• Посилання скопійовано

Хто платить ренту за орендовану свердловину та екоподаток?

Хто має платити рентну плату за користування надрами та водокористування у разі оренди свердловини: орендар чи орендодавець? Хто буде платником екоподатку за розміщення відходів на відповідних орендованих об’єктах (полігонах зберігання відходів): орендар чи орендодавець?

Рентна плата за спецводокористування

Відповідно до норм пп. 255.1 ПКУ, платниками є відповідні водокористувачі, тобто, суб’єкти господарювання, які добувають та/чи використовують воду.

Згідно із пп. 255.11.2 ПКУ, рентна плата обчислюється виходячи з фактичних обсягів використаної води (підземної, поверхневої) водних об’єктів, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, лімітів використання води, ставок рентної плати та коефіцієнтів.

Таким чином, для добування води водокористувач має отримати відповідний дозвіл (див. норми ст. 49 Водного кодексу).

З наведених норм випливає, що платником рентної плати є той суб’єкт господарювання, який фактично використовує воду. Оскільки використовує воду орендар, то саме він і має бути платником. Поряд з цим, такий орендар має отримати дозвіл.

Хоча відсутність дозволу не є підставою не платити рентну плату. Якщо дозволу немає, то рентна плата сплачується як за понадлімітне використання – в п’ятикратному розмірі (див. пп. 255.11.13, пп. 255.11.15 ПКУ).

Так само консультує податкова, відповідаючи на питання в підкатегорії 118.01, ЗІР: «Хто є платником рентної плати за спеціальне використання води у разі передачі в оренду земельної ділянки із свердловиною одним СГ (власником) іншому (в тому числі бюджетній установі) для видобування підземних вод?».

 

Рентна плата за надра

Відповідно до пп. 252.1.4 ПКУ платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є землевласники та землекористувачі, крім суб’єктів підприємництва, які відповідно до законодавства відносяться до фермерських господарств, що провадять господарську діяльність з видобування підземних вод на підставі дозволів на спеціальне водокористування.

Таким чином, якщо земельна ділянка під свердловиною надана в користування орендареві на підставі відповідного договору (оренди, емфітевзиса), такий орендар буде платником рентної плати за надра.

 

Екологічний податок

Відповідно до пп. 240.1.3 ПКУ, платниками екологічного податку є суб’єкти господарювання тощо, під час провадження діяльності яких на території України здійснюються, зокрема, розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об’єктах) суб’єктів господарювання).

Розміщення відходів - постійне (остаточне) перебування або захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об’єктах (місцях розміщення відходів, сховищах, полігонах, комплексах, спорудах, ділянках надр тощо), на використання яких отримано дозволи уповноважених органів (пп. 14.1.223 ПКУ).

Таким чином, платником екологічного податку є особа, під час провадження діяльності якої здійснюється розміщення відходів. Тобто, якщо під час діяльності орендаря він здійснює розміщення відходів, такий орендар буде платником екологічного податку.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Оплата операції фізособі: податкові наслідки
    Підприємство хоче оплатити медичну операцію фізичній особі, яка не є її працівником. Які податкові наслідки у підприємства та фізичної особи? Як оформити оплату?
    02.05.202413
  • Особливості плати за землю за пп. 284.4 ПКУ
    Підприємство займається діяльністю за кодом КВЕД 08.11. Має держакт на право постійного користування земельною ділянкою площею 25,0856 га з цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами. Але в спецдозволі на користування надрами зазначено тільки 16,2 га з ймовірними покладами корисних копалин. Як застосовувати пп. 284.4 ПКУ?
    02.05.202419
  • Як оформити та оподаткувати безповоротну фіндопомогу фізособі?
    Як документально оформити надання від ТОВ безповоротної фінансової допомоги фізособі - працівнику або непрацівнику ТОВ? Чи обов’язково зазначати підставу надання фіндопомоги, якщо зі всієї суми будуть сплачуються податки?
    02.05.2024169
  • Придбали майновий комплекс, а землю не оформили: хто сплачує земельний податок?
    Підприємство придбало нежитловий майновий комплекс (виробничі, адміністративні, господарські будівлі). Оформлення земельної ділянки під будівлями не було проведено. Підприємство проводить дії по укладанню договору оренди земельної ділянки з місцевою територіальною громадою. Ці приміщення здаються в оренду. Чи є у підприємства підстави сплачувати земельний податок?
    01.05.2024115
  • Хто сплачує податок на нежитлову нерухомість, якщо її передано в оренду?
    Фізична особа – власник нежитлового приміщення (склад для зберігання зерна) передала його в оренду ТОВ. ТОВ використовує його за цільовим призначенням. Хто в даному випадку є платником податку на нерухомість?
    30.04.202430