні ділянки комунальної та державної власності?
    Підприємство уклало з міською радою договір оренди земельної ділянки. Додаткову угоду до цього договору щодо застосування нової НГО земельної ділянки укладено та зареєстровано 29.02.2024 р. Розмір орендної плати було зменшено з 12000 грн до 10000 грн за місяць. Договором та додатковою угодою не визначено, з якого періоду застосовувати нову НГО. Який розмір орендної плати зазначити в декларації з плати за землю після зміни НГО?
    15.04.2024536
  • Чи нараховується пеня внаслідок зменшення плати за землю?
    ФОП має договір оренди землі комунальної власності на території активних бойових дій. Згідно з пп. 69.14 підр. 10 розд. ХХ ПКУ 14.03.2024 р. подано уточнюючий розрахунок за 2022 рік на зменшення орендної плати. До цього був податковий борг за 2022 р. Але датою подання уточнюючого розрахунку в ІКПП нарахована пеня. Чи правомірне нарахування пені?
    27.03.202430