• Посилання скопійовано

Хто платить ренту за орендовану свердловину та екоподаток?

Хто має платити рентну плату за користування надрами та водокористування у разі оренди свердловини: орендар чи орендодавець? Хто буде платником екоподатку за розміщення відходів на відповідних орендованих об’єктах (полігонах зберігання відходів): орендар чи орендодавець?

Рентна плата за спецводокористування

Відповідно до норм пп. 255.1 ПКУ, платниками є відповідні водокористувачі, тобто, суб’єкти господарювання, які добувають та/чи використовують воду.

Згідно із пп. 255.11.2 ПКУ, рентна плата обчислюється виходячи з фактичних обсягів використаної води (підземної, поверхневої) водних об’єктів, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, лімітів використання води, ставок рентної плати та коефіцієнтів.

Таким чином, для добування води водокористувач має отримати відповідний дозвіл (див. норми ст. 49 Водного кодексу).

З наведених норм випливає, що платником рентної плати є той суб’єкт господарювання, який фактично використовує воду. Оскільки використовує воду орендар, то саме він і має бути платником. Поряд з цим, такий орендар має отримати дозвіл.

Хоча відсутність дозволу не є підставою не платити рентну плату. Якщо дозволу немає, то рентна плата сплачується як за понадлімітне використання – в п’ятикратному розмірі (див. пп. 255.11.13, пп. 255.11.15 ПКУ).

Так само консультує податкова, відповідаючи на питання в підкатегорії 118.01, ЗІР: «Хто є платником рентної плати за спеціальне використання води у разі передачі в оренду земельної ділянки із свердловиною одним СГ (власником) іншому (в тому числі бюджетній установі) для видобування підземних вод?».

 

Рентна плата за надра

Відповідно до пп. 252.1.4 ПКУ платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є землевласники та землекористувачі, крім суб’єктів підприємництва, які відповідно до законодавства відносяться до фермерських господарств, що провадять господарську діяльність з видобування підземних вод на підставі дозволів на спеціальне водокористування.

Таким чином, якщо земельна ділянка під свердловиною надана в користування орендареві на підставі відповідного договору (оренди, емфітевзиса), такий орендар буде платником рентної плати за надра.

 

Екологічний податок

Відповідно до пп. 240.1.3 ПКУ, платниками екологічного податку є суб’єкти господарювання тощо, під час провадження діяльності яких на території України здійснюються, зокрема, розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об’єктах) суб’єктів господарювання).

Розміщення відходів - постійне (остаточне) перебування або захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об’єктах (місцях розміщення відходів, сховищах, полігонах, комплексах, спорудах, ділянках надр тощо), на використання яких отримано дозволи уповноважених органів (пп. 14.1.223 ПКУ).

Таким чином, платником екологічного податку є особа, під час провадження діяльності якої здійснюється розміщення відходів. Тобто, якщо під час діяльності орендаря він здійснює розміщення відходів, такий орендар буде платником екологічного податку.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202418
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202481
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202437
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202437
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202423