• Посилання скопійовано

Доходи нерезиденту через агента: що з податком на репатріацію?

За ліцензійною угодою з нерезидентом, платежі оплачуються агенту, зареєстрованому в Україні. Чи слід українському СГ при виплаті доходу агенту утримувати податок на репатріацію?

Для всіх українських СГ у випадку виплати "українських доходів"  нерезидентам встановлено обов’язок сплатити під час такої виплати податок з доходів нерезидентів (податок на репатріацію). У разі виплати доходів нерезидентам у звітному році український СГ повинен подати за звітний рік декларацію з додатком ПН, у якому відображають такі доходи нерезидентів та відповідні суми податку.

Перелік доходів нерезидентів з джерелом походження з України, визначений у пп. 141.4.1 ПКУ, зокрема, у ньому є згадка про роялті, якщо договором передається лише право на використання без передачі прав на об’єкт ІВ. Наявність ліцензійного договору та встановлена плата у вигляді ліцензійного платежу зовсім не означають, що такі платежі є роялті. Для СГ є важливим з’ясувати суть та класифікацію такого платежу, адже саме від цього залежить оподаткування. Норма пп. 14.1.225 ПКУ визначає, які платежі вважаються роялті, а також за яких умов такий платіж не є такою винагородою.  Тож, якщо винагорода за ліцензійною угодою вважається звичайною оплатою за надання послуг і є виручкою нерезидента, вимог утримувати податок взагалі не має.

Якщо виплати здійснюються через посередника, вкрай важливо уважно ознайомитись з умовами договору а також із статусом отримувачів коштів. Договір та первинні документи будуть розкривати суть конкретної операції. І на підставі цих документів формується облік витрат та інших показників, пов’язаних із визначенням об’єктів оподаткування та податкових зобов’язань.

Враховуючи, що у 2020 році пп. 141.4.8 ПКУ був виключений Законом №466, тепер обов’язок сплати податку на репатріацію покладається на особу, яка здійснює виплату нерезиденту доходу з джерелом його походження з України.

Якщо у нерезидента на території України є представництво, у цьому випадку український СГ отримувач послуг за ліцензійною угодою, сплачує ліцензійні платежі такому представництву. У цьому випадку сплачувати СГ податок не потрібно. У пп. 141.4.2 ПКУ уточнюється, що вимоги утримувати податок не застосовуються до доходів нерезидентів, що отримуються ними через їх постійні представництва на території України.

Підтверджують це і податкові органи (рубрика ЗІР, підкатегорія 102.16): "При виплаті нерезиденту доходу (прибутку) з джерелом походження з України через постійне представництво нерезидента, податок, визначений відповідно до пп. 141.4.2 ПКУ, не стягується у разі, якщо такий дохід (прибуток), який виплачує представництво нерезиденту, був оподаткований податком на прибуток при визначенні доходу (прибутку) з джерелом походження з України від провадження нерезидентом господарської діяльності через своє постійне представництво в Україні відповідно до пп. 141.4.7 ПКУ”.

Проте, якщо оплата здійснюється на пряму нерезиденту-ліцензіару, у цьому випадку ліцензіат повинен сплатити податок з доходів нерезидента самостійно за правилами  пп. 141.4.2 ПКУ.

При виплаті доходів, які визначені у пп. 141.4.1 ПКУ податок утримують з таких доходів за їх рахунок (крім доходів, зазначених у пп. 141.4.4-141.4.6 та 141.4.11 ПКУ, зокрема, реклами). Ставка податку у більшості випадків - 15%, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності. У цьому випадку слід врахувати норми ст. 103 ПКУ. За пп. 103.3 ПКУ бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу для цілей застосування пониженої ставки податку згідно з правилами міжнародного договору України (якщо відповідна умова передбачена міжнародним договором), вважається особа, що має право на отримання таких доходів та є вигодоотримувачем щодо них (має право фактично розпоряджатися таким доходом).

Податок слід сплатити на дату виплати доходів. Це означає, якщо доходи згідно з договором нараховані в одному місяці, проте сплачуються в наступному, саме за фактом сплати слід сплатити податок. Розраховується сума податку за курсом НБУ на дату виплати.

Але у пп. 141.4.2 ПКУ  є певна особливість. Якщо податковий агент не сплатив вчасно податок, податок підлягає нарахуванню та сплаті з огляду на такий розрахунок:

 

Пс = СД * 100 / (100 - СП) - СД

де:

  • Пс - сума податку до сплати;
  • СД - сума виплаченого доходу;
  • СП - ставка податку, встановлена пп. 141.4.2 ПКУ.

 

До платника податку, який здійснює виплати доходу нерезиденту без утримання та внесення до бюджету податку з такого доходу, або який перерахував податок з доходів нерезидента до бюджету в повному обсязі, але пізніше за встановлений термін, застосовується штраф, передбачений ст. 127 ПКУ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Нецільова благодійна допомога фізособі грошима: правила оподаткування
    Чи є обмеження щодо суми надання нецільової благодійної допомоги працівнику та не працівнику підприємства і як вона оподатковується? Чи є збільшення фінансового результату до оподаткування на цю допомогу?
    19.04.202412
  • Що буде з податками у ФОПа-таксиста, який уклав договір про використання платформи Bolt?
    ФОП – платник єдиного податку ІІІ групи, без ПДВ, укладає договір щодо перевезень з Bolt-нерезидентом. Кошти від пасажирів надходять на рахунок Bolt - нерезидента. Потім ФОП отримує від цього нереидента оплату за послуги з перевезення, але на валютний рахунок. Чи виникає податкове зобов’язання з ПДВ у ФОПа?
    19.04.202413
  • Чи є пільга з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    ТОВ має основний вид діяльності за кодом 23.70 «Різання, оброблення та оздоблення декоративного та будівельного каменю». Уклало договір на переробку давальницької сировини, за яким отримує від замовника блоки з каменю і використовуючи власні приміщення, станки, електроенергію, робочу силу тощо виготовляє пам’ятники, плитку тощо. Чи має ТОВ пільгу з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    16.04.202418
  • Коли сплачувати орендну плату за земельні ділянки комунальної та державної власності?
    Підприємство уклало з міською радою договір оренди земельної ділянки. Додаткову угоду до цього договору щодо застосування нової НГО земельної ділянки укладено та зареєстровано 29.02.2024 р. Розмір орендної плати було зменшено з 12000 грн до 10000 грн за місяць. Договором та додатковою угодою не визначено, з якого періоду застосовувати нову НГО. Який розмір орендної плати зазначити в декларації з плати за землю після зміни НГО?
    15.04.2024346
  • Чи нараховується пеня внаслідок зменшення плати за землю?
    ФОП має договір оренди землі комунальної власності на території активних бойових дій. Згідно з пп. 69.14 підр. 10 розд. ХХ ПКУ 14.03.2024 р. подано уточнюючий розрахунок за 2022 рік на зменшення орендної плати. До цього був податковий борг за 2022 р. Але датою подання уточнюючого розрахунку в ІКПП нарахована пеня. Чи правомірне нарахування пені?
    27.03.202430